Reklama

Franciszek

52 Dzień Ziemi: papież wydobył ekologię z niszy

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Temat obchodów w tym roku brzmi: „Inwestowanie w naszą planetę”. Jednym z jego celów jest wskazanie rozwiązań służących przeciwdziałaniu zmianom klimatu i zachęcenie wszystkich – rządów, obywateli i przedsiębiorstw – do podjęcia działań.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Dzień Ziemi

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

Dzień Ziemi jest obchodzony od 1970 roku przy wsparciu ONZ. W wydarzeniach promujących świadomość ekologiczną co roku uczestniczą miliony ludzi na wszystkich kontynentach. W 193 krajach członkowskich ONZ jest ponad 75 tys. partnerów, którzy włączają się w obchody.

Troska o nasz wspólny dom jest także obecna w nauczaniu Kościoła. Ekologia integralna to jeden z głównych wątków pontyfikatu papieża Franciszka, której poświęcił swoją drugą encyklikę, „Laudato si’”. „Jesteśmy wezwani do ponownego odkrycia poczucia świętego szacunku dla ziemi, ponieważ jest ona nie tylko naszym domem, ale także domem Boga” – mówił Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 22 kwietnia 2020 r.

We Włoszech z okazji Dnia Ziemi organizowana jest trzecia edycja akcji #OnePeopleOnePlanet. Pomysłodawcami są dwie organizacje, Earth Day Italy i Ruch Focolari, które dały początek Wiosce dla Ziemi w Villa Borghese zainaugurowanej przez Franciszka w 2016 r. po porozumieniu klimatycznym w Paryżu. W programie znajduje się multimedialny maraton z treściami o wysokiej wartości kulturotwórczej. Będą na nim poruszane kwestie nauki, gospodarki, środowiska, klimatu, zarządzania, kultury, sportu, sztuki, tradycji oraz międzynarodowe powiązania działań związanych ze zdrowiem, zjawiskami klimatycznymi, czynnikami społecznymi, ekonomicznymi i środowiskowymi. Odbędą się także spotkania z artystami, naukowcami i aktorami z całego świata.

Jak mówi Pierluigi Sassi, organizator Dnia Ziemi we Włoszech, dotychczasowe starania, by ludzkość uwrażliwiła się na kwestię środowiska, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Choć encyklika „Laudato si’” w Italii była bestsellerem, a na świecie jest jednym z najczęściej czytanych dokumentów papieskich, jej główne postulaty wciąż pozostają na papierze.

Dassi ocenił, że dzięki apelom papieskim kwestie ochrony środowiska są coraz częściej poruszane przez opinię publiczną. Dodał, jednocześnie, że niestety nadal zagrożone jest samo istnienie rasy ludzkiej. Zasoby naturalne są często przyczyną konfliktów, wywołanych poszukiwaniem wody, własności ziemi czy surowców.

Reklama

Organizato Dnia Ziemi podkreślił, że obecnie na świecie trwa 200 aktywnych konfliktów o wodę, a w ciągu ostatnich dwudziestu lat było ich 263. Istnieją też dysproporcje między wielkimi potęgami gospodarczymi 20 krajów świata, które produkują 80 proc. CO2 wprowadzanego do atmosfery i są w związku z tym najbardziej odpowiedzialne, a 77 krajami, które żyją w skrajnym ubóstwie.

"Widzimy więc, że duch dzielenia się i szacunku dla stworzenia musi ożywiać stosunki międzynarodowe. Papież zwraca uwagę na działanie młodych ludzi, którzy są teraźniejszością ludzkości i którzy są wezwani do robienia hałasu, aby tworzyć nowe drogi” - podkreśla Sassi.

2022-04-22 17:08

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: wśród chrześcijan nie powinno być podziałów i konfliktów

Do odkrycia na nowo piękna bycia dziećmi Bożymi, braćmi i siostrami między sobą, ponieważ jesteśmy włączeni w Chrystusa – zachęcił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji generalnej. Papież kontynuował cykl katechez poświęcony omówieniu Listu do Galatów. „Różnice i konflikty, tworzące podziały, nie powinny mieć miejsca wśród wierzących w Chrystusa. Naszym powołaniem jest raczej ukonkretnienie i uwidocznienie wezwania do jedności całego rodzaju ludzkiego” – podkreślił Franciszek.

Komentując słowa o tym, że wiara w Jezusa Chrystusa pozwoliła nam stać się prawdziwie dziećmi Boga Ojciec Święty zachęcił, by z wdzięcznością wspominać nasz chrzest, w którym otrzymaliśmy godność synowską. „Ci, którzy go przyjmują, zostają przemienieni w głębi swego bytu, w swoim wnętrzu, i otrzymują nowe życie, właśnie takie, które pozwala im zwracać się do Boga i wzywać Go imieniem «Abba, Ojcze» (por. Ga 4, 6)” – stwierdził papież.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Sto pięćdziesiąt porcji!

2023-02-08 15:29

Małgorzata Pabis

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

    Po raz piąty Kościół Rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” zakupił i dostarczył do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio sto pięćdziesiąt porcji zupy.

    Posiłki zostały dostarczone w środę, 8 lutego. - Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak. Mamy nadzieję, że smakował on wszystkim, którzy od rana czekali w kolejce, by otrzymać coś ciepłego do zjedzenia, bo zima w Krakowie nie odpuszcza – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dodaje, że już za kilka dni, jeśli fundusze na to pozwolą, do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaną dostarczone pączki w Tłusty Czwartek. - Wierzymy, że nasi darczyńcy nie zawiodą i uda nam się zrealizować i to zamierzenie – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję