Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nigdy nie odstępujmy od krzyża

– Bóg stoi po stronie człowieka z wysokości krzyża swojego Syna i nie pozwala nam zginąć – powiedział abp Wacław Depo. 7 maja metropolita częstochowski przewodniczył w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa – sanktuarium Krzyża Świętego w Rększowicach Mszy św. dziękczynnej za 40 lat istnienia parafii.

Podczas liturgii zostały wprowadzone do kościoła relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego.

– To jest testament, który zostawiają nam dzisiaj na pokolenia Jan Paweł II i Stefan Kardynał Wyszyński: wierność Bogu objawionemu w Chrystusie Jezusie przez Ducha Świętego, przez drogę maryjną, przez szczególne zawierzenie Bogu w posłuszeństwie wiary na wzór Maryi – podkreślił w homilii abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Nawiązując do kultu świętych i błogosławionych w znaku relikwii, zaznaczył, że „oni odchodzą, ale nadal pozostają”, ponieważ „są takie odejścia, które dają nam nowy rodzaj obecności”. – Właśnie po to czcimy relikwie, żeby przypominać sobie ich obecność i szczególne wstawiennictwo w naszych różnych doświadczeniach wiary i życia – wyjaśnił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Celebrans przywołał również postać bp. Adama Lepy, wieloletniego przewodniczącego Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski i współpracownika Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w którego pogrzebie uczestniczył kilka godzin przed uroczystością w Rększowicach. Wskazał, że poświęcił on „siły i zmagania o to, żeby środki społecznego przekazu przekazywały prawdę, a nie propagandę, żeby nie było fałszowania prawdy poprzez manipulacje”. – Czy to nie jest dzisiaj również nasze zadanie? – pytał abp Depo.

Pasterz Kościoła częstochowskiego wołał o „świadomość obecności Boga pośród nas w ludzie Bożym, we wspólnocie ludzi wierzących i modlących się”. – Nie jesteśmy sierotami. Każdy z nas ma swoje imię zapisane u Boga i wpisane w tajemnicę Chrystusowego krzyża – kontynuował. Dodał, że kolejnym zadaniem wierzących jest również uszanowanie krzyża „wszędzie tam, gdzie żyje, pracuje i umiera człowiek”.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski zaadresował także do wiernych słowa, które przed laty usłyszał od starszej i chorej kobiety: „Trzymaj się Pana Jezusa, bo On mnie nigdy nie zdradził”.

Reklama

– To jest nasze zadanie, żebyśmy nigdy nie odstąpili od krzyża, żebyśmy również nie pozwalali udaremniać krzyża Chrystusa na polskiej ziemi – wołał abp Depo.

– Niezależnie od losów tego świata, niezależnie od zmagań o kształt tego świata i wierność Bogu, Bóg stoi po stronie człowieka z wysokości krzyża swojego Syna i nie pozwala nam zginąć. Każdy, kto w Niego wierzy, nie zginie, ma życie wieczne – podsumował.

Maciej Orman/Niedziela

Po Komunii św. odśpiewano dziękczynne „Te Deum”.

– Pragniemy miłości, która się oczyszcza i rozpala przy Najświętszym Sercu Pana Jezusa, która oczyszcza się i rozpala w Kościele i przez Kościół, przez życie sakramentalne. Dlatego jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, że tu, na rększowickiej ziemi, właśnie po to wybiło źródło Bożej miłości, która oczyszcza i rozpala ludzkie serca dla większej jeszcze miłości – mówił ks. Sebastian Ciastek, proboszcz parafii.

Za bł. Stefanem Wyszyńskim przypomniał o potrzebie „wiary, która góry przenosi; miłości, która wszystko jednoczy, i nadziei, która nigdy nie zawodzi”. Kapłan dziękował parafianom za ich wiarę, miłość do Kościoła w Rększowicach, zatroskanie o zbawienie swoje i bliskich oraz za modlitwę.

Maciej Orman/Niedziela

– Radujmy się z tego, że mamy Pana Boga na wyciągnięcie ręki i że to On pierwszy pomyślał o nas, o mieszkańcach Hutek i Rększowic, że zatroszczył się o nasze zbawienie, kiedy budowano bukaciarnię – zachęcił ks. Ciastek. „Bóg jest bliżej nas, niż o tym myślimy. Szukamy Go zazwyczaj za daleko” – dodał, cytując ponownie błogosławionego Prymasa Tysiąclecia.

Na zakończenie abp Depo udzielił błogosławieństwa relikwiami bł. Stefana Wyszyńskiego.

Uroczystość poprzedziły misje święte, które w dniach 3-7 poprowadził bp Andrzej Przybylski.

Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach erygował 8 maja 1982 r. bp Stefan Bareła. Wspólnota od początku wpisała się w tajemnicę Chrystusowego krzyża.

Reklama

W 1966 r., na pamiątkę milenium chrztu Polski, mieszkańcy Rększowic pragnęli wznieść krzyż przy rozwidleniu dróg Rększowice – Jamki. 30 kwietnia 1966 r., na polecenie komunistycznych władz z Częstochowy, funkcjonariusze milicji i ORMO porżnęli dębowy krzyż, złożony w zagrodzie w Rększowicach. „Pocięte segmenty krzyża władze te nakazały złożyć w kościele parafialnym w Konopiskach, gdzie wierni spontanicznie wyrażali swój ból i akty ekspiacji wobec sponiewieranego i aresztowanego znaku zbawienia. Ten zbrodniczy zamach na Chrystusowy krzyż wstrząsnął uczuciami religijnymi miejscowej ludności i okazał się «błogosławioną winą», wyczulającą na sprawy wiary i Kościoła, przygotowującą wiernych do godnej i odważnej postawy, gdy przyjdą następne zagrożenia; wspólnota ta bowiem należała do najbardziej atakowanych przez władze komunistyczne, nim jeszcze formalnie została ustanowiona jako parafia” – czytamy na stronie parafiarekszowice.pl.

W 1979 r. ks. Stefan Jachimczak, późniejszy pierwszy proboszcz parafii, kupił w Rększowicach gospodarstwo rolne i postawił budynek nazwany bukaciarnią, czyli miejscem hodowli cieląt, który jednak nigdy temu celowi nie służył.

2 grudnia 1979 r. ks. Stanisław Pytlawski, proboszcz parafii w Konopiskach, do której należały Rększowice, otrzymał pismo podpisane przez bp. Franciszka Musiela, który na mocy specjalnego mandatu ordynariusza bp. Stefana Bareły powierzył ks. Jachimczakowi obowiązki proboszcza wobec mieszkańców Rększowic i Hutek. 23 grudnia 1979 r. bp Musiel odprawił w bukaciarni pierwszą Mszę św. mimo ostrego sprzeciwu władz województwa.

11 września 1987 r. bp Musiel odprawił nabożeństwo ekspiacyjne i poświęcił znieważony rok wcześniej krzyż, który następnie umieszczono w prezbiterium nowo wybudowanego kościoła.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

13 września 1987 r. bp Stanisław Nowak uroczyście poświęcił kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach.

W dniach 13-14 września 2011 r. parafia była stacją archidiecezjalnej peregrynacji Krzyża św.

11 października 2012 r. abp Wacław Depo ogłosił kościół w Rększowicach jednym z 13 kościołów stacyjnych Roku Wiary w archidiecezji częstochowskiej.

24 listopada 2013 r. metropolita częstochowski ogłosił dekret ustanawiający kościół w Rększowicach Archidiecezjalnym Sanktuarium Krzyża Świętego.

9 kwietnia 2014 r. abp Depo dokonał w nim uroczystej intronizacji relikwii Krzyża św.

Na czas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który z woli papieża Franciszka trwał od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 r., metropolita częstochowski zaliczył sanktuarium w Rększowicach do 13 kościołów stacyjnych tegoż jubileuszu.

Na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej odpust zupełny pod zwykłymi warunkami może uzyskać wierny, który w formie pielgrzymki odwiedzi sanktuarium w Rększowicach i weźmie udział w świętych obrzędach ku czci Jezusa Ukrzyżowanego lub wobec wystawionego Krzyża św. poświęci się „pobożnym rozmyślaniom, łącząc je z Modlitwą Pańską, wyznaniem wiary, wezwaniami Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej w intencji nawrócenia grzeszników oraz rozszerzenia królestwa Chrystusa na całym świecie”.

2022-05-07 22:27

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Metropolita częstochowski: dzisiaj świadectwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki musi wybrzmieć na nowo

Dzisiaj świadectwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki musi wybrzmieć na nowo, on bowiem głosząc prawdę Bożą stał się niebezpiecznym świadkiem wiary dla systemu. Po ludzku biorąc ks. Jerzy został zamordowany i utopiony w Wiśle, zaś na płaszczyźnie wiary zwyciężył i wstawia się za nami – mówi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który udzielił patronatu honorowego I Kongresowi bł. ks. Jerzego Popiełuszki, odbywającemu się w dniach 16-17 września br. na Jasnej Górze.

Abp Depo przypomina, że wśród 108 błogosławionych męczenników polskich II wojny światowej było wielu kapłanów, łącznie z biskupami. „Podkreślam to dlatego, że jedność kapłanów z wiernymi jest fundamentalnym zadaniem naszego pokolenia” – zaznacza duchowny.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję