Reklama

Niedziela Świdnicka

Zbierali datki na hospicja w Wałbrzychu i we Lwowie

W Tygodniu Miłosierdzia, na terenie powiatu wałbrzyskiego została przeprowadzona kwesta, na rzecz Hospicjum im. Św. Jana Pawła II w Wałbrzychu oraz Miejskiego Hospicjum we Lwowie.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

hospocjum

Ryszard Wyszyński

Żonkilowa Kwesta" przed kościołem Wniebowzięcia NMP w Szczawnie - Zdroju

Żonkilowa Kwesta

Wśród kwestujących największą grupę wolontariuszy stanowiły dzieci i młodzież szkół Wałbrzycha oraz placówek oświatowych w powiecie. Zbieranie datków trwało pięć dni, a o wsparcie inicjatywy już na samym początku, na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej w wałbrzyskim Ratuszu zaapelował bp Marek Mendyk, który wraz z Prezydentem Miasta Romanem Szełemejem objęli honorowy patronat na inicjatywą.

Ryszard Wyszyński

Bp Marek Mendyk podczas konferencji prasowej z wiceprezydent Wałbrzycha Sylwią Bielawską i prezes Renatą Wierzbicką

Bp Marek Mendyk podczas konferencji prasowej z wiceprezydent Wałbrzycha Sylwią Bielawską i prezes Renatą Wierzbicką

- Staramy się pomagać ludziom na różnych odcinkach ich życia. Zwróciłem się do duszpasterzy, proboszczów i kapelanów, aby ludziom, którzy będą zbierali środki na hospicjum umożliwić miejsce na spotkania z wiernymi – mówił biskup świdnicki podkreślając, że zbiórki zaplanowano przede wszystkim pod kościołami w Wałbrzychu.

Podziękowania

W tym roku w „Żonkilową Kwestę” zaangażowało się blisko pół tysiąca wolontariuszy. - Z całego serca dziękuje wszystkim 473 cudownym wolontariuszom, gronu pedagogicznemu, parafią z trzech dekanatów wałbrzyskich, wójtom, burmistrzom, starostwu wałbrzyskiemu, za pomoc i zaangażowanie w naszą kwestę, pomimo takiej deszczowej pogody. Jesteście wspaniali! Dziękuje również każdej osobie która wsparła naszą zbiórkę! Jesteście przykładem, że dobrych ludzi nie brakuje! – mówiła Renata Wierzbicka, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej w Wałbrzychu.

Ryszard Wyszyński

"Żonkilowa Kwesta" przed Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu

Pozyskane podczas kwesty środki będą podzielone po równo między hospicjum w Wałbrzychu i hospicjum we Lwowie. – Wybraliśmy Lwów, bo to miasto buforowe, zatrzymują się tam ludzie uciekający przed wojną. Ich hospicjum nie chce od nas pieniędzy tylko różne sprzęty. Potrzeby są spore – podkreślają organizatorzy zbiórki.

Setki cebulek

Warto przypomnieć, że „Żonkilowa Kwesta” - to jedna z wielu akcji wałbrzyskiego hospicjum, która prowadzona od 2017 roku powróciła po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. Jej charakterystycznym i bardzo miłym akcentem stał się rozkwitnięty żonkil, który jest wręczany ofiarodawcy, a pochodzi z ogrodu przy hospicjum, na którym jesienią, rokrocznie, wałbrzyskie przedszkolaki i dzieci ze szkół wysadzają setki cebulek tych złocistych, symbolizujących nadzieję, wiosennych kwiatów.

Reklama

Ryszard Wyszyński

Na Piaskowej Górze jedna z kwest była powadzona w niedzielę przed kościołem p.w. Św. Wojciecha. Wolontariuszy wsparli - proboszcz ks. kan. Stanisław Wójcik i wikariusz parafialny i kleryk oraz prezes PTOP Renata Wierzbicka

Na Piaskowej Górze jedna z kwest była powadzona w niedzielę przed kościołem p.w. Św. Wojciecha. Wolontariuszy wsparli - proboszcz ks. kan. Stanisław Wójcik i wikariusz parafialny i kleryk oraz prezes PTOP Renata Wierzbicka

Również w Dzierżoniowie

Żonkilowe Pola Nadziei, zasadzone w październiku minionego roku, zakwitły też przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Sióstr Elżbietanek w Dzierżoniowie. Charakterystyczne żółte kwiaty mają przypominać o osobach chorych, przebywających w hospicjach i zakładach opiekuńczo-leczniczych. Siostry elżbietanki po przez żonkilową kwestę chcą zrealizować inwestycję, w postaci nowej windy zewnętrznej dla potrzeb pensjonariuszy. Ta obecnie używana ma już swoje lata i była remontowana ponad 20 lat temu.

[zdjecie id="127006][/zdjecie]

[zdjecie id="127007][/zdjecie]

2022-04-24 23:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba przypominać o dobroci i świętości

[ TEMATY ]

Wałbrzych

św. Mikołaj

mikołajki

Beata Mucha

Spotkanie ze św. Mikołajem

Spotkanie ze św. Mikołajem

W czwartek 6 grudnia 2018 r. na zakończenie Mszy św. roratniej o godz. 18 do kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu w wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze przybył św. Mikołaj.

Podczas Mszy św. poprzedzającej spotkanie dzieci ze św. Mikołajem ks. Wiesław Rychter SAC przedstawił zgromadzonym w świątyni historię biskupa z Miry, który pochodził z zamożnej rodziny ale zawsze chętnie rozdzielał swoje pieniądze pomiędzy ubogich. Właśnie na pamiątkę biskupa, który obdarowywał potrzebujących, 6 grudnia dzieci otrzymują prezenty. Aby zachować pamięć o prawdziwym św. Mikołaju, żyjącym według tradycji w III wieku, Kościół przypomina, aby podczas mikołajek przebrane za niego osoby posiadały strój i atrybuty biskupie, takie jak mitra i pastorał.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję