Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: św. Józef uczy nas, że nie wolno zatracić nadziei, którą pokładamy w Bogu

– Patron dnia dzisiejszego uczy nas, że nie wolno dać się zniewolić lękom o przyszłość i zatracić nadziei, którą pokładamy w Bogu – powiedział w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Makowiskach abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 19 marca Sumie odpustowej, podczas której powołał do istnienia Bractwo św. Józefa i przyjął w jego szeregi 10 kandydatów.

– Gromadzimy się, aby wraz z pasterzem naszej diecezji uwielbiać Boga za dar osoby św. Józefa. Przeżywając dzisiaj odpust parafialny, wypraszamy pomoc i wstawiennictwo naszego patrona w trudnych sprawach życia codziennego oraz zyskujemy odpust zupełny. To wielka łaska – podkreślił na rozpoczęcie liturgii ks. Andrzej Chrzanowski, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Makowiskach.

Dodał, że w tej wspólnocie przed trzema wiekami powstało Arcybractwo św. Józefa, „szerzące jego kult i naśladujące cnoty opiekuna Jezusa i Maryi”. – Jednym z owoców Roku św. Józefa jest wskrzeszenie tegoż Bractwa – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Po odczytaniu Ewangelii kandydaci do Bractwa św. Józefa wyrazili chęć naśladowania cnót św. Józefa, rozwijania jego kultu, modlitwy w intencji małżeństw i rodzin, wspierania małżonków i rodziców w wypełnianiu ich zadań, pomocy rodzinom w potrzebie oraz obrony świętości życia i sakramentalnego charakteru małżeństwa.

W homilii abp Depo przyznał, że „częstym błędem jest umieszczanie świętych na jakimś wysokim piedestale”. Podkreślił, że nie możemy dosłownie ich naśladować, popełniając plagiat. – Oni żyli w swoim czasie, mieli swoją łaskę i plan Boży do wypełnienia, a każdy z nas ma swoje zadania – wyjaśnił.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski przypomniał, że św. Józef, zgodnie z poleceniem anioła, wprowadził Maryję do swojego domu, chociaż wcześniej miał zastrzeżenia, ponieważ została brzemienną „poza jego ciałem”.

Abp Depo wskazał, że Ewangelia ukazuje św. Józefa jako człowieka odwagi, „który jest posłuszny Bogu, a nie swoim trudnościom”. – Na wzór Abrahama Józef nakazuje nam absolutne posłuszeństwo Bogu. Od Boga bowiem przychodzi Jego łaska i prawda – kontynuował.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że dzisiaj odkrywamy św. Józefa jako „opatrznościowego świadka i opiekuna Syna Bożego również w zbawczej misji Kościoła, którą stanowimy i którą przeżywamy”. – Dlatego nie sposób przecenić jego wstawienniczej roli w kształtowaniu rodzin, wspólnot chrześcijańskich, wychowaniu dzieci i młodzieży i spełnianiu naszych zadań – ocenił.

Reklama

Mówiąc o kryzysie demograficznym w Polsce i Europie, w której już w żadnym państwie nie występuje tzw. zastępowalność pokoleń, abp Depo wzywał do refleksji, „czy nie dominuje kultura indywidualizmu, która nastawia nas przede wszystkim na dobrobyt, zysk i poprawę komfortu naszego życia”.

Maciej Orman/Niedziela

– Dlatego trzeba ufnie wołać do św. Józefa najpierw o zmianę naszej mentalności, żebyśmy nie wchodzili w pokuszenie diabelskie. Patron dnia dzisiejszego uczy nas, że nie wolno dać się zniewolić lękom o przyszłość i zatracić nadziei, którą pokładamy w Bogu, pomimo zbrodni dokonujących się teraz w Europie, szczególnie na Ukrainie – podkreślił metropolita częstochowski.

Po wyznaniu wiary kandydaci do Bractwa złożyli uroczyste ślubowanie, oddając się św. Józefowi, aby zawsze był ich „ojcem, obrońcą i przewodnikiem na drodze do zbawienia”. Następnie abp Depo pobłogosławił i wręczył im znaki przynależności do Bractwa św. Józefa.

Maciej Orman/Niedziela

Po Komunii św. miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, przed którym odmówiono Litanię do św. Józefa, po czym ks. Chrzanowski zawierzył jego opiece parafię i archidiecezję. Po odśpiewaniu suplikacji abp Depo udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Na zakończenie metropolita częstochowski wręczył ks. Chrzanowskiemu dekret zatwierdzający Bractwo św. Józefa i zezwalający na jego działalność przez 5 lat.

W uroczystości uczestniczyli konfratrzy z Bractwa św. Józefa w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie, pochodzący z parafii Wniebowzięcia NMP i Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie.

Maciej Orman/Niedziela

Więcej o Bractwie św. Józefa w Makowiskach w „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 27 marca.

2022-03-19 22:08

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W nowym blasku

„Te Deum laudamus” za szczęśliwie zakończoną renowację bazyliki Świętej Rodziny w Częstochowie z głębi serc popłynęło w tej świątyni. 21 listopada, w 36. Diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży, uroczystości przewodniczył abp Wacław Depo.

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodych – uroczystej dziękczynnej Mszy św. za szczęśliwie zakończoną renowację archikatedry przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski dokonał także poświęcenia odnowionej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jacek Kiciński: Każde powołanie jest odpowiedzią Ducha Świętego na dany czas w świecie. [Wywiad]

2023-02-02 15:19

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Święto Ofiarowania Pańskiego to dzień, kiedy szczególnie pamiętamy o osobach życia konsekrowanego. Zapraszamy do lektury rozmowy z bp. Jackiem Kicińskim, przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP

ks. Łukasz Romańczuk: Gdy mówimy o osobach konsekrowanych, na pierwszą myśl przychodzą zakonnicy i siostry zakonne. Do tego grona należy więcej "stanów". Kto zatem jeszcze świętuje 2 lutego i dlaczego to święto obchodzimy tego dnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję