Według ks. Zollnera trudno jest ocenić, na ile propozycja ta przejdzie przez zbliżające się procedury parlamentarne. "Oczywiście należy się spodziewać oporu ze strony tych, którzy przywiązują dużą wagę do ochrony danych i prywatności w internecie" - przyznał dyrektor Instytutu Antropologii i Interdyscyplinarnych Studiów nad Godnością Człowieka i Ochroną Osób Wymagających Ochrony, działającego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. „O ochronie dzieci mówi się dużo. Nie może być jednak tak, że jeśli chodzi o wyważanie konkretnych interesów, sprawy dzieci i młodzieży zawsze pozostają w tyle” - ostrzegł ekspert.
"W obliczu obecnych cierpień dzieci uciekających z Ukrainy z powodu wojny oraz dyskusji na temat algorytmów w mediach społecznościowych istnieją obecnie duże szanse na zdecydowaną poprawę ochrony nieletnich w sieci" – powiedział ks. Zollner. Jednocześnie zwrócił uwagę, że we wniosku Komisji Europejskiej przewidziano wystarczające środki na rzecz ochrony sfery prywatnej.
Działające od 2012 roku przy Gregorianum Centrum Ochrony Dzieci, którego ks. Zollner jest współzałożycielem, od lat zajmuje się również sprawą obecności wykorzystywania seksualnego w internecie. Ta wiodąca w skali międzynarodowej placówka, przekształcona jesienią 2021 w Instytut Antropologii. Interdyscyplinarne studia nad godnością człowieka i opieka nad osobami wymagającymi ochrony” (Institute for Athropology. Interdisciplinary Studies for Dignity and Care [IADC]), zorganizowała kilka międzynarodowych i interdyscyplinarnych kongresów poświęconych cyberprzestępczości. Ks. Zollner jest także członkiem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Dzieci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu