Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pogotowie modlitewne w Wilamowicach

Życie i nauczanie abp. Józefa Bilczewskiego poznawali uczestnicy dnia skupienia Apostolstwa Dobrej Śmierci Czcicieli Matki Bożej Bolesnej, który odbył się w Wilamowicach.

[ TEMATY ]

dzień skupienia

św. Józef Bilczewski

Wilamowice

Kazimierz Chrapek

Modlitwa ADŚ w sanktuarium w Wilamowicach.

Modlitwa ADŚ w sanktuarium w Wilamowicach.

Sanktuarium wypełniło się 28 maja licznymi wiernymi z diecezji, Polski i Czech. – Modlą się tutaj przyjaciele Jezusa i Maryi, inteligencja Pana Boga, niezawodne pogotowie modlitewne, które jest na dobre i na złe, by ratować modlitwą zatwardziałych grzeszników. Pewien ksiądz zadzwonił do mnie o godz. 23, prosząc o modlitwę za umierającego, który nie chciał przyjąć kapłana. Wspólnota od razu zmobilizowała się modlitewnie. Po trzech dniach ksiądz zadzwonił, że ten człowiek przed śmiercią przyjął w pełnej świadomości sakramenty – mówi diecezjalna zelator ADŚ Lidia Wajdzik.

Wśród uczestników znalazła się zelatorka z Czechowic-Dziedzic Wanda Grygierzec. Wspomina, że 4 marca 2018 r. zmarła jej mama. Poprosiła jezuitów o odprawianie Mszy św. gregoriańskich, ale się okazało, że trzeba będzie czekać.

Jezuita powiedział mi wtedy tak: „Jeśli pani będzie chodzić cały maj, przez 30 dni, na majówki, Msze św., przyjmować Komunię św. i ofiarowywać to w intencji śp. mamy, to czy Pan Bóg tego nie przyjmie od córki?” Tak też zrobiłam. Potem ofiarowałam 30 dni za tatę. Zaczęłam to praktykować za dusze czyśćcowe z rodziny. Zachęcam, by i w ten sposób pomagać naszym zmarłym – mówi p. Wanda.

Henryk Froń wspomina, że w jego parafii w Bielanach apostolstwo powstało 11 listopada 2021 r. – Jedna z parafianek zapisała się u mnie do ADŚ i prosiła o zapisanie swojej teściowej, kobiety w podeszłym wieku, schorowanej i nie w pełni świadomej wszystkiego, niespokojnej, z lękami. Po zapisaniu okazało się, że teściowa się uspokoiła. W lutym br. w nocy, po Mszy św. za ADŚ, odeszła spokojnie do Pana – mówi p. Henryk.

Zelator Kazimierz Chrapek zauważa, że dzisiejszy świat potrzebuje gorliwej,wspólnotowej modlitwy, aby zatrzymać wojnę, falę gorszenia dzieci i młodzieży, oraz dla wyproszenia łask dla całego świata. – Wybraliśmy kościół w Wilamowicach w związku z ogłoszonym w naszej diecezji Rokiem św. Józefa Bilczewskiego, upamiętniającym 100 rocznicę jego narodzin dla nieba. A tematem uczyniliśmy Eucharystię, jako pokarm na życie wieczne. To Eucharystii św. Józef Bilczewski poświęcił całe swoje życie i posługę – dopowiada p. Kazimierz.

Reklama

Zebranych powitał kustosz ks. Stanisław Morawa. Przybliżył historię życia tutejszego patrona i Wilamowic.

Zależy nam, żeby nasz święty był bardziej znany, a jego słowo były pomocą na drodze do nieba, bo on nam wskazuje drogę do świętości – powiedział. Konferencję nawiązującą do tematu wygłosił ks. Marcin Wróbel. – Eucharystia była centrum życia abp. Bilczewskiego, wskazywał na wielkość tego daru – zauważył diecezjalny moderator ADŚ.

Na spotkanie złożyła się też modlitwa różańcowa, adoracja i Msza św. pod przewodnictwem i z homilią ks. Grzegorza Górnika MSF z Górki Klasztornej. – Doświadczenie zagrożenia śmiercią kogoś bliskiego uświadamia nam, że zawsze mamy być przygotowani i nie odkładać myślenia o śmierci. Człowiek ma żyć Eucharystią, pokarmem duchowym. Ona nam pokazuje śmierć i zmartwychwstanie razem – zauważył dyrektor krajowy ADŚ.

Podczas dnia skupienia wierni mogli złożyć ofiarę na misje na Ukrainie, Syberii i w Afryce.

Z okazji roku jubileuszowego w sanktuarium stale coś się dzieje. Spotkali się tam jubilaci obchodzący 55. rocznicę święceń kapłańskich, wśród nich wilamowicki rodak ks. Eugeniusz Nycz, który święcenia przyjął w 1967 r. z rąk kard. Karola Wojtyły. Mszę św. dla nich sprawował emerytowany nuncjusz apostolski abp Juliusz Janusz.

Odbyło się też nabożeństwo fatimskie, na którym gościł biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Janusz Mastalski. W kazaniu podpowiadał, czym rodziny chrześcijańskie powinny się kierować w swoim życiu. Do sanktuarium pielgrzymowała grupa młodych ludzi z wychowawcami z ośrodka w Rabce-Zdroju.

Reklama

Rok jubileuszowy świętowano również w Zespole Szkół w Wilamowicach Mszą św., którą połączono z zawierzeniem placówki Panu Bogu poprzez wstawiennictwo tutejszego patrona. Po niej odbyła się akademia.

9 czerwca będą tam mieli dzień skupienia kapłani naszej diecezji.

16 czerwca bp Roman Pindel będzie tam uczestniczył w procesji Bożego Ciała.

Zdjęcia - tutaj.

2022-06-02 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku czci świętego wilamowianina

Niedziela bielsko-żywiecka 4/2022, str. II

[ TEMATY ]

św. Józef Bilczewski

Archiwum

W 2023 r. będziemy obchodzić stulecie śmierci św. Józefa Bilczewskiego

W 2023 r. będziemy obchodzić stulecie śmierci św. Józefa Bilczewskiego

Intencją styczniowego nabożeństwa była modlitwa o pokój na świecie i o zachowanie od wszelkich nieszczęść w 2022 r.

Na środowisko domu, z którego wyrasta człowiek i jego wiara w Boga, zwrócił uwagę ks. Piotr Bączek podczas styczniowego nabożeństwa ku czci św. Józefa Bilczewskiego w wilamowickim sanktuarium jemu poświęconym.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję