Reklama

Kościół

Bp Włodarczyk: prosimy o zaprzestanie walk i barbarzyństwa, które dzieje się tak blisko nas

„Kiedy dzisiaj strumień modlitwy płynie z całego świata, my prosimy o zaprzestanie walk i barbarzyństwa, które dzieje się tak blisko nas” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który spotkał się z obywatelami Ukrainy.

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

flick.com

„Wy Polacy jesteście, jak anioły, które wzięły nas pod swoje skrzydła” – powiedziała Tetiana, która uciekła przed wojną. To jedna z 350 osób, które znalazły dach nad głową na terenie diecezji bydgoskiej. – Jadąc do Polski, nie wiedzieliśmy, co nas czeka. Tak naprawdę nie da się słowami opisać tego wszystkiego, co mamy w sercach. Kierujemy w waszą stronę ukłony, szacunek i wdzięczność – dodała Tetiana, która mieszka w seminarium duchownym w Bydgoszczy.

Zaledwie kilka metrów dalej, w sali gimnastycznej, gdzie klerycy spędzali dotychczas swój wolny czas, otwarto główny magazyn Caritas. Każdego dnia gromadzone są w nim m.in. ubrania, środki czystości, żywność, zabawki. – Dziękuję za organizowanie wsparcia, którego celem jest stworzenie jak najlepszych warunków dla naszych sióstr i braci z Ukrainy, w tak bardzo trudnym dla nich czasie – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, pamiętając także o darczyńcach. – Dziękuję wszystkim, którzy w tę pomoc się włączają – firmom, parafiom, ale i wielu anonimowym osobom – dodał.

Pasterz diecezji odwiedził kilka miejsc, do których wciąż przybywają nowe osoby. Jednym z nich był dom rekolekcyjny na bydgoskich Piaskach. – Pomoc ze strony Caritas płynie do setek tysięcy osób – powiedział dyrektor ks. prałat Wojciech Przybyła, zwracając się również do mieszkańców domu. – Jeśli macie szczególne potrzeby, które dotyczą zdrowia lub dzieci, bez wahania nam to zgłaszajcie – zawsze pomożemy – dodał ks. prałat Wojciech Przybyła.

Reklama

To był szczególny czas na osobiste rozmowy, słowa pocieszenia, ale i błogosławieństwa. – Ta wojna dotyka niewinnych ludzi, którzy chcą normalnie żyć. Ufamy jednak, że Bóg przyjdzie nam z pomocą. Czujcie się dobrze. Mimo tego, że wasze serca są na Ukrainie – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk.

Podziel się cytatem

Caritas Diecezji Bydgoskiej jest instytucją, wskazaną przez ordynariusza, z którą powinny być konsultowane wszelkie inicjatywy pomocowe, podejmowane zwłaszcza przez parafie, na rzecz obywateli Ukrainy. Instytucja kościelna zapewniła ekumeniczną pomoc duszpasterską, ponieważ wśród uchodźców są protestanci, prawosławni, czy grekokatolicy. Organizacja każdego dnia wydaje także ponad pół tysiąca posiłków.

2022-03-08 08:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: dzielmy się charyzmatami, by inni usłyszeli Dobrą Nowinę

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na bydgoskim Szwederowie był miejscem spotkania pasterza diecezji bydgoskiej z osobami odpowiedzialnymi za poszczególne diakonie Ruchu Światło Życie. „Dzielmy się naszymi charyzmatami, by inni usłyszeli Dobrą Nowinę o Chrystusie Zmartwychwstałym i Ukrzyżowanym” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Biskup przewodniczył Mszy Świętej, po której wraz ze wspólnotą oazową i parafialną uczestniczył w nabożeństwie październikowym. Dalsza część spotkania miała miejsce w auli. Każdy chętny mógł podzielić się doświadczeniem ubiegłorocznej pracy, a także przedstawić plany na kolejne miesiące.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję