Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: włożono wiele wysiłku w to, by zapomnieć o Żołnierzach Wyklętych

– Przez lata, zwłaszcza od zakończenia II wojny światowej, systemowo włożono wiele wysiłku w to, by o Żołnierzach Wyklętych i więźniach politycznych po prostu zapomnieć albo wspominać ich jako zdrajców ojczyzny – powiedział 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, abp Wacław Depo, który w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie przewodniczył Mszy św. w ich intencji.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Kazimierz Zalewski – proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła, ks. Ryszard Umański – kapelan częstochowskich środowisk patriotycznych, ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Depo oraz ks. Szymon Stępniak – prefekt Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych z Szymonem Giżyńskim – sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Robertem Magdziarzem – wicewojewodą śląskim, służby mundurowe, poczty sztandarowe, uczniowie Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz środowiska patriotyczne.

Maciej Orman/Niedziela

Witając zebranych, ks. Kazimierz Zalewski zaznaczył, że „spotykamy się na Eucharystii, aby dziękować za świadectwo wiary, męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej, przywiązanie do tradycji niepodległościowych, wreszcie za krew przelaną w obronie ojczyzny najwierniejszych z wiernych – żołnierzy drugiej konspiracji, Żołnierzy Niezłomnych”. – Jakże w innym kontekście będziemy przeżywać to spotkanie, bo chcemy otworzyć nasze serce w modlitwie za tych, którzy obecnie płacą wysoką cenę, walcząc o swoją niepodległość i suwerenność – powiedział duchowny, nawiązując do sytuacji na Ukrainie.

Maciej Orman/Niedziela

W homilii abp Depo zwrócił uwagę, że „powierzamy Bogu ofiarę z życia i cierpienia Żołnierzy Niezłomnych, przeżywając w naszej ojczyźnie kolejny narodowy dzień pamięci”. – Przez lata, zwłaszcza od zakończenia II wojny światowej, systemowo włożono wiele wysiłku w to, by o Żołnierzach Wyklętych i więźniach politycznych po prostu zapomnieć albo wspominać ich jako zdrajców ojczyzny. Działo się tak, aby nie przyznać się do zbrodni własnej wobec nich – podkreślił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Ubolewał, że „nadal toczy się walka o pamięć historyczną między trzecim już pokoleniem żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji niepodległościowych a trzecim pokoleniem służb Urzędu Bezpieczeństwa”. – Dlatego tutaj jesteśmy, zjednoczeni modlitwą do miłosiernego Boga, odzyskując historyczną pamięć o sensie ich walki, aby ich dzieci i wnuki mogły żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Jest to szczególnie ważne dla pokoleń naszych dzieci i ludzi młodych szkół średnich, a także środowisk akademickich, w których nadal zaburza się skutecznie poznanie wartości prawdy, prawdy o nas, o naszej historii – zaznaczył abp Depo. Zachęcił, aby usunąć z życia społecznego, politycznego i religijnego wszelki fałsz, kłamstwo i kompromisy prawdy.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski wskazał, że „światło dzisiejszych czytań biblijnych ukazuje nam nasz rodowód z Boga, który w Jezusie Chrystusie objawił się poprzez miłość miłosierną, dźwigającą nas i przebaczającą, i rozjaśnił sens naszych zmagań i prześladowań, aby osiągnąć życie wieczne w czasie przyszłym”. Dodał, że Żołnierze Wyklęci „umierali z imieniem Boga i ojczyzny na ustach”.

Abp Depo przypomniał, że w I czytaniu św. Piotr Apostoł wzywa nas do „czujności naszego umysłu”. – Bądźcie trzeźwi, to znaczy: przytomni, rozpoznający prawdę, bo dopiero później będziecie mogli pokładać „całą nadzieję w łasce, która wam przypadnie przy objawieniu Jezusa Chrystusa”, gdy przyjdzie na sąd – wyjaśnił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Zachęcił, aby w trudnym doświadczeniu wojny na Ukrainie nie dać sobie odebrać nadziei życia wiecznego, którą ożywia i umacnia „Eucharystia, wypełniona światłem słowa Bożego i realną obecnością Chrystusa, który jest z nami przez wszystkie dni”. – Zmartwychwstanie Chrystusa wyjaśnia nam bowiem nie tylko sens życia, ale również sens śmierci. Od momentu naszego chrztu zostaliśmy włączeni w życie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. On – wierzymy – zniweczył śmierć, a na życie i nieśmiertelność, jak podkreślał św. Paweł Apostoł w Liście do Tymoteusza, rzucił światło przez Ewangelię. To w imię tej zwycięskiej wiary oddawali swoje życie za wolną i suwerenną dla pokoleń Polskę żołnierze skazani na niepamięć i wyklęci z historii – podkreślił abp Depo.

Reklama

Zakończył słowami kolekty z ósmej niedzieli zwykłej: „Wszechmogący, wieczny Boże, spraw, niech pod Twymi rządami dzieje świata toczą się w pokoju, a Twój Kościół niech bez przeszkód Tobie służy”.

Po Komunii św. odśpiewano suplikacje.

Po zakończeniu Mszy św. uczestniczy uroczystości wzięli udział w pochodzie pamięci i wdzięczności, który zatrzymał się w trzech miejscach: przy ul. Jana Kilińskiego 15, siedzibie dawnej katowni gestapo; przy al. NMP 33, pod tablicą upamiętniającą kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, oraz przy ul. Popiełuszki 4/6, gdzie znajdowała się siedziba i katownia Urzędu Bezpieczeństwa. Tam delegacje złożyły wieńce i znicze.

Maciej Orman/Niedziela

Przy pierwszej stacji Szymon Giżyński podkreślił, że „stoimy w miejscu nieprzypadkowym”. Przypomniał słowa rtm. Witolda Pileckiego, więźnia Auschwitz i więzienia na Rakowieckiej, który stwierdził, że „przy Rakowieckiej Auschwitz to igraszka”. Mówił również o torturach, którym byli poddawani także Żołnierze Wyklęci.

Maciej Orman/Niedziela

– My dopiero przywróciliśmy tę piękną skalę, ten piękny poziom oceny, ten piękny poziom czułości i miłości do naszych narodowych bohaterów, którzy kształtują naszą świadomość na miarę tych wszystkich wyzwań patriotyzmu polskiego, które są dopiero przed nami. Oby nie w tak ekstremalnej postaci – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodał, że Żołnierze Wyklęci odnieśli „niejedno zwycięstwo duchowe”, które określiło naszą tożsamość.

– Pamiętajmy o naszych bohaterach, pamiętajmy o ludziach, dzięki którym możemy żyć w Polsce, w wolnym kraju. Cześć i chwała bohaterom! – powiedziała na zakończenie pochodu Dorota Kaczmarek, zastępca przewodniczącego Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Jak czytamy na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej, «Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu».

Inicjatywę ustawodawczą w celu ustanowienia tego święta podjął prezydent Lech Kaczyński, który w lutym 2010 r. napisał: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny”.

O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

2022-03-01 21:04

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert ku czci Żołnierzy Wyklętych

1 marca o godz. 18:30 Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza na specjalny koncert patriotyczny z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Koncert odbędzie się on-line.

Od kilku lat Zespół „Śląsk” aktywnie uczestniczy w obchodach tego święta, koncertując w całej Polsce z programem pieśni patriotycznych. W tym roku, aby przybliżyć ten repertuar jak największej liczbie odbiorców, artyści wystąpią z koncertem on-line. Transmisja z Kameralnej Sali Koncertowej w siedzibie Zespołu „Śląsk” będzie dostępna na facebookowym profilu Zespołu oraz na kanale YouTube.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Odważyła się na miłość

2023-02-05 15:30

Marzena Cyfert

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

W liturgiczne wspomnienie św. Marii de Mattias w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii świętej. Eucharystii przewodniczył o. Faustyn Zatoka, proboszcz parafii.

– Relikwie przybyły do nas z dalekiego Rzymu. Dzięki hojności Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa możemy cieszyć się obecnością tej świętej w naszej świątyni, w tym szczególnym dniu, kiedy obchodzimy jej wspomnienie. Z wielką radością, dziękując Bogu za dar świętych, witamy tę świętą pośród nas. Odtąd będzie naszą parafianką, będzie naszą współsiostrą, odtąd będzie prawdziwie wstawiała się do Boga za nami – mówił w słowie powitania o. Faustyn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję