Reklama

Niedziela Świdnicka

25-lecie parafii Św. Wojciecha w Wałbrzychu

Wałbrzych. Postawą wiary zbudowali nie tylko świątynię

Tak o wiernych z Piaskowej Góry mówił w dniu 25-lecia parafii ks. kan. Stanisław Wójcik. Ze wzruszeniem dziękował im za 16 lat współpracy.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

św. Wojciech

ks. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk

Aktualny proboszcz par. Św. Wojciecha w Wałbrzychu ks. kan. Stanisław Wójcik

Aktualny proboszcz par. Św. Wojciecha w Wałbrzychu ks. kan. Stanisław Wójcik

Biskup diecezji świdnickiej Marek Mendyk przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 25-lecia wałbrzyskiej parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika.

Nie przestraszyli się zadania

- Chciałbym sięgnąć do 1992 r., kiedy powstała diecezja legnicka. Pierwszym jej pasterzem został bp Tadeusz Rybak, wcześniejszy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej. Nowy biskup z najbliższymi współpracownikami, wśród których był bp Stefan Regmunt, ks. inf. Władysław Bochnak, bardzo szybko podjęli działania zmierzające do pełnego zorganizowania struktur kościelnych. Wraz z instytucjami jak kuria biskupa, seminarium czy sąd, powstawały także tu w Wałbrzychu nowe parafie. Bp Tadeusz Rybak wiedział, że w górniczym mieście należy dołożyć wszelkich starań, aby wierni mieli łatwy dostęp do swoich duszpasterzy. I tak w 1997 r. została powołana parafia św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Jej pierwszym proboszczem został ustanowiony ks. prał. Marek Babuśka, który po kilku latach posługiwania w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy otrzymał misję zorganizowania wspólnoty w tej części Wałbrzycha – przypominał biskup.

ks. Mirosław Benedyk

Srebrny jubileusz świętowali zarówno wierni jak i kapłani

Srebrny jubileusz świętowali zarówno wierni jak i kapłani

Dodał, że inspiracją do nadania tytułu była okrągła rocznica śmierci męczennika. Nowa parafia powstała z podziału parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Józefa Robotnika.

Choć nie było łatwo pozyskać środki i materiały budowlane do budowy kościoła, ks. prał. Babuśka zawierzając Duchowi Świętemu nie ustawał w działaniach i w modlitwie. Na początku powstała kaplica, a rok później podjęto już prace przy budowie świątyni. – Pamiętam jak wielkim wydarzeniem było usypywanie wzniesienia, na którym stanęła budowla. Ówczesny proboszcz mówił o ponad 1200 wywrotek ziemi. W trakcie budowy zmieniono projekt wydłużając nawę, dzięki czemu mamy dziś m. in. chór. W 2006 r. decyzją bp. Ignacego Deca ks. Marek został skierowany do Strzegomia wypełniać nowe zadania, a na jego miejsce przyszedł ks. kan. Stanisław Wójcik, którego czekał ciężar wykończenia podjętych wcześniej prac budowlanych i wystroju świątyni. Ksiądz kanonik nie przestraszył się tego zadania. Odważnie je podjął i skutecznie dopełnił, czego owocem była konsekracja przed pięcioma laty – kontynuował doceniając piękną świątynię i dobrze zorganizowane zaplecze.

Reklama

Taka postawa buduje

Do tematu odniósł się również gospodarz miejsca. – To wszystko, co udało się dokonać w ciągu tych 25 lat, po Panu Bogu i Jego Matce, zawdzięczamy parafianom. Wielu z nich odeszło już do domu Ojca. Pamiętamy o nich w modlitwie. Część ich imion wypisana jest na witrażach czy stacjach Drogi Krzyżowej. Jestem przekonany, że bez wiary i ofiarności, zaangażowania wielu parafian, byłoby to niemożliwe. Swoją postawą wiary, umiłowania Kościoła, budują nie tylko tę świątynie, wspólnotę, ale i budują proboszcza. Jestem z nich dumny – mówił dziękując także wikariuszom, którzy przez lata wspomagali w duszpasterskiej pracy, a wśród nich: ks. Krzysztofa Zielińskiego, ks. Gabriela Mularza, ks. Rafała Śliwińskiego, ks. Piotra Mycana, ks. Pawła Dancewicza, ks. Romualda Witwickiego, ks. Tomasza Spyrkę i ks. Marcina Januszkiewicza. Część z nich, ale i inni księża z sąsiednich dekanatów koncelebrowali uroczystą jubileuszową Mszę św. 7 maja.

2022-05-08 23:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup też człowiek

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Patrycja Hurlak

archiwum prywatne

Kadr z wywiadu z bp. Markiem na kanale YT Patrycji Hurlak

Kadr z wywiadu z bp. Markiem na kanale YT Patrycji Hurlak

Pasterz diecezji świdnickiej udzielił bardzo osobistego wywiadu aktorce Patrycji Hurlak, znanej z występów w polskich serialach, a dziś prowadzącej swój kanał na YouTube.

Bp Marek Mendyk w ponad półgodzinnym wywiadzie opowiada o swoich latach młodzieńczych spędzonych w Głuszycy, o rozeznawaniu powołania, przygodzie z chemią, pasji grania na gitarze, studiach katechetycznych na KUL-u czy swojej reakcji na nominację biskupią, a także o obawach, które mu towarzyszyły, kiedy obejmował stolicę biskupią w Świdnicy. Nie zabrakło także pytań o obecność biskupa w intrenecie, który nasz pasterz traktuje jak areopag, pozwalający powiedzieć więcej niż może to czynić wypełniając swoje inne obowiązki. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się też bardzie luźniejsze tematy, takie jak radość z jazdy na nartach, czy co biskup lubi jeść oraz czy biskupowi potrzebne jest poczucie humoru?

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego się modlimy?

2023-02-02 08:08

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Dlaczego modlimy się? Z czego to wynika? Co wspólnego ma z tym wszystkim Izrael? S. Magdalena Radko CHR opowiada o swojej osobistej drodze do Boga. O tym jak to się stało, że trafiła do Niego. Siostra nakierowuje na nową perspektywę postrzegania modlitwy.

Pragnienie jest początkiem

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: w ramach przygotowań do ŚDM biskup i młodzież z Porto zasadzili 150 drzew

2023-02-02 18:28

[ TEMATY ]

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

W związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży ordynariusz diecezji Porto biskup Manuel Linda oraz portugalska młodzież zasadzili w aglomeracji tego miasta 150 drzew. Większość uczestników wydarzenia stanowili harcerze oraz członkowie komitetu przygotowań do ŚDM w tej diecezji. Podczas prowadzonych na terenie lokalnych parków zasadzeń drzew obecni byli też przedstawiciele ratusza miasta Porto, w tym m.in. zastępca burmistrza Filipe Araújo.

Organizatorzy akcji wyjaśnili, że służy ona upamiętnieniu zaplanowanych na 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie Światowych Dni Młodzieży. Sprecyzowali, że w akcji sadzenia drzew wzięli udział nastolatkowie z ośmiu gmin północno-zachodniej Portugalii. - Inicjatywa prowadzona jest w czasie przygotowań do bardzo ważnego wydarzenia w życiu wspólnoty chrześcijańskiej, w której również widoczne jest coraz większe zainteresowanie bioróżnorodnością oraz ochroną środowiska – sprecyzowali w komunikacie organizatorzy wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję