Reklama

Kościół

Biskupi rzymskokatoliccy Ukrainy do Rosjan: prosimy o opamiętanie i potępienie wojny

Prosimy o opamiętanie i potępienie wojny przez wszystkich, którzy w Rosji mają jeszcze poczucie wiary. Jeśli chcecie trwać w nauce Jezusa Chrystusa, Zbawiciela i Odkupiciela, to podejmijcie drogę pokoju - napisali biskupi rzymskokatoliccy Ukrainy w opublikowanym 9 kwietnia słowie pasterskim. Ukraińców natomiast wezwali do tego, by spoglądali w przyszłość z nadzieją zwycięstwa, gdyż to po ich stronie jest prawda.

[ TEMATY ]

wojna

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

SŁOWO KONFERENCJI BISKUPÓW UKRAINY

Drodzy Kapłani i Osoby Życia Konsekrowanego!

Umiłowani Bracia i Siostry!

Św. Jan Paweł II powiedział przed laty: „I my znajdujemy się dziś w samym centrum dramatycznej walki między „kulturą śmierci” i „kulturą życia”. Ale blask Krzyża nie zostaje przesłonięty przez ten mrok – przeciwnie, na jego tle Krzyż jaśnieje jeszcze mocniej i wyraźniej”.

Wkraczając w przeżywanie Wielkiego Tygodnia, słowa Świętego Papieża, jawią się dla nas wszystkich jako prawda, która od wielu lat, a szczególnie od kilku tygodni, towarzyszy naszej codzienności. Na ziemi ukraińskiej śmierć stanęła naprzeciw życia. Nienawiść stanęła naprzeciw pokojowi.

Ostatnie wydarzenia, odkrywają prawdziwe oblicze agresora, który podniósł rękę na najbardziej bezbronnych, czego niezbite dowody widzimy chociażby w Buczy. To tam, podobnie jak i wielu innych miejscach, znajdujemy ślady ludobójstwa, będące świadectwem prawdy o tych, którzy rozpętali tę wojnę. Ci, którzy uznają siebie za naród chrześcijański, przekreślili swoimi czynami Ewangelię, porzucając przykazanie miłości Boga i bliźniego. Dlatego na progu Wielkiego Tygodnia, prosimy o opamiętanie i potępienie wojny przez wszystkich, którzy w Rosji mają jeszcze poczucie wiary. Jeśli chcecie trwać w nauce Jezusa Chrystusa, Zbawiciela i Odkupiciela, to podejmijcie drogę pokoju. Odwrócenie się od zła, jest jedyną drogą prowadzącą was do zbawienia. Drogę do świętości otwiera bowiem wiata, a zamyka jej brak. Z takim apelem zwracamy się, my katolicy Ukrainy, do narodu rosyjskiego. Nie pozwólcie, aby zło stało się waszym bóstwem.

Natomiast do wszystkich wierzących w Ukrainie, zwracamy się, aby czas Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych, był świadectwem zwycięstwa życia nad śmiercią. I chociaż Droga Krzyżowa narodu ukraińskiego trwa już od kilku tygodni, w niektórych regionach już 8 lat, a w wielu miejscach dokonała się prawdziwa Golgota, to spoglądajmy w przyszłość z nadzieją zwycięstwa. To po naszej stronie jest prawda.

Reklama

Wraz ze wszystkimi, którzy doświadczyli cierpienia i śmierci, nie tylko się solidaryzujemy, ale prawdziwie cierpimy, widząc w was naszych braci i siostry. Jesteśmy bowiem jedną rodziną, rozdzielającą między siebie ciężar okrucieństwa wojny.

Przy tej okazji chcemy podziękować wszystkim wierzącym na całym świecie, którzy przychodzą nam z pomocą. To jest prawdziwe świadectwo miłości bliźniego. Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli swoje domy, dla tylu tysięcy uciekinierów. Te wszystkie podziękowania dla całego świata składamy na ręce papieża Franciszka, ponawiając zaproszenie do Ukrainy.

Z dumą dostrzegamy wielkie poświęcenie i odwagę, z jaką nasze Wojsko broni Ojczyzny. Z wielu stron świata płynie podziw dla waszego bohaterstwa. Wasze czyny budują morale całego Narodu. Jakże ważną jest praca wszystkich służb państwowych, medyków, woluntariuszy i ludzi dobrej woli, których swoim poświęceniem i służbą bliźniemu przybliżają dzień zwycięstwa nad agresorem.

Dziękujemy wam wszystkim za to i modlimy się za was.

Na koniec prosimy wszystkich, abyśmy pamiętali w tym trudnym czasie, że wszędzie tam, gdzie króluje Chrystus, króluje miłość, a nie złość i zemsta. Króluje życie, a nie śmierć. Króluje zgoda, a nie nienawiść. Niech zatem czas świąteczny będzie dla nas wszystkich królowaniem Chrystusa, bo w Nim i przez Niego przychodzi zwycięstwo życia, nad wszelką nienawiścią. Dlatego pełni wiary prośmy nieustannie o pokój i zmartwychwstanie Ukrainy do wolnego życia.

Z serca wszystkim błogosławimy, trwając nieustannie na modlitwie.

Wasi Biskupi

9 kwietnia 2022 roku

№ 19/2022

2022-04-10 21:59

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota Sant'Egidio: Apel o zawieszenie broni i ogłoszenie Kijowa „miastem otwartym”

[ TEMATY ]

Ukraina

wojna

Sant'Egidio

Adobe.Stock

W tych dramatycznych dla stolicy Ukrainy godzinach Andrea Riccardi i Wspólnota Sant'Egidio przedstawiają w tym manifeście – otwartym dla wszystkich gotowych go poprzeć – propozycję natychmiastowego zawieszenia broni i pilnego ogłoszenia Kijowa „miastem otwartym”:

Apel o ocalenie Kijowa

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję