Reklama

Niedziela Legnicka

Biskup legnicki u św Jakuba

Na zaproszenie które napłynęło z sąsiedniej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, 30 marca biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, wziął udział w uroczystościach ku czci św. Jakuba w Jakubowie.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Jakubów

biskup legnicki

ks. Piotr Nowosielski

Powodów do świętowania było kilka. Od strony lokalnej, podczas tego wydarzenia bp diecezjalny Tadeusz Lityński pobłogosławił nową, jubileuszową figurę św. Jakuba i koronę do obrazu w kościele, w ołtarzu głównym, która wraca na swoje miejsce po 300 latach.

Poświęcony też został nowy dach na domu parafialnym, który spłonął podczas pożaru w ubiegłym roku. Kolejnym powodem o charakterze diecezjalnym, było zapoczątkowanie Ogólnopolskiego Synodu Jakubowego. Pierwsza sesja odbyła się po uroczystości w Jakubowie, w głogowskim teatrze. Inauguracyjne wykłady wygłosili ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz i dr Waldemar Hass, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Kolejne sesje synodalne zaplanowano w Ośnie Lubuskim, Szczyrku, Lęborku i 30 kwietnia na Jasnej Górze. Jego hasłem są słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu”. Patronat nad Synodem objął nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

W wymiarze Kościoła powszechnego, uroczystości w Jakubowie były okazją do przypomnienia wizyty św. Jana Pawła II w Santiago de Compostella przed 40 laty.

Wszystkie te motywy zostały przypomniane w homilii, którą wygłosił biskup legnicki. Mówiąc o słowie jubileusz, zwrócił uwagę że ma on korzenie biblijne. Nawiązując zaś do wizyty papieskiej przywołał słowa Jana Pawła II: ... kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. (JP II 9XI 1982)

Kustosz sanktuarium ks. kan. Stanisław Czerwiński, który od początku swej pracy w tej parafii (1999 r.) podjął się rozszerzania kultu św. Jakuba, podziękował wszystkim uczestnikom i darczyńcom za obecność i wspólną modlitwę. Warto dodać, że decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznana mu została Złota Odznaka „Za opiekę nad zabytkami”.

Reklama

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, parlamentarzyści, delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, szkół im Jana Pawła II, Bractw św. Jakuba i indywidualni goście.

Jakubowy Rok Jubileuszowy, którego główne uroczystości wypadały w roku ubiegłym, decyzją papieża Franciszka, z racji panującej pandemii został przedłużony do końca bieżącego roku.


  

2022-04-05 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film o szlaku i sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie

[ TEMATY ]

sanktuarium

Jakubów

Karolina Krasowska

W filmie jako lektor wystąpił ks. kan. Stanisław Czerwiński, który ostatnio pielgrzymował do Santiago de Compostela

W filmie jako lektor wystąpił ks. kan. Stanisław Czerwiński, który ostatnio pielgrzymował do Santiago de Compostela

W Jubileuszowym Roku Świętym Jakubowym powstał niezwykły film o szlaku i sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie. Poznajecie lektora ?

W filmie jako lektor wystąpił ks. kan. Stanisław Czerwiński. Kustosz sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie opowiada o szlaku i kościele w Jakubowie, który od 2007 r. stanowi pierwsze w Polsce sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła. Przechowywane są w nim przywiezione w 2005 r. z Rzymu przez członków ogólnopolskiego Bractwa św. Jakuba Apostoła Starszego relikwie świętego.

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję