Reklama

Polska

Siedlce: Rozpoczęło się Zebranie Krajowej Rady KSM

W Jezusie i Jego Kościele odnajdujemy najlepsze środowisko w którym każdy może się duchowo rozwijać, być szczęśliwym i osiągnąć życie wieczne - mówił bp Kazimierz Gurda do przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM). Zebranie Rady Krajowej KSM rozpoczęło się w piątek Mszą św. w siedleckiej katedrze, której przewodniczył biskup siedlecki.

[ TEMATY ]

KSM

Siedlce

KSM

Eucharystię współkoncelebrowali: bp Adam Bab – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM oraz licznie przybyli kapłani – odpowiedzialni za stowarzyszenia w diecezjach, na czele z ks. Andrzejem Lubowickim – asystentem generalnym KSM.

W homilii bp Gurda odniósł się m.in. do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Przypomniał zebranym o potrzebie naszej solidarności, modlitwy do Boga – dawcy pokoju, a także otwartości i chęci pomocy.

Zwracając się do młodzieży, wskazał, że w tym trudnym czasie, potrzebujemy refleksji nad sensem naszego życia i wyborem wartości, które będą decydowały o naszej przyszłości. W obecnej sytuacji dostrzegamy, jak dla każdego człowieka, rodziny i kraju ważne jest zachowanie daru pokoju. Otrzymujemy go w osobie Jezusa Chrystusa.

- Wolność, która również jest darem Boga, człowiek może wykorzystać dla budowania pokoju, ale także dla jego niszczenia. Dzieje się tak wówczas, gdy człowiek w imię własnych planów i pragnień, odrzuca Boże prawo. Powrót do pokoju i jedności, którą on niesie, możliwy jest gdy człowiek powróci do Boga i na Jego słowie będzie budował swoją przyszłość - wskazywał bp Gurda.

W kontekście odczytanej Ewangelii, biskup odniósł się do obrazu małżeństwa, według słów Pana Jezusa. - Wiemy, że Jezusowa nauka o małżeństwie i rodzinie głoszona przez Kościół jest dzisiaj poddawana ogromnej próbie. Przez wielu, także tych, którzy deklarują się jako wierzący, nauka o małżeństwie i rodzinie głoszona w Kościele nie jest do końca rozumiana i przyjmowana - wskazywał biskup siedlecki.

Wobec odrzucania nauki Kościoła o małżeństwie i jego nierozerwalności, wierzący muszą złożyć jasną deklarację wiary. - Bóg pragnie, aby nasze „tak” wobec Jego propozycji było wyrazem naszego zaufania. Bardziej bowiem trzeba nam ufać Bogu niż ludziom - akcentował bp Gurda.

Wskazywał też, że dziś, gdy trwa Synod zwołany przez papieża Franciszka, każda wspólnota czy stowarzyszenie są wezwane do spojrzenie na swój charyzmat i miejsce w Kościele, diecezji czy parafii. Takie zadanie stoi także przed młodymi należącymi do Katolickiego Stowarzyszeni Młodzieży.

Reklama

- Potrzeba w naszym życiu wiarą, jasnego wyrażania swojej przynależności do Jezusa, ufności Jemu poprzez powiedzenie dobru „tak”, a złu „nie”. Dzisiaj chcemy zdecydowanie powiedzieć „tak” dla pokoju na Ukrainie, pokoju w świecie i naszej Ojczyźnie. Dzisiaj chcemy powiedzieć zdecydowane „tak” dla małżeństwa i rodziny, w takiej formie w jakiej widzi je nasz Pan – Jezus Chrystus. Jemu zaufajmy - zakończył biskup.

Po liturgii Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Zebrani modlili się w intencji pokoju dla Ukrainy i naszego kraju. Przyzywano także wstawiennictwa Ducha Świętego na czas obrad i wyborów w KSM.

Siedlecka katedra wypełniła się młodzieżą – delegacjami oddziałów KSM, które przybyły na obrady z całego kraju. Piątkowy wieczór i sobotnie przedpołudnie KSM-owicze spędzą na obradach, aby o 12:00, ponownie w katedrze, spotkać się na Mszy św. Niedzielę natomiast rozpoczną Eucharystią o godz. 8:00. Podczas Zebrania Krajowej Rady KSM odbędą się wybory do władz krajowych stowarzyszenia.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat, pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość. Głównym celem Stowarzyszenia jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła poprzez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości oraz zasad we wszystkich dziedzinach życia społecznego i kulturalnego.

Do KSM należy ok 15 tys. osób z całego kraju.

2022-02-25 20:53

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Pokój mój daję wam”

Niedziela Plus 26/2022, str. IX

[ TEMATY ]

Siedlce

www.diecezja.siedlce.pl

Białostocki zespół Schola Adonai

Białostocki zespół Schola Adonai

Niezwykły koncert uwielbienia pod hasłem: „Pokój mój daję wam” odbył się na siedleckiej scenie.

Wydarzenie podzielone było na dwie części. W pierwszej – koncertowej wystąpił białostocki zespół Schola Adonai prowadzony przez Piotra Kurstaka. Ze sceny można było usłyszeć utwory dość dobrze znane. Ważnym elementem tego spotkania było głoszenie Dobrej Nowiny, które poprowadził ks. Tomasz Bieliński, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji w Siedlcach.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Szlachetna Paczka: jeszcze ponad 1100 rodzin czeka na wsparcie

2022-12-07 14:56

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

Materiał prasowy

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Na wsparcie w ramach akcji wciąż czeka ponad 1100 rodzin w potrzebie.

- Wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli do tysięcy osób, dla których głód, osamotnienie, chłód, strach o jutro są chlebem powszednim. Ponad 14300 rodzin otrzyma pomoc, ale ponad 1100 wciąż na nią czeka. To ostatni moment, kiedy można wybrać rodzinę na www.szlachetnapaczka.pl - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję