Reklama

Kościół

Błogosławiony przez papieża dzwon „Głos Nienarodzonych” na Ukrainie

Dzwon „Głos Nienarodzonych”, poświęcony przez Papieża Franciszka, dotarł do Lwowa na Ukrainie. Przypomina on, że każdy ma prawo do narodzin i do życia. Jest on też głosem przestrogi - mówi ks. Tomasz Kancelarczyk, z Fundacji Małych Stópek, który zawiózł dzwon dla Ukrainy.

[ TEMATY ]

dzwon Głos Nienarodzonych

Family News Service

credit_Tomasz Duklanowski_Radio Szczecin

Dzwon „Głos Nienarodzonych” odlany specjalnie dla ogarniętej wojną Ukrainy został przekazany do parafii św. Jana Pawła II we Lwowie.

„Nie jest dla mnie przypadkiem miejsce pod takim wezwaniem, nie jest dla mnie przypadkiem także i ten dzień przeżywania tajemnicy poczęcia Syna Bożego w łonie Najświętszej Maryi Panny, nie jest przypadkiem, bo celowo i rozmyślnie zostało to wybrane przez organizatorów. Nie jest dla mnie również przypadkiem to, że stanie się to w dniu, który Episkopat Ukrainy ogłosił jako dzień pokuty za grzech aborcji” – napisał w mediach społecznościowych ks. Tomasz Kancelarczyk, tuż przed wyjazdem do Lwowa.

„Nie można prosić o pokój, prowadząc jednocześnie wojnę z najsłabszymi”

24 marca, duchowny uczestniczył w uroczystości przekazania dzwonu, który będzie jeździł po ukraińskich parafiach i wzywał do poszanowania ewangelii życia.

„Nie można prosić o pokój, prowadząc jednocześnie wojnę z najsłabszymi” – podkreśla ks. Tomasz Kancelarczyk.

Kapłan zwraca uwagę, że wprowadzenie dzwonu tuż przed świętem Zwiastowania Pańskiego, które obchodzone jest w Kościele 25 marca, nie jest przypadkowe.

„Słowa Pana Jezusa z niedzielnej ewangelii o nawróceniu, przypominają o potrzebie przemiany serc. Dzwon ‘Głos Nienarodzonych’ jest z jednej strony głosem przestrogi, ale i głosem wezwania do świętości życia. Ma pobudzać nas do tego, abyśmy adorowali życie i aby jego ogromna wartość była zawsze w sercu nie tylko Kościoła, ale i każdego człowieka” – mówi prezes szczecińskiej Fundacji Małych Stópek.

Dzwon bijący na alarm i budzący sumienia

Duchowny podkreśla, że zachwyt nad początkiem życia Jezusa Chrystusa powinien prowadzić do zachwytu nad pięknem i wielkością życia człowieka. „Ten zachwyt prowadzi do adoracji życia w jego praktycznym wymiarze: pomocy kobietom w ciąży, wyraża się w szacunku do nich i gotowości pomocy i opieki” – tłumaczy ks. Kancelarczyk.

Reklama

Prezes szczecińskiej Fundacji Małych Stópek podkreśla, że wojna militarna w Ukrainie toczy się równolegle z wojną duchową. „’Głos Nienarodzonych’ wybrzmiał we Lwowie jako głos szacunku dla godności życia” – mówi kapłan.

Po wprowadzeniu dzwonu „Głos Nienarodzonych” do lwowskiej parafii, została odprawiona uroczysta msza święta w intencji pokoju.

Prezenty z Polski

Oprócz dzwonu, do naszych wschodnich sąsiadów, trafiły również dary materialne o wartości ponad 200 tys. zł. Wśród nich były: artykuły medyczne, leki, artykuły żywnościowe dla dzieci.

„Tym ludziom potrzeba, nie tylko rzeczy materialnych, ale także czegoś niematerialnego: hartu ducha, umiłowania ojczyzny, odwagi, a tego nie kupi się za żadne pieniądze. Mam poczucie, że poprzez przekazanie tego dzwonu, ale i wielu potrzebnych artykułów wykonaliśmy dobrą pracę” – dodaje ks. Tomasz Kancelarczyk.

Dzwon dla Ukrainy został poświęcony przez papieża Franciszka 27 października 2021 roku na Placu św. Piotra w Rzymie. Z taką prośbą do Ojca Świętego zwróciła się Fundacja ŻYCIU TAK, która poprzez różnorodne inicjatywy i projekty aktywnie przypomina o potrzebie ochrony ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Jedną z najważniejszych inicjatyw są właśnie dzwony „Głos Nienarodzonych”.

.

2022-03-25 11:52

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Rzeszowa popłynęło w świat wołanie o pokój dla Ukrainy

W czwartek, 24 marca w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbył się koncert „Psalmy Pokoju i Pojednania” zadedykowany Ukrainie. Organizatorem wydarzenia była Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR.

Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR po raz kolejny zorganizowała koncert „Psalmy Pokoju i Pojednania”, który był wyrazem solidarności z Ukrainą.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10

[ TEMATY ]

Lwów

albertynki

Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Albertynki budują we Lwowie dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ich na ulicach miasta, odwiedzają ich w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali oni na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w znalezieniu schronienia. W parafii św. Jana Pawła II mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów. Siostra Hieronima przedstawiła historię obecności swego Zgromadzenia we Lwowie, sięgającą 1892 roku oraz charyzmat i misję ich powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję