Cichanouska podczas briefingu prasowego w Sejmie przypomniała, że spotkała się w czwartek z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem, który zapowiedział "stałe wsparcie Polski w dążeniu do demokratyzacji Białorusi" i zaznaczył, że "suwerenna Białoruś jest niezbędnym elementem bezpieczeństwa w Europie".
Jak mówiła, rozmawiała z ministrem Rauem również "o możliwych inicjatywach, jakie mogą zostać podjęte podczas polskiej prezydencji w OBWE". "Podstawowe znaczenie ma to, by robić rozróżnienie pomiędzy Białorusinami i białoruskim reżimem" - przekonywała. "Chcę skorzystać z tej okazji, by prosić polskich braci i siostry o potraktowanie moich rodaków jako przyjaciół" - dodała.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Jesteśmy przeciwko wojnie, której się obawiacie. Wszyscy płyniemy na tej samej łodzi" - oświadczyła Cichanouska. "Mam nadzieję, że świat się wkrótce zmieni" - powiedziała, dodając, że liczy na to, że świat osądzi rosyjskie zbrodnie na Krymie i na Ukrainie.
Reklama
Cichanouska przypomniała, że w czwartek w Warszawie spotkała się z białoruskimi organizacjami opozycyjnymi oraz białoruskimi ochotnikami, którzy w najbliższym czasie planują wyjechać na Ukrainę. "Oni będą bronić niepodległości Ukrainy, ale równocześnie będą bronić naszej przyszłości" - oceniła. "Jutro, 25 marca, przypada niezwykły dzień w naszej historii - Dzień Wolności" - powiedziała, przypominając, że Białoruś odzyskała niepodległość w 1918 r. "Wszyscy żyjemy w bardzo trudnym momencie historycznym. Przynosi on wiele zagrożeń, ale zarazem daje nam szansę na zmianę" - podkreśliła.
Cichanouska zapowiedziała, że podczas swojej wizyty w Polsce spotka się także z prezydentem Andrzejem Dudą i odwiedzi Białystok, gdzie mieszka wielu Białorusinów.
Briefing prasowy zorganizowano w czwartek w Sejmie - w przeddzień Dnia Wolności, który środowiska opozycyjne i niezależne Białorusi obchodzą w rocznicę proklamowania niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej w 1918 r. Wcześniej w Warszawie Cichanouska spotkała się m.in. z białoruskimi ochotnikami, którzy w najbliższym czasie planują wyjechać na Ukrainę, oraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim. Wzięła też udział w Wolskim Centrum Kultury w prezentacji bozzetty rzeźby "Aleja Wschodzącego Słońca" Pawła Althamera poświęconej więźniom reżimu Łukaszenki.
Cichanouska przez społeczność międzynarodową jest uważana za nieformalną przywódczynię białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. Kandydowała w uznanych za sfałszowane wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku, które według białoruskiego reżimu, wygrał Alaksandr Łukaszenka. Liderka białoruskiej opozycji na co dzień przebywa na Litwie, a jej biuro w Wilnie, decyzją litewskich władz, posiada uprawnienia zarezerwowane dla misji dyplomatycznej.
Reklama
24 lutego, w dniu agresji Rosji na Ukrainę, Cichanouska ogłosiła się przedstawicielem narodu białoruskiego i zapowiedziała stworzenie rządu tymczasowego. Wezwała także wojska Białorusi do niepodejmowania działań wymierzonych w Ukrainę.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ mrr/