Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Apel o odnowienie wiary

15 stycznia w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Benedykt XVI zaapelował o odnowienie wiary w nowym roku liturgicznym. Powiedział m.in.:
„W ubiegłą niedzielę, gdy obchodziliśmy święto Chrztu Pańskiego, rozpoczął się okres zwykły roku liturgicznego. Piękno tego czasu wzywa nas, byśmy przeżywali nasze zwyczajne życie jako drogę do świętości, to znaczy wiary i przyjaźni z Jezusem, którego nieustannie poznajemy i odkrywamy jako Mistrza i Pana, Drogę, Prawdę i Życie człowieka. (...) Przyjaźń z Mistrzem zapewnia głęboki pokój serca i pogodę ducha także w chwilach mrocznych i w ciężkich życiowych próbach. Gdy wiara słabnie w ciemnych nocach, w których nie czuje się już i nie widzi obecności Boga, przyjaźń z Nim zapewnia nas, że nic w rzeczywistości nie może nas oddzielić od Jego miłości (por. Rz 8, 39). Szukać i znajdować Chrystusa, niewyczerpane źródło prawdy i życia: słowo Boże zaprasza nas do podjęcia na początku nowego roku tej drogi wiary, która nigdy się nie kończy. «Nauczycielu, gdzie mieszkasz?» - powiedzmy także i my Jezusowi. On nam wtedy odpowie: «Chodźcie, a zobaczycie». Dla wierzącego droga odkrywania Jezusa jest wciąż aktualna, ponieważ On jest zawsze ten sam - jest tym, który był wczoraj, który jest dzisiaj, i tym, który przychodzi. Ale my oczywiście - świat, historia - nie jesteśmy tacy sami. On wychodzi nam na spotkanie, aby obdarować nas swoją komunią i pełnią życia”.

Audiencja generalna

Zapowiedź pierwszej encykliki Benedykta XVI

18 stycznia podczas audiencji generalnej Benedykt XVI zapowiedział:
„25 stycznia zostanie wreszcie opublikowana moja pierwsza encyklika, której tytuł jest już znany: Deus caritas est - „Bóg jest miłością”. Katechezę Papież w całości poświęcił Tygodniowi Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Po wygłoszeniu katechezy Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków, Benedykt XVI powiedział: „Witam pielgrzymów z Polski. W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan prosimy Boga o ducha wzajemnej miłości dla wszystkich wierzących w Chrystusa. Wierzymy Jego słowom: «Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich» (Mt 18, 20). Niech Bóg błogosławi Was i Wasze rodziny. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.
Dużą niespodzianką podczas audiencji był pokaz grupy cyrkowej. Jej występy zostały przez Papieża i pielgrzymów przyjęte z entuzjazmem. W trakcie pokazu Benedykt XVI podniósł się ze swojego fotela i bił brawo. Na zakończenie podszedł do artystów i każdemu osobiście podziękował za występ.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Watykan o związkach homoseksualnych

„Fałszywa moneta puszczona w obieg”

„Nie ma takich instynktów, nawet błędnych, których nie można by przywieść do normalności” - uważa kard. Alfonso López Trujillo, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. W wywiadzie dla dziennika La Repubblica watykański hierarcha skomentował manifestacje zwolenników związków homoseksualistów, które odbyły się niedawno w Mediolanie i Rzymie.
W masowych wiecach, przygotowanych przez organizacje włoskich homoseksualistów, protestowano przeciwko stanowisku Kościoła katolickiego oraz przeciwko tym ministrom w rządzie włoskim, którzy podkreślają centralne miejsce rodziny w społeczeństwie.
Kard. Trujillo przypomina, że „małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny”. Jego zdaniem, uznanie przez prawo innych związków „powoduje zamęt filozoficzny, prawny i teologiczny”, one same zaś są „fałszywą monetą puszczoną w obieg”.

Władze Rzymu i Lacjum u papieża

„Miłość za miłość”

„W miesiącach choroby i śmierci Jana Pawła II mieszkańcy Rzymu i Lacjum w niezwykły i wzruszający sposób odpowiedzieli miłością na miłość Papieża” - powiedział 12 stycznia Benedykt XVI podczas tradycyjnej audiencji noworocznej dla przedstawicieli władz samorządowych stolicy Włoch, jej prowincji i regionu. Następca Jana Pawła II podziękował im za przyjęcie „milionów osób przybyłych do Rzymu ze wszystkich stron świata, by pożegnać nieodżałowanego Papieża, a potem z okazji mojego wyboru na Stolicę Piotrową”.
Benedykt XVI podkreślił, że „dla Rzymu i Lacjum, jak zresztą dla Włoch i całej ludzkości, były to dni głębokiego duchowego doświadczenia wiary i modlitwy, braterstwa i odkrycia na nowo tych dóbr, które czynią nasze życie godnym i bogatym w sens”.

Reklama

W czasie żałoby nie popełniono w Watykanie żadnych przestępstw

W okresie od 2 do 24 kwietnia 2005 r., czyli od śmierci Jana Pawła II do rozpoczęcia pontyfikatu Benedykta XVI, na terenie Watykanu nie popełniono żadnego przestępstwa, nawet najdrobniejszej kradzieży. Podkreślił to mecenas Nicola Picardi - szef watykańskiego wymiaru sprawiedliwości, rozpoczynając nowy rok sądowniczy. Dodał, że liczbę osób, które przewinęły się w tym czasie przez Watykan, ocenia się na ponad sześć milionów. „To coś niezwykłego, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w chwilach wyjątkowego napływu ludzi zgłoszenia przestępstw rosną w postępie geometrycznym” - powiedział włoski prawnik.

Wirtualna wizyta w Tajnym Archiwum Watykańskim

Wirtualna wizyta w Tajnym Archiwum Watykańskim jest możliwa na stronach internetowych Stolicy Apostolskiej. Można ją odbyć, wchodząc pod adresem: www.vatican.va do sekcji „Focus”. Wizyta zaznajamia z historią archiwum, z niektórymi z przechowywanych w nim dokumentów, jak też z jego publikacjami. W Tajnym Archiwum Watykańskim przechowuje się dokumenty z okresu ponad 1200 lat. Najstarszy pochodzi z końca VIII wieku. Od końca XII wieku jest to seria niemal nieprzerwana. Obejmuje łącznie ponad 630 odrębnych zbiorów archiwalnych. Całość zajmuje 85 kilometrów półek. Dokumenty Archiwum Watykańskiego mają ogromne znaczenie nie tylko dla historii Kościoła, ale w ogóle dla dziejów całej ludzkości. W przypadku wielu krajów najstarsze dokumenty dotyczące ich historii znaleźć można tylko w Watykanie. Archiwum służy w pierwszym rzędzie samemu Papieżowi i Kurii Rzymskiej. Ze względu na znaczenie Archiwum dla studiów historycznych już Leon XIII w 1881 r. udostępnił jego zbiory ogółowi badaczy.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Norman Davies z Wykładem Mistrzowskim w Łodzi

2024-04-25 13:57

Archidiecezja Łódzka

W środę 8 maja br. o godz. 19:00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Wykład Mistrzowski”. Tym razem – kard. Grzegorz Ryś – zaprosił do Łodzi Ivora Normana Richarda Daviesa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję