Reklama

Niedziela Łódzka

Rekolekcje dla Łodzi z abp. Rysiem

- To jest właśnie łaska rekolekcji, że Pan otwiera ci ucho, że słyszysz, co jest mówione nawet w tej swojej sytuacji biedy. Być może właśnie ten stan, zamykałby ci uszy, może nie masz ochoty na słuchanie, ale Pan otwiera ci ucho, sprawia, że słyszysz - mówił na rozpoczęcie rekolekcji wielkopostnych metropolita łódzki.

[ TEMATY ]

rekolekcje

Archidieceja Łódzka

ks. Paweł Kłys

10 kwietnia w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne dla Łodzi. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., podczas której zebrani modlili się w intencji archidiecezji łódzkiej, ojczyzny i ofiar katastrofy smoleńskiej.

Homilię metropolita łódzki rozpoczął od interpretacji 3. Pieśni Sługi Pana, która pokazuje Jezusa jako tego, który przychodzi z pomocą przez słowo. - Sługa Pana wypełniony w osobie Jezusa Chrystusa jest tym, który potrafi przyjść nam z pomocą przez słowo, dlatego to jest tak niezwykłe, że rekolekcje zaczynają się tym tekstem. Rekolekcje, czyli czas słowa, czas, kiedy Pan przychodzi nam z pomocą przez słowo - podkreślił homileta.

Arcybiskup Ryś wytłumaczył, że cierpiący Sługa Pana przychodzi do każdego, kto jest strudzony. To określenie nie odnosi się jednak do człowieka zapracowanego, wyczerpanego. Znaczenie należy odczytywać za św. Hieronimem jako „jałowy, wyjałowiony”. - Ten człowiek, któremu Sługa Pana chce przyjść z pomocą przez słowo jest jałowy. Jest zmęczony pracą, która nie owocuje, która niczego nie rodzi. Co więcej, on ma takie doświadczenie, że jeśli próbuje się zaangażować, to wychodzi jeszcze gorzej. Jest jak ziemia, która jest coraz bardziej wyjałowiona - powiedział.

Metropolita łódzki zwrócił uwagę, że w każdym z nas mogą być właśnie takie obszary, które nie dają nadziei na życie. W związku z tym poprzez dzisiejszą liturgię słowa należy rozumieć, że Boże słowo może każdego z nas wyprowadzić z najgorszych sytuacji. - Oczekujemy od Pana słowa, które przyniesie siłę, które rzeczywiście może nas dźwignąć. To nie jest tak, że w tej Księdze jest jakieś słowo, które was pokrzepi. To jest tak, że całe słowo jest krzepiące - podkreślił abp Ryś.

Dzisiejsze słowo zachęca, aby otworzyć się na Boga, który uzdrawia wszystkie miejsca, które nie przynoszą żadnych owoców. Ważne jest jednak przy tym, aby nie losować i nie przebierać w słowach, ale z otwartym serce przyjmować to, co jest dane. - To jest właśnie łaska rekolekcji, że Pan otwiera ci ucho, że słyszysz, co jest mówione nawet w tej swojej sytuacji biedy. Być może właśnie ten stan, zamykałby ci uszy, może nie masz ochoty na słuchanie, ale Pan otwiera ci ucho, sprawia, że słyszysz - powiedział duszpasterz, podkreślając, że Bóg nie odwraca się od osób, które wcześniej Go nie słuchały.

Reklama

Na zakończenie metropolita łódzki powtórzył, że w rekolekcjach Pan Bóg staje z krzepiącym słowem, dzięki któremu można odzyskać wyjałowione życie. - My stoimy wobec takiego słowa, które przychodzi od Jezusa, to znaczy od Ojca dostajemy mocne słowa, a Jego moc możemy zobaczyć, bo to słowo się na Jezusie wypełniło i tak może się tez wypełnić na mnie, jeśli się nie będę bił z Bogiem albo nie cofnę się przerażony tym, co to słowo przede mną otwiera - podsumował homileta.

Dzisiaj ciąg dalszy rekolekcji wielkopostnych u ojców jezuitów. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godzinie 18.00, a następnie abp Grzegorz Ryś wygłosi konferencje.

2022-04-11 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski papieskim wysłannikiem na 100-lecie Archidiecezji Łódzkiej

[ TEMATY ]

Franciszek

kard. Krajewski

Archidieceja Łódzka

100‑lecie Diecezji Łódzkiej

Ks. Paweł Kłys

Kard. Konrad Krajewski

Kard. Konrad Krajewski

Papież przekazał list nominujący kardynała Konrada Krajewskiego, specjalnym wysłannikiem na uroczystości stulecia Archidiecezji Łódzkiej które będą obchodzone 12 grudnia. Jałmużnik Papieski pochodzi właśnie z tej archidiecezji. Franciszek podkreśla, że to radosne wspomnienie jest powodem, aby wierni tego Kościoła lokalnego z serca podziękowali miłosiernemu Bogu za dobrodziejstwa udzielone na przestrzeni wielu lat, a jednocześnie – jako świadomi spadkobiercy tak bogatego dziedzictwa – coraz bardziej starali się umacniać wiarę, pogłębiać wspólnotę i wspomagać ludzi potrzebujących.

Ojciec Święty przypomina, że Diecezja Łódzka została utworzona decyzją papieża Benedykta XV sto lat temu, dokładnie w roku urodzin św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

pl.wikipedia.org

Czy wiesz, że...

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ Kierowniczka z IKEI uniewinniona;zapadł prawomocny wyrok

2022-12-06 18:26

[ TEMATY ]

Ikea

pixabay.com

Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników. Wyrok jest prawomocny. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie wyklucza skierowania kasacji.

Chodziło o zwolnienie pracownika, który na wewnętrznym forum firmy zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję