Reklama

Niedziela Częstochowska

Muzyczna refleksja wielkopostna

22 marca w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie odbył się koncert pasyjny muzyki organowej i chóralnej „Via Dolorosa” w wykonaniu studentów Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

– Koncert stanowi refleksję wielkopostną, muzyczny obraz opisujący mękę Pańską. Wyraża współczucie, współodczuwanie, wielkoduszność i żal. Zawiera wymowny przekaz słowno-muzyczny oparty na poetyckich tekstach utworów wokalnych oraz granych w kompozycjach instrumentalnych – powiedziała prowadząca wydarzenie dr Karolina Banach, wykładowca Studium.

Maciej Orman/Niedziela

W programie znalazły się m.in. takie utwory jak: „Rozmyślajmy dziś”, „Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ” Jana Sebastiana Bacha, preludium c-moll Fryderyka Chopina czy „Panis Angelicus” Césara Francka.

Maciej Orman/Niedziela

Występu studentom gratulował ks. Łukasz Połacik, wicedyrektor Studium. – Jesteśmy bardzo dumni, że mimo tylu różnych zajęć, pracy, obowiązków rodzinnych, ale też nauki w innych szkołach znajdują czas, żeby służyć Panu Bogu przez muzykę i śpiew, a potem ubogacać wiernych tym niezwykłym doświadczeniem – przyznał.

Maciej Orman/Niedziela

W rozmowie z „Niedzielą” dr Karolina Banach zaznaczyła, że studenci, którzy wystąpili podczas koncertu, to „ludzie obdarzeni sercem do muzyki”. – W takim kontekście powinniśmy te utwory odbierać. To nie jest jakaś wielka forma koncertowa ani nie były to wielkie przygotowania koncertowe. Ten koncert jest przede wszystkim zachęceniem dla osób z zewnątrz do podjęcia studiów w naszej uczelni – podkreśliła.

Maciej Orman/Niedziela

Swój występ bardzo przeżywała Karina Czarnecka, studentka I roku, która wykonała chorał F-dur Augusta Freyera i która śpiewała również w chórze. Na co dzień gra w Krakowie, a chwilowo zastępuje organistę w rodzinnej parafii w Myszkowie, ale był to jej pierwszy występ koncertowy. – To ogromne przeżycie. Dałam się przekonać profesorowi, chociaż na początku byłam bardzo sceptycznie nastawiona. Obawiałam się, czy dam radę i czy utwór nie będzie za trudny. Szukałam po prostu samych argumentów na „nie” – opowiadała rozemocjonowana.

Maciej Orman/Niedziela

– Było bardzo dużo stresu, ale też wiele radości. Emocje jeszcze nie opadły, to niesamowite, ale cieszę się. Jestem zadowolona, że to się udało – dodała.

Reklama

Po koncercie można było złożyć ofiarę do puszki na rzecz pomocy Ukrainie.

Koncert poprzedziła Msza św., podczas której słuchacze studium posługiwali śpiewem.

Chór przygotowała dr Karolina Banach. Za przygotowanie studentów do dyrygowania odpowiadał Marcin Lauzer. Przygotowanie do popisu organowego studenci zawdzięczają: dr Karolinie Banach, dr. Janowi Mroczkowi, Adamowi Mroczkowi i Przemysławowi Kmieciowi.

2022-03-22 23:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rektoralny

– Jesteśmy z innej parafii, ale uwielbiamy przychodzić tutaj na Msze św. – mówi z uśmiechem Aleksander Brdąkała.

Andrzej Ziółek przyszedł na nabożeństwo z synem: – To jest nasz kościół z wyboru, bo nie jesteśmy parafianami. Bardzo lubimy być tutaj na Mszy św. przede wszystkim dla słowa Bożego, które tutaj jest głoszone, dla kapłanów, którzy w tym miejscu krzewią naukę Chrystusa i dają prawdziwe świadectwo wiary.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Madagaskar: dramatyczna sytuacja po cyklonie

2023-02-01 21:06

[ TEMATY ]

pomoc

Madagaskar

oblaci.pl

Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Egzystencję na wyspie utrudniają także gwałtowne zjawiska pogodowe. W połowie stycznia w kraj uderzył cyklon Cheneso, który przyniósł silne porywy wiatru do 170 km/h oraz ulewne deszcze. Powodzie i osuwiska dotknęły do tej pory blisko 90 tysięcy ludzi, według danych rządowych jest już 30 zabitych. Zniszczenia wpłyną na dalsze funkcjonowanie mieszkańców wyspy, szczególnie na rolnictwo.

Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Egzystencję na wyspie utrudniają także gwałtowne zjawiska pogodowe. W połowie stycznia w kraj uderzył cyklon Cheneso, który przyniósł silne porywy wiatru do 170 km/h oraz ulewne deszcze. Powodzie i osuwiska dotknęły do tej pory blisko 90 tysięcy ludzi, według danych rządowych jest już 30 zabitych. Zniszczenia wpłyną na dalsze funkcjonowanie mieszkańców wyspy, szczególnie na rolnictwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję