Reklama

Polska

Weekend majowy w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

W niedzielę, 1 maja, w bazylice licheńskiej za wstawiennictwem św. Józefa będziemy się modlić w intencji ludzi pracujących. Główna Msza św. o godz. 12.00. Również w południe Eucharystia będzie sprawowana w grąblińskim lesie, ponieważ tym dniu przypada 172. rocznica pierwszego objawienia Matki Bożej w lesie grąblińskim pasterzowi Mikołajowi Sikatce (1850 r.).

[ TEMATY ]

Licheń

Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Najbliższa niedziela jest także w Polsce Niedzielą Biblijną i w tym dniu zapraszamy na Narodowe Czytanie Pisma Świętego od 9 do 16 w kaplicy Trójcy Świętej w bazylice dolnej. Będziemy wspólnie czytać Ewangelię według św. Łukasza. Zapraszamy chętnych do udziału w tej lekturze. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypada 2 maja. Tego dnia po Mszy św. o godzinie 12.00 przed bazyliką dzieci otrzymają flagi RP, a następnie będą mogły dowiedzieć się więcej na temat symbolu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej i zrobić wspólne zdjęcie.

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, 3 maja, przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej główna Msza św. będzie sprawowana o godz. 12.

Reklama

Każdego dnia weekendu majowego w licheńskim sanktuarium otwarte będą: Apartamenty papieskie w godz. 10.00-16.00, Muzeum im. ks. J. Jarzębowskiego w godz. 10.00-16.00 oraz Punkt widokowy w wieży w godz. 9.00 -17.00.

Wraz z rozpoczęciem weekendu majowego w pełnym wymiarze powraca specjalna linia MZK z Konina do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Do Lichenia linią „67” dojedziemy w niedzielę, 1 maja oraz wtorek, 3 maja. Przypominamy, że trasa przejazdu będzie się rozpoczynać z przystanku Dworzec PKP. Autobus pojedzie Alejami 1 Maja, ul. Wyszyńskiego i ul. Jana Pawła II, aż do Domu Pielgrzyma „Betlejem”. Poza Koninem linia zatrzyma się tylko na przystanku Las Grąbliński. Do sanktuarium zaplanowano cztery kursy o godzinach: 9:00, 10:45, 13:00 i 15:00 oraz cztery kursy powrotne do Konina o godzinach: 9:45, 11:30, 14:00 i 18:00.

2022-05-01 20:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń. Jubileuszowy Zlot Motocyklistów

[ TEMATY ]

motocykliści

Licheń

Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Jubileuszowe X Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Motocyklowego i Pojazdów Zabytkowych w Licheniu zgromadziło tysiące uczestników. Spotkanie, które zgromadziło rekordową liczbę – kilkunastu tysięcy uczestników, odbyło się po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią.

Na ulicach Lichenia od samego rana w sobotę, 30.04.2022 r. wprost zaroiło się od motocykli. Przed samą bazyliką zaparkowały zabytkowe, niezwykle wypielęgnowane samochody. Wszystko za sprawą kolejnego już ogólnopolskiego zlotu motocyklistów.

CZYTAJ DALEJ

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Jutro XXIII Dzień modlitwy i Pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-03 10:43

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

W II niedzielę Adwentu 4 grudnia przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W akcji wspierania Kościoła za naszą wschodnią granicą aktywnie, od przeszło 30 lat, uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski.

Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję