Reklama

Europa

Gruzja: niemal powszechne poparcie dla uznania autokefalii ukraińskiej

O niemal powszechnym poparciu Gruzinów dla uznania Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) świadczą wyniki sondażu elektronicznego, przeprowadzonego na prawie 6 tys. osób przez portal "Globalne nowości kościelne – Kościelna Młodzież Gruzji". Okazało się, że 5897 ankietowanych, więc 99 proc., opowiedziąło się za takim uznaniem, podczas gdy przeciw były jedynie 84 osoby.

[ TEMATY ]

Ukraina

Gruzja

wojna na Ukrainie

autokefalia

Karol Porwich/Niedziela

Patriarchat Gruziński, jak na razie, nie podjął jeszcze ofcijalnej decyzji w tej sprawie, obecnie jednak, jak nigdy przedtem, jest bliski uznania autokefalii ukraińskiej. Najazd Rosji na Ukrainę przeraził hierarchię Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego (GKP). Stojący na jego czele patriarcha Eliasz II jako pierwszy zwierzchnik lokalnego Kościoła prawosławnego już 24 lutego wezwał do powstrzymania działań wojennych na Ukrainie, podkreślając, że "w przeciwnym wypadku staną się one tragedią światową".

Również wielu metropolitów i biskupów GKP potępiło wtargnięcie wojsk rosyjskich na ziemię ukraińską, przypominając przy okazji, iż "Rosja okupuje 20 proc. naszego kraju".

Według portalu Orthodoxtime.com, powołującego się na własne "wiarygodne źródła", sprawę uznania PKU przez Patriarchat Gruziński może wnieść pod obrady patriarcha Eliasz II na najbliższym posiedzeniu Świętego Synodu swego Kościoła, które zbierze się najprawdopodobniej w maju br. Z tych samych źródeł wynika ponadto, że wniosek o uznaniu autokefalii poprze najpewniej duża większość biskupów synodalnych, z których 13 oświadczyło oficjalnie, iż popierają uznanie PKU. Te same źródła twierdzą ponadto, iż w odpowiedzi na te stwierdzenia Patriarchat Moskiewski zażądał pilnie wstrzymania przez Tbilisi wszelkich kroków na rzecz uznania autokefalii ukraińskiej.

2022-04-14 16:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraińcy wygrają tę wojnę

Jeśli przez zwycięstwo rozumiemy obronę granic państwa, zachowanie integralności kulturowej, językowej, niezawisłości politycznej i ochronę obywateli – wygrają.

Rosjanie zostaną wypchnięci do granic dotychczasowej Rosji w ciągu pół roku – wynika z analizy specjalisty lwowskiej uczelni wojskowej. Jego nazwiska nie wolno mi podać. Wczesną wiosną stwierdził, że w czerwcu na Ukrainę wjadą muzealne czołgi. Z początkiem miesiąca Ukraińcy zdobyli na Rosjanach pierwsze egzemplarze T-64 (z lat 60.!). Potem miało brakować bomb. I oto latem z nieba zaczęły lecieć obiekty muzealne. Najstarszy niewybuch, zbadany przez ekspertów, został wyprodukowany w 1932 r.!

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi

2023-02-02 18:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Witając papieża w katedrze Matki Bożej Kongijskiej, arcybiskup Kinszasy kard. Fridolin Ambongo zauważył, iż jest to okazja do dziękczynienia, w imieniu całego Kościoła, duchowieństwu i osobom zakonnym, za dzieło ewangelizacji, jakie pełnią oni w tym kraju, często w warunkach trudnych, a nieraz wręcz niebezpiecznych. A przybycie tutaj Ojca Świętego daje szczególny powód do nadziei oraz snucia planów na przyszłość z większym przekonaniem i oddaniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję