Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Znak obecności świętego

Sekretarz dwóch papieży, abp Mieczysław Mokrzycki, przywiózł cenny dar dla parafii Świętego Jerzego i Matki Bożej Różańcowej.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Wałbrzych

abp Mieczysław Mokrzycki

archiwum parafii

Abp Mieczysław Mokrzycki z duszpasterzami z Białego Kamienia

Abp Mieczysław Mokrzycki z duszpasterzami z Białego Kamienia

Dzięki staraniom proboszcza ks. kan. Zbigniewa Chromego parafia na Białym Kamieniu ma kolejnego orędownika w osobie św. Jana Pawła II, którego relikwie uroczyście wprowadził do kościoła parafialnego 7 maja Metropolita Lwowa.

Uroczystości odbyły się podczas Mszy św., w czasie której abp Mokrzycki wygłosił homilię, która została odebrana przez wiernych jako słowa świadka świętości i życia polskiego papieża.

- Ojciec święty był wielkim teologiem i mistykiem, ale chcę wam powiedzieć, że też modląc się każdego dnia czynił to w sposób bardzo prosty. Odmawiał takie modlitwy, które wszyscy znamy, i których się uczyliśmy przygotowując do przyjęcia Pierwszej Komunii. Być na kolanach przed Panem Bogiem, było dla niego sprawą najważniejszą – opowiadał.

Reklama

Ksiądz proboszcz dziękując za wizytę wyjątkowemu gościowi, zwrócił się z ponownym zaproszeniem do arcybiskupa, aby ten przewodniczył zaplanowanym na 7 października br., uroczystościom koronacyjnym, obrazu Matki Bożej, który trafił do parafii po II wojnie światowej wraz z przyjazdem Polaków z Kresów, którzy osiedli w Wałbrzychu. Arcybiskup przyjął zaproszenie, aby na ten cenny obraz, pochodzący z okolic Lwowa, nałożyć korony.

- Z nadzieją będziemy więc czekać na Jego Ekscelencję za kilka miesięcy ufając, że tragedia wojny, która dotknęła Ukrainę, w wyniku rosyjskiej napaści, jak najszybciej zakończy – mówił proboszcz.

2022-05-10 23:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ułani na święcie patronki klasztoru

Niedziela świdnicka 52/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Ryszard Wyszyński

Meldunek ułanów przed domem zakonnym sióstr niepokalanek

Meldunek ułanów przed domem zakonnym sióstr niepokalanek

Już po raz kolejny 14. Pułk Ułanów Jazłowieckich uczestniczył w patronalnym święcie Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu.

Tym razem w klasztorne progi ułani przybyli w niedzielę 11 grudnia po uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję