Reklama

Kościół

Niemcy: Konferencja Biskupów Prawosławnych potępia wojnę na Ukrainie

Konferencja Biskupów Prawosławnych w Niemczech (OBKD) jednoznacznie potępiła agresję Rosji wobec Ukrainy. „Jako prawosławni biskupi w Niemczech potępiamy inwazję i wojnę na Ukrainie, które są sprzeczne z prawem międzynarodowym i wzywamy do pokoju i porozumienia”, czytamy w oświadczeniu OBKD opublikowanym 14 marca w Dortmundzie.

[ TEMATY ]

wojna

Adobobe.Stock/PAP

Do konferencji należą biskupi wszystkich siedmiu Kościołów prawosławnych działających w Niemczech. Jednak przedstawiciele Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nie współpracują z tym gremium od 2018 roku i nie wzięli udziału w zgromadzeniu plenarnym w Düsseldorfie w miniony weekend, na którym przyjęto deklarację. Reprezentowane były diecezje grecka, serbska i rumuńska.

„Wojna nie może i nie powinna być środkiem do osiągania celów politycznych”, podkreślili prawosławni biskupi. Poparli apel biskupów na Ukrainie i biskupów rosyjskich w Niemczech „o modlitwę i czynną pomoc dla ludzi na Ukrainie oraz uchodźców”. Jednocześnie zaapelowali do wiernych prawosławnych, aby opowiedzieli się za ich jednością w Niemczech. Podziękowali też za wszystkie inicjatywy prywatne oraz instytucji państwowych, które niosą pomoc ukraińskim potrzebującym i uchodźcom.

W specjalnym liście biskupi wezwali również prawosławne parafie w Niemczech i wszystkich wiernych, aby w miarę swoich możliwości podejmowali inicjatywy na rzecz pomocy lub wsparcia istniejących projektów, a także do wzmożonych modlitw za poszkodowanych i o szybkie zakończenie wojny. OBKD reprezentuje około dwóch milionów prawosławnych chrześcijan w Niemczech.

Przewodniczący Konferencji, grecko-prawosławny metropolita Augoustinos, podkreślił w niedzielnym kazaniu w serbskiej parafii prawosławnej w Düsseldorfie, że „od początku swego istnienia Kościół, jako Kościół Jezusa Chrystusa, stoi zawsze po stronie uciśnionych i wyzyskiwanych, po stronie wprowadzających pokój i czyniących pokój, wdów i sierot, pozbawionych praw i ubogich”. „Jest ponadto oddany prawdzie. Nasze świadectwo, świadectwo JEDNEGO Świętego Kościoła Prawosławnego, musi pozostać wiarygodne w tym kraju”, powiedział metropolita dodając, że co do tego biskupi prawosławni są zgodni.

2022-03-15 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: trwają prace nad ustaleniem przyczyn i przebiegu zdarzenia w Przewodowie z międzynarodowymi ekspertami

2022-11-16 06:21

[ TEMATY ]

wojna

Mateusz Morawiecki

PAP/Radek Pietruszka

Trwają prace nad ustaleniem wszystkiego, co stało na terenie wsi Przewodów, kilka kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej; na miejscu pracują specjaliści, zaprosiliśmy także międzynarodowych ekspertów - powiedział po specjalnym posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek po pilnej naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch polskich obywateli. Rzecznik rządu poinformował, też, że zostanie zweryfikowane, czy zachodzą przesłanki, by uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego, który dotyczy konsultacji państw członkowskich NATO.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję