Reklama

Włochy

Włochy: w sobotę w Mediolanie beatyfikacja Armidy Barelli – świeckiej działaczki katolickiej

W sobotę 30 kwietnia w katedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mediolanie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławioną pochodzącą z tego miasta Armide Barelli – włoską działaczkę katolicką, nazywaną „starszą siostrą” Młodzieży Żeńskiej Akcji Katolickiej. Żyła nicałe 70 lat na przełomie XIX i XX wieku, a chociaż sama nie przyjęła habitu zakonnego, to jednak założyła własne zgromadzenie – Instytut Świecki Misjonarek od Królewskości Jezusa Chrystusa.

[ TEMATY ]

Mediolan

beatyfikacja

Włochy

Wikipedia

Armida Barelli

Armida Barelli

Oto krótki życiorys nowej błogosławionej.

Armida (zwana potocznie Idą) Barelli urodziła się 1 grudnia 1882 w Mediolanie w wielodzietnej zamożnej rodzinie burżuazyjnej, silnie zeświecczonej. Miała dwóch braci i trzy siostry. W latach 1895-1900 uczyła się w kolegium w szwajcarskim Menzingen, prowadzonym przez siostry od Świętego Krzyża i tam zetknęła się z duchowością franciszkańską i pogłębiła swoją wiarę. Była osobą inteligentną, żywą i ładną, a po ukończeniu szkoły do 1908 miała wiele propozycji wyjścia za mąż. Ona jednak była przekonana, że czeka ją inna droga życiowa, choć jednocześnie nie czuła w sobie powołania zakonnego.

Przełomem w jej życiu było spotkanie w 1910 charyzmatycznego, pełnego energii franciszkanina o. Agostino Gemellego, który odtąd naznaczy w wielkim stopniu jej przyszłe losy. Pod jego wpływem została tercjarką franciszkańską i z wielkim zapałem włączyła się w działalność apostolską i społeczną. O. Gemelli, który został jej kierownikiem duchowym, szybko wyczuł w niej zdolności organizatorskie i w dużym stopniu ukierunkował jej zaangażowanie w Kościele.

Armida początkowo zajmowała się różnymi doraźnymi działaniami, np. tłumaczyła z niemieckiego artykuły do założonego przez o. Gemellego pisma „Rivista di filosofia neoscolastica”, a po wybuchu I wojny światowej, w 1917 została sekretarką Komitetu na rzecz Poświęcenia Żołnierzy Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W rok później powołano ją na wiceprzewodniczącą ds. działalności społecznej Mediolańskiego Komitetu Kobiet Katolickich, stanęła też na czele nowego wydawnictwa (istniejącego do dzisiaj) „Vita e pensiero” (Życie i myśl).

17 lutego 1918 arcybiskup Mediolanu kard. Andrea C. Ferrari (beatyfikowany w 1987) powierzył jej zadanie utworzenia Młodzieży Żeńskiej (GF) Akcji Katolickiej, podobnej do powstałej już wcześniej Młodzieży Męskiej. Została jej pierwszą przewodniczącą i z właściwą sobie energią i entuzjazmem zaczęła przemierzać całą archidiecezję, zachęcając młode Włoszki do wstępowania w szeregi nowego stowarzyszenia. Jej niezmordowane wysiłki doprowadziły do tego, że w krótkim czasie uczyniło to prawie 5 tys. osób. Ale nowa gałąź rozwijała się też w wymiarach ogólnokrajowych, szczególnie na Południu, gdzie kobiety, przyzwyczajone do pozostawania w domu, zaczęły odkrywać dla siebie nową przestrzeń do działania, zrywając z panującymi tam sztywnymi układami społecznymi.

Reklama

28 września tegoż roku Benedykt XV powołał ją na krajową przewodniczącą GF i Armida pełniła to stanowisko aż do 1946. Początkowo zresztą nie chciała przyjąć tej nominacji, marzyła bowiem o wyjeździe na misje za granicą, ale papież powiedział jej, że jej misją są Włochy. I znów z całym zapałem i na miarę swych sił rzuciła się w wir nowych obowiązków, podróżując po całym kraju i werbując nowe członkinie. Już w 1921 dzięki jej zaangażowaniu do GF zapisało się ponad milion młodych kobiet. W tymże 1921 roku założyła też pismo „Squilli di Resurrezione” (Dzwonki Zmartwychwstania).

Wcześniej – w 1919 wraz z o. Gemellim powołała do życia pobożne stowarzyszenie świeckich katoliczek, które niebawem przyjęło nazwę Instytut Świecki Misjonarek od Królewskości Jezusa Chrystusa. W latach 1927-29 działało stowarzyszone z nim Dzieło Królewskości, mające za zadanie wspieranie kultury religijnej i ruchu liturgicznego za pośrednictwem cotygodniowych broszurek z komentarzami do niedzielnych tekstów mszalnych.

Równolegle do tych obowiązków Armida została kwestorką (kasjerką) Uniwersytetu Świętego Serca w Mediolanie, założonego przez o. Gemellego i otwartego 7 grudnia 1921. Dzięki swym kontaktom m.in. w GF potrafiła gromadzić na bieżąco odpowiednie środki na regularna działalność nowej uczelni. Nieco wcześniej, w listopadzie tegoż roku, na wyraźne życzenie Benedykta XV założyła Stowarzyszenie Przyjaciół Uniwersytetu Katolickiego, a w 1924, z kolei na jej prośbę, Pius XI ustanowił, istniejący do dzisiaj Narodowy Dzień Uniwersytetu Katolickiego.

Reklama

W latach 1947-48, obok urzędu wiceprzewodniczącej ogólnokrajowej Włoskiej Akcji Katolickiej, kierowała też Biurem Propagandy partii Demokracji Chrześcijańskiej w trudnym okresie kampanii wyborczej. Znów jeździła po całym kraju, zachęcając do masowego udziału w wyborach i do głosowania na chrześcijańskie programy polityczne. W wielkim stopniu przyczyniła się również do przyznania w 1948 kobietom włoskim praw wyborczych.

Jeszcze w 1920 poznała włoskiego biskupa chińskiej diecezji Shanxi – Eugenio Grassiego, który na swym terenie utworzył m.in. przychodnię lekarską i zgromadzenie Sióstr Misjonarek Franciszkanek od Najświętszego Serca Pana Jezusa. I znów dzięki swym kontaktom w GF Ida w latach 1922-25 zgromadziła półtora miliona ówczesnych lirów na pomoc dla dzieł w Chinach i organizowała modlitwy w ich intencji. Pozostawała w stałym kontakcie z tamtejszymi zakonnicami, które zaczęły ją uważać za niemal współzałożycielkę swej wspólnoty.

Pośród całej tej niesłychanie różnorodnej i niezmordowanej działalności wielkim ciosem stała się dla niej w 1949 ciężka, nieuleczalna i szybko postępująca choroba – porażenie opuszkowe. Dopóki mogła, z całą swą energią i mocą skupiła się na jednej, najbliższej jej dziedzinie: Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Katolickiego w Rzymie, który dziś stanowi znaną na całym świecie Klinikę im. o. A. Gemellego. Choroba z czasem unieruchomiła jej prawą rękę i niemal pozbawiła głosu. Zmarła w domu swej rodziny w Marzio (prowincja Varese, archidiecezja mediolańska) 15 sierpnia 1952, w uroczystość Wniebowzięcia Maryi Panny, w wieku niespełna 70 lat. Na kilka godzin przed śmiercią zdążył jeszcze ją odwiedzić i pozdrowić jej kierownik duchowy o. Gemelli.

8 marca 1960 z inicjatywy Włoskiej Akcji Katolickiej, Uniwersytetu Katolickiego „Sacro Cuore” i Instytutu Świeckiego Misjonarek od Królewskości Jezusa Chrystusa rozpoczął się proces beatyfikacyjny Armidy Barelli na szczeblu archidiecezji, który zakończył się w 1970 r. Następnie akta sprawy przesłano do Watykanu i tam proces trwał w latach 1992-2005. 1 czerwca 2007 Benedykt XVI zatwierdził dekret, ogłaszający sługę Bożą czcigodną. Cud za jej wstawiennictwem – uzdrowienie w 1989 kobiety, która w wyniku wypadku samochodowego doznała rozległych uszkodzeń ciała i zapadła w śpiączkę – uznano w 2009. A 20 lutego 2021 Franciszek wydał dekret potwierdzający ten fakt, otwierając w ten sposób drogę do beatyfikacji.

2022-04-28 19:18

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień beatyfikacji kard. Wyszyńskiego wielkim świętem Kościoła w Polsce

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

„Cieszymy się z tak bliskiego dnia beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Będzie to wielkie święto dla Kościoła w Polsce i całej naszej Ojczyzny” – powiedział abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu z radością przyjął informację, że beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku w Warszawie.

Jednocześnie abp Stanisław Gądecki przypomniał, że Prymas Tysiąclecia był przez 33 lata Przewodniczącym Episkopatu Polski. Podkreślił, że kard. Wyszyński był mężnym świadkiem wiary. „To duchowny, który zaraz po Bogu najbardziej kochał Polskę i nie szczędził sił, by głosić Ewangelię i upominać się o prawdę, nawet za cenę wolności, czy życia”- powiedział abp Gądecki. Przewodniczący Episkopatu wyraził nadzieję, że dzień beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego połączy wszystkich w modlitwie i radości. Podkreślił: „Mamy w niebie Orędownika, który powtarzał +Od siebie trzeba wymagać najwięcej+. Niech wspiera nas w codziennym dążeniu do Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję