Reklama

Kościół

Bielsko-Biała: międzyreligijny marsz i modlitwa o pokój na Ukrainie

„Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną” – słowa Psalmu 23 wypowiedziane w języku polskim i ukraińskim usłyszeli uczestnicy Marszu Solidarności z Ukrainą, którzy 5 marca wieczorem zgromadzili się na Placu Chrobrego w Bielsku-Białej. Stąd wyruszył marsz milczenia, będący modlitwą o pokój na Ukrainie. Wydarzenie zakończyła modlitwa w katedrze.

[ TEMATY ]

marsz

pomoc

Bielsko‑Biała

diecezja.bielsko.pl

W marszu milczenia wzdłuż ulic bielskiej starówki pod katedrę przeszło w milczeniu kilkaset osób. Wśród nich byli przedstawiciele różnych wyznań, religii i narodów. Nie zabrakło reprezentantów miasta, samorządu oraz rządu. Ramię w ramię, w milczeniu, szli Polacy, Ukraińcy, Białorusini, osoby starsze i młodzi – harcerze i skauci Europy, Rycerze Jana Pawła II. Na czele marszu niesiono transparent w kolorze narodowej flagi Ukrainy z napisem „Pray for Ukraine. Modlitwa o pokój. Bielsko-Biała”.

Inicjator spotkania bp Roman Pindel zaznaczył w słowie, że wspólne rozważanie znanego psalmu o kroczeniu ciemną doliną zła jest wyrazem wiary, że Bóg wysłuchuje próśb o pokój. „Wierzymy, że Bóg jest Panem pokoju. Wszyscy razem zwracamy się do jednego Boga, by wysłuchał naszej modlitwy o pokój, o ustanie prześladowania, zabijania, agresji i gniewu” – zaapelował, przyznając, że zabiegi o pokój na Ukrainie nie przynoszą dotąd oczekiwanych rezultatów. „Będziemy szli w górę uliczkami, trzymając się naszego psalmu” – wyjaśnił.

Przewodnicząca bielskiej Gminy Żydowskiej Dorota Wiewióra modliła się słowami Księgi Izajasza. „On będzie rozjemcą pomiędzy ludami i wyda wyroki dla licznych narodów. Wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny” – wyrecytowała.

Biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego Adrian Korczago zaznaczył, że wspólna obecność w tym miejscu wyraża też lęk o przyszłość. „Jesteśmy razem, bo docierają do nas przerażające obrazy tego, co dzieje się w wyniku bestialskiej agresji Rosji na Ukrainę” – powiedział, wzywając na koniec miłosierdzia Bożego w języku ukraińskim.

Głos zabrał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Jego zdaniem, „Polacy zdają egzamin z człowieczeństwa”. „Możemy być dumni z tego, co robimy - czynem, pomocą, przyjmowaniem uchodźców” – stwierdził. „Niech modlitwa wleje w nasze serca nadzieję i da wsparcie walczącemu narodowi ukraińskiemu” – dodał.

Reklama

Starosta bielski Andrzej Płonka cytował Jana Pawła II i akcentował rolę modlitwy. Zachęcił, by w tych dniach szturmować niebo i prosić Boga o pokój i siłę. „Bez modlitwy nie ma siły”. Dziękował bielszczanom za pomoc i wsparcie. „Dziękuję, że przyjmujecie uchodźców. Potrzebna jest wytrwałość i modlitwa” – podkreślił.

Wśród uczestników byli m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

W duchowej łączności modlitewnej z uczestnikami wydarzenia byli ks. protojerej Piotr Pawliszcze z Kościoła greckokatolickiego oraz ks. Marcin Bielawski. Obaj duchowni posługują w Bielsku-Białej w swoich wspólnotach.

Słowa Psalmu 23 w języku ukraińskim odczytał ks. Anatol z ukraińskiej Trembowli. Wcześniej bp Pindel, podzielił się rozważaniami nt. Psalmu 23, zauważając, że jest w nim siła zdolna, co potwierdzają świadectwa ludzi, zmienić rzeczywistość duchową człowieka.

Biskupi katolicki i luterański udzielili uczestnikom marszu błogosławieństwa.

Wydarzenie zakończyło się przed katedrą. Następnie bp Roman Pindel przewodniczył w katedralnej świątyni Mszy św. koncelebrowanej o pokój na Ukrainie. Liturgia Słowa czytana była także w języku ukraińskim.

W homilii biskup zwrócił uwagę na to, że chrześcijańskie rozumienie pokoju oznacza coś więcej niż tylko zaprzestanie wojny. „Pokój, który Bóg daje, to coś o wiele więcej. To pojednane serca ludzkie, to jest przebaczenie, to jest naprawienie krzywd” – wyjaśnił i podkreślił, że „Bóg jest pokojem”. Wskazał, że szczególna Msza o zachowanie pokoju i sprawiedliwości przypomina, że wszelkie wojny wygrywa Bóg.

Na koniec zaapelował o wytrwałą modlitwę o pokój, powtrzymanie wojny i sprawiedliwość.

2022-03-06 09:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tak maszerować ciągle trzeba

Niedziela Ogólnopolska 48/2017, str. 3

[ TEMATY ]

marsz

B. M. Sztajner

Dzień 11 listopada od wielu lat ma charakter świąteczny i bardzo uroczysty. To rocznica naszego powrotu do niepodległego bytu państwowego. Polska, która przez 123 lata nie istniała na mapie Europy, rozgrabiona przez zaborców, pognębiona przez nieuczciwe i niesprawiedliwe rządy – nie uległa, żyje. Dlatego nie trzeba się dziwić, że świętuje. Za rok będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: "Pójdź za mną"

2023-01-30 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Od 3-5 lutego odbędą się rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Zaproszenie skierowane jest do mężczyzn, którzy ukończyli 15 rok życia. Zapisy trwają do środy i można ich dokonać za pośrednictwem maila, wysyłając zgłoszenie na adres lodz.wsd@gmail.com lub telefonicznie pod numerem 426648888. Bezpłatne dwudniowe wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję