Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Bóg jest odpowiedzią na ludzkie pragnienie

– Jeżeli rozum nie wniknie w tajemnicę Boga, to człowiek się prawdziwie zagubi – powiedział abp Wacław Depo. 26 marca metropolita częstochowski przewodniczył w parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie Mszy św. na zakończenie inicjatywy „24 godziny dla Pana”, która umożliwiła całodobową adorację Najświętszego Sakramentu i skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania.

W homilii abp Depo podkreślił, że „nie wystarczy zrozumieć siebie”. – Trzeba zrozumieć, że jestem w planie Boga od wieków i mam poznać siebie nie we własnym obrazie, ale w obliczu Boga, który jest życiem i który mnie powołał do życia swoją miłością również przy pomocy miłości rodziców, i dlatego mnie nie opuszcza w moim poznawaniu siebie, świata i samego Boga – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że żyjemy w społeczeństwie, które proponuje „łatwiejsze życie, chleb i igrzyska”. – Inaczej żyje się wobec Boga, który jest, a inaczej wobec nicości – wskazał.

Nawiązał również do odbywającej się na Jasnej Górze tego samego dnia „pielgrzymki” osób ubranych w czerwone płaszcze z wizerunkiem Chrystusa Króla pod przewodnictwem suspendowanego ks. Piotra Natanka. – Zauważamy, jakie są próby zawłaszczenia Kościoła nawet przez tych, którzy Kościoła nie uznają i rozpoznają prawdę w sobie, a nie w słowie Boga i w posłuszeństwie Kościołowi, który to słowo przekazuje? Tych ruchów i inicjatyw jest coraz więcej – ubolewał.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

W tym kontekście abp Depo pytał: – Czy my prosimy Ducha Świętego o rozpoznanie prawdy? Czyżby Duch Święty opuścił nas w tej epoce?

Odniósł się także do Drogi Synodalnej Kościoła w Niemczech, „który proponuje nam już nie Kościół, tylko wybory demokratyczne chociażby w kategoriach święceń kobiet, zniesienia celibatu księży, błogosławienia związków jednopłciowych”.

Maciej Orman/Niedziela

Nawiązując do encykliki św. Jana Pawła II „Fides et ratio”, metropolita częstochowski przypomniał, że wiara jest niezbędna, ponieważ „oświetla nasze drogi”, a „rozum może błądzić, zejść na manowce”. – Jeżeli rozum nie wniknie w tajemnicę Boga, to człowiek się prawdziwie zagubi – przestrzegał i dodał, że Bóg „jest odpowiedzią na ludzkie pragnienie”.

Maciej Orman/Niedziela

Abp Depo wskazał, że w kolejnych niedzielach Wielkiego Postu Kościół wprowadza nas na górę kuszenia i na górę Tabor. Zauważył, że spośród Apostołów, którzy byli świadkami Przemienienia Jezusa, tylko Jan stał pod krzyżem. W tym kontekście przyznał, że zwłaszcza wśród ludzi młodych można usłyszeć: gdyby Jezus objawił mi się tak raz dotykalnie, to bym już nigdy od Niego nie odszedł. – Jezus zostawił siebie w sakramentach pokuty i Eucharystii, żebyśmy mieli życie, żeby mógł nam przebaczać nasze błędy, naszą pychę na podobieństwo faryzeusza, który modlił się: ja nie jestem taki jak ten czy ta. A ten celnik, po co tu przyszedł? – wyjaśnił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

– Twoje słowa są prawdą, Twoje słowa są życiem. Wierzę. Zaradź mojemu niedowiarstwu i przymnóż mi wiary! – zakończył.

Maciej Orman/Niedziela

2022-03-26 20:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej

Niedziela legnicka 5/2004

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

www.parafiastarybialcz.pl

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji - świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny. Św. Łukasz Ewangelista tak je opisuje: „Gdy zaś nadszedł dzień poddania ich, zgodnie z Prawem Mojżeszowym, oczyszczeniu, zanieśli Go do Jerozolimy, aby był ofiarowany Panu, według tego, co jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć ofiarę zgodnie z tym, co jest powiedziane w Prawie Pańskim: parę synogarlic lub dwa gołąbki” (Łk 2, 22-24).

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchowieństwa: bądźcie świadkami Bożej miłości

2023-02-02 17:42

[ TEMATY ]

duchowieństwo

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Ojciec Święty spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Już na wstępie Franciszek zaznaczył, że osoby duchowne są powołane do służenia ludowi jako świadkowie Bożej miłości. Bóg jest bowiem Bogiem współczucia i zapewnia, że nigdy nie pozostawia nas samymi, że zawsze jest u naszego boku, jako ostoja i siła w trudnościach. „Jesteście powołani, by wspierać pielgrzymowanie wspólnoty i towarzyszyć jej w wierze na spotkanie Tego, który już idzie obok nas” – podkreślił papież. Dodał, że są też oni powołani do dzielenia się z innymi radością wyzwalającego spotkania z Jezusem. „Jest to misja bycia znakiem obecności Chrystusa, Jego bezwarunkowej miłości, przebaczenia, poprzez które chce nas pojednać między sobą, współczucia, w którym pragnie zatroszczyć się o ubogich. Zostaliśmy powołani, aby ofiarować nasze życie dla naszych braci i sióstr, niosąc im Jezusa, jedynego, który leczy rany serca” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję