Reklama

Wiadomości

Premier przybył do Brukseli, gdzie weźmie udział w dwudniowym szczycie UE

Premier Mateusz Morawiecki przybył w poniedziałek do Brukseli, gdzie weźmie udział w dwudniowym szczycie Unii Europejskiej. Tematami szczytu będą m.in. rosyjska agresja na Ukrainę, obronność, energetyka oraz bezpieczeństwo żywnościowe.

[ TEMATY ]

premier

artjazz/pl.fotolia.com

Jak wskazał rzecznik rządu Piotr Müller w komunikacie, podczas szczytu unijni przywódcy mają omówić możliwości zwiększenia pomocy dla Ukrainy, m.in. wsparcia humanitarnego, finansowego, politycznego i wojskowego.

"Wobec trwającej agresji Rosji na Ukrainę, Polska podkreśla konieczność zwiększania presji sankcyjnej na Rosję, w tym przyjęcia 6. pakietu sankcji i rozpoczęcia prac nad kolejnym. Niezmiennie opowiadamy się również za dalszym wsparciem Ukrainy, m.in. w wymiarze makrofinansowym" - podkreślił rzecznik.

"Z zadowoleniem przyjmujemy kierunek działań KE ws. odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych, ale podkreślamy, że powinny być one podejmowane niezwłocznie. Oczekujemy również na szybkie uruchomienie Europejskiego Funduszu Powierniczego Solidarności Ukrainy" - zaznaczył.

Dodał, że Polska zwraca również uwagę na potrzeby państw członkowskich, tzw. pierwszej linii, które powinny mieć dostęp do wsparcia finansowego UE, aby dalej efektywnie pomagać uchodźcom z Ukrainy i samej Ukrainie.

Rada Europejska ma się też odnieść do współpracy Wspólnoty i państw członkowskich z ukraińskimi władzami oraz Międzynarodowym Trybunałem Karnym w zakresie śledztwa, które dotyczy rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

Kolejnym tematem spotkania ma być kwestia polityki obronnej UE. "Polska opowiada się za zwiększaniem zdolności obronnych, w taki sposób, aby zapewnić ścisłą koordynację działań w ramach UE i NATO, z poszanowaniem praw krajowych. Zabiegamy o przyspieszenie i zwiększenie inwestycji w mobilność wojskową, co ma szczególne znaczenie dla państw wschodniej flanki. Apelujemy również do wszystkich państw członkowskich o zwiększenie wydatków na obronność co najmniej do poziomu 2 proc. PKB" - zaznaczył Müller.

Unijni przywódcy mają również kontynuować rozmowy na temat redukcji uzależnienia Unii od Rosji w zakresie paliw kopalnych, w tym do zaprezentowanego ostatnio przez KE planu REPowerEU.

Reklama

"Polska wspiera działania, które mają na celu zwiększenie niezależności energetycznej Europy, w szczególności odejście od importu rosyjskiej ropy, gazu i węgla. Wiąże się z tym konieczność ujęcia w planie postanowień, które umożliwią przyspieszenie realizacji projektów niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, w tym również w zakresie sektora gazu ziemnego" - przekazał rzecznik rządu.

"Zwracamy uwagę, że dalsze podnoszenie i tak już ambitnych celów dla OZE wymaga przedstawienia nowych narzędzi, które umożliwią osiąganie nowych celów w praktyce" - dodał.

Rada Europejska ma też poruszyć temat nasilającego się kryzysu żywnościowego, który jest następstwem rosyjskiej inwazji. "Polska widzi potrzebę skoordynowania działań UE na rzecz usprawnienia funkcjonowania globalnych łańcuchów dostaw, zwiększenia dostępności cenowej żywności oraz środków produkcji rolnej" - oświadczył rzecznik rządu.

"Popieramy podjęcie przez UE działań w celu wsparcia ukraińskiego sektora rolnego i ułatwienia eksportu żywności z Ukrainy różnymi szlakami lądowymi, w szczególności dotarcie do Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Adriatyku" - dodał Müller.

Unijni liderzy mają połączyć się też wideo z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ itm/

2022-05-30 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: otwieramy nowy rozdział w historii członkostwa Polski w UE

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

PAP/Wojciech Olkuśnik

Otwieramy nowy rozdział w historii członkostwa Polski w Unii Europejskiej - podkreślił we wtorek po powrocie z unijnego szczytu premier Mateusz Morawiecki. W jego ocenie w najbliższej 7-latce budżetowej Polska ma możliwość dogonienia państw, które wydawały się poza zasięgiem.

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zorganizowanej w KPRM po jego powrocie z Brukseli mówił m.in. o funduszu odbudowy, który - jak zaznaczył - oznacza dodatkowe, ogromne pieniądze dla Polski.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Nawiedza krakowskie świątynie

2022-12-04 22:25

Maria Fortuna- Sudor

W sobotni wieczór 3 grudnia obraz został przyniesiony do kościoła świętych Piotra i Pawła.

 W sobotni wieczór 3 grudnia obraz został przyniesiony do kościoła świętych Piotra i Pawła.

    W Krakowie trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski.

    Kopia cudownego wizerunku została przywieziona do Krakowa z Krynicy w sobotę 3 grudnia. W tym samym dniu obraz został uroczyście wniesiony do kościoła Świętych Piotra i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję