Reklama

Aktualności

Nuncjusz na Ukrainie: papieska wizyta w Kijowie obecnie niemożliwa

Wizyta papieża Franciszka w Kijowie jest obecnie niemożliwa – podkreślił nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas. Przyznał, że „byłoby przepięknie”, gdyby doszło do takiej podróży, ale do jej przeprowadzenia „brakuje minimalnych warunków bezpieczeństwa”.

[ TEMATY ]

Watykan

Ukraina

Franciszek

wikipedia.org

abp Visvaldas Kulbokas

abp Visvaldas Kulbokas

W wywiadzie dla włoskiego tygodnika „Familia Cristiana” 47-letni papieski dyplomata wyjaśnił, że bez rozejmu „byłaby ona ryzykowna dla papieża i dla wiernych”. Jednocześnie wyraził przekonanie, że „nie do pomyślenia jest podróż Franciszka potajemna lub w sekrecie”.

Jego zdaniem papieskie wezwania do modlitwy o pokój mają olbrzymie znaczenie, gdyż „jednym z celów modlitwy jest nawrócenie serc każdego z nas”. – Bez tej wewnętrznej przemiany politycy zaangażowani w konflikt pozostaną przy tych samych przekonaniach, które doprowadziły do wojny i nie wyjdziemy z tej spirali przemocy i śmierci. Modlitwa jest podstawową bronią duchową. Kiedy odprawiam Mszę w nuncjaturze, robię to także w intencji ukrywających się w bunkrach, tych, na których spadają bomby, dzieci umierające z pragnienia . Wojna powoduje cierpienie, śmierć i zniszczenie - wskazał nuncjusz apostolski.

Odnosząc się do aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, zwrócił uwagę, że Bóg „pozwolił działać szatanowi, bo wojna jest wynalazkiem diabła”. „Jedyną bronią przeciwko szatanowi” jest broń duchowa, zaś „najsilniejszą obrończynią jest Dziewica Maryja, która jest Matką wszystkich”. Powierzenie się Jej jest słusznym wyborem, bo to Ona depcze głowę węża”, zaznaczył hierarcha, odwołując się do biblijnej symboliki.

Reklama

Ujawnił, że od początku wojny Stolica Apostolska angażuje się w próbę tworzenia korytarzy humanitarnych, przekazując Rosji „konkretne prośby dotyczące szczególnie dzieci, od ochrony sierocińców po możliwość ich ewakuacji”. – W tych sprawach używamy kanałów dyplomatycznych – podkreślił abp Kulbokas.

Ujawnił, że z powodu spadających bomb od wybuchu wojny nie są używane wyższe piętra budynku nuncjatury apostolskiej w Kijowie. – Śpimy i odprawiamy codziennie Mszę na parterze. Kiedy słyszymy hałas bardzo bliskich wybuchów w naszej dzielnicy i rozlega się alarm, chronimy się w piwnicach, choć nie da się tam żyć dzień i noc – przyznał litewski hierarcha.

2022-03-28 16:40

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął rezygnację bp. Gerarda Kusza

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Gudyś/pl.wikipedia.org

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Gerarda Kusza z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej, w związku z osiągnięciem przezeń wieku emerytalnego.

Publikujemy komunikat Nuncjatury Apostolskiej:

CZYTAJ DALEJ

Kiedy obowiązuje post?

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję