Reklama

Niedziela Częstochowska

Złożyli wyznanie wiary

Starajcie się być wiarygodnymi świadkami Chrystusa przez wasze słowa i czyny – powiedział w homilii ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Dziewięciu kandydatów do diakonatu (5 z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i 4 z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej), 27 maja w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie złożyło uroczyste wyznanie wiary, uznania prymatu biskupa Rzymu oraz przyjęcia nauczania Kościoła katolickiego, a także przysięgę wierności i posłuszeństwa przed przyjęciem świeceń diakonatu.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Obrzędowi przewodniczył ks. Konrad Kościk, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

W homilii ks. prał. Ryszard Selejdak za św. Janem Pawłem II z adhortacji apostolskiej „Pastores dabo vobis” przypomniał, że „ powołanie rodzi się w Kościele i za pośrednictwem Kościoła”. – Bóg upodobał sobie, aby zbawiać i uświęcać ludzi nie pojedynczo, ale ustanowić lud Boży, który będzie Mu służył wiernie. Powołanie odnosi się do całości Kościoła. On nie tylko skupia w sobie różne powołania, ale sam jest tajemnicą powołania oraz odzwierciedla tajemnicę Trójcy Przenajświętszej – mówił ks. Selejdak.

– Zgromadziła nas tutaj łaska wiary. Tę łaskę każdy z nas otrzymał na chrzcie świętym. Kandydaci do diakonatu dzięki tej łasce wiary na pewnym etapie swojego życia usłyszeli Boże powołanie do kapłaństwa i pozytywnie na nie odpowiedzieli – kontynuował rektor seminarium.

Przypomniał, że „gromadzimy się w kościele seminaryjnym, we wspólnocie seminaryjnej, albowiem właściwe rozeznanie powołania do kapłaństwa może odbywać tylko i wyłącznie w Kościele” i wskazał, iż „liturgia słowa wprowadza w klimat posługi diakona w czasach apostolskich”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Święty Łukasz zaznacza, że liczba wiernych w pierwszej wspólnocie wzrastała. Kiedy helleniści mieli pretensje, że zaniedbywano ich wdowy, wówczas apostołowie wybrali siedmiu diakonów do tej posługi. Kandydatów do tej pomocy apostolskiej musiały cechować pewne przymioty, a mianowicie nieskazitelna reputacja, musieli być pełni Ducha Świętego i jednocześnie mądrości nie tylko tej ludzkiej, ale oświeconej działaniem Ducha Świętego. Apostołowie nałożyli na ich głowy ręce i wzywali wstawiennictwa Ducha Świętego. W ten sposób w Jerozolimie odbyły się pierwsze święcenia diakonów – komentował ks. Selejdak.

Reklama

Rektor seminarium przypomniał również, że diakoni mieli zlecone zdania związane z pracą charytatywną. – Ta działalność diakonów w Kościele apostolskim nie sprowadzała się tylko do działalności charytatywnej – zaznaczył i przypomniał postać diakona Szczepana, który podjął działalność kaznodziejską i apologetyczną oraz diakona Filipa, który prowadził działalność misyjną i katechetyczną.

– W historii Kościoła diakoni pełnili różne funkcje, w Rzymie byli pomocnikami papieży, zajmowali się nie tylko dziełami charytatywnymi, ale mieli również pieczę nad wszystkimi sprawami ekonomicznymi i materialnymi Kościoła. Diakoni byli delegatami papieży na sobory i synody. Spośród diakonów wybrano papieży. Dali też świadectwo największej miłości do Chrystusa jako męczennicy – kontynuował ks. Selejdak.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Kapłan podkreślił, że „diakon upodabnia się do Chrystusa – Sługi, który przyszedł, aby służyć”. – Przez diakonat staniecie się sługami Chrystusa w Kościele dla zbawienia drugiego człowieka. Ta służba będzie polegać na umiłowaniu braci i sióstr na sposób Chrystusowy. Starajcie się ofiarować wasze dłonie Chrystusowi, ofiarować Mu wasze usta, abyście głosili Jego Ewangelię, która zawsze powoduje odnowę ducha człowieka. Starajcie się mieć czyste serca i czyste spojrzenia. Stawajcie się bliskimi Chrystusa, a wtedy wszystkie zadania, które wam Kościół powierzy będziecie łatwiej wykonywać. Umiłujcie słowo Boże i jego głoszenie. Przede wszystkim umiłujecie modlitwę brewiarzową, Liturgię Godzin – mówił i w tym kontekście zacytował słowa Benedykta XVI, który napisał: „Pierwszą misją jaka wynika z celebracji świętych tajemnic jest dawanie świadectwa swoim życiem”.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Starajcie się być wiarygodnymi świadkami Chrystusa przez wasze słowa i czyny. Wtedy wasza posługa Kościołowi da wam taką wewnętrzną i ludzką satysfakcję. Idźcie do diakonatu wsparci gorącą modlitwą – zaapelował ksiądz rektor.

Kandydaci do diakonatu podpisali wyznanie wiary na ołtarzu i złożyli przysięgę na księgę Ewangelii.

2022-05-27 20:23

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję