Reklama

Polska

KSM: sprzeciw ws. dyskryminacji katolików w życiu publicznym

[ TEMATY ]

młodzi

KSM

archiwum ksm

Sprzeciw w sprawie dyskryminacji katolików w życiu publicznym wyraziły nowe władze Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W Drohiczynie zakończyła się (21-23 lutego) Ogólnopolska Sesja Zarządów Diecezjalnych KSM połączona z obradami Krajowej Rady, w której wzięło udział ponad 100 przedstawicieli z 28 polskich diecezji. W spotkaniu uczestniczył biskup Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży.

- Pragniemy wyrazić sprzeciw wobec prób ograniczania wolności sumienia obywateli, które odbywa się poprzez coraz wyraźniejszą dyskryminację w przestrzeni publicznej i społecznej osób deklarujących bycie katolikami. Tymczasem prawo do wolności sumienia jest zagwarantowane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej każdemu obywatelowi - czytamy w przyjętym stanowisku.

Ponadto Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jako środowisko osób aktywnie angażujących się w życie społeczne i polityczne nie może zgodzić się na ograniczanie tego prawa. Dlatego KSM zwróciło się do osób mających wpływ na kształtowanie życia publicznego w Polsce, aby otwarte przyznawanie się do wyznawanej wiary nie dyskredytowało człowieka jako osoby pełniącej funkcje publiczne.

Podczas obrad w Drohiczynie omawiane były bieżące zagadnienia związane z apostolską, edukacyjną i organizacyjną działalnością Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na szczeblu ogólnopolskim, jak i w poszczególnych diecezjach. Poruszane były m.in. kwestie dotyczące włączenia się Stowarzyszenia w dzieło Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, propozycje działań związanych z uświetnieniem Jubileuszu 100-lecia śmierci bł. Karoliny Kózkówny, podsumowanie i perspektywy działań sportowych w KSM (Ogólnopolskie Mistrzostwa w Siatkówce i Tenisie Stołowym, Ogólnopolska Spartakiada Narciarska, Mistrzostwa Polski KSM-u w Futsalu) oraz innych działań realizowanych na szczeblu ogólnopolskim jak i diecezjalnym (m.in. Debaty Walentynkowe 2014, Akcja Pocztówka, Akcja Flaga, Ogólnopolskie projekty ekologiczne, współpraca z młodzieżową Akcją Katolicką z 7 krajów Europy).

Reklama

W ramach Sesji Zarządów Diecezjalnych Krajowa Rada podejmowała także ustalenia dotyczące rozwoju i profesjonalizacji wewnętrznej struktury KSM poprzez rozwój szkoleń dla liderów i instruktorów KSM. Ponadto odpowiadając na wezwanie obecnego ma spotkaniu biskupa Henryka Tomasika, członkowie KSM zadeklarowali włączenie się w przygotowanie dzieła Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

W ramach obrad członkowie Krajowej Rady wybrali nowe Prezydium KSM oraz krajową Komisję Rewizyjną, których przedstawia się następująco:

PREZYDIUM KRAJOWEJ RADY KSM:
1. Krzysztof Kumięga (diecezja tarnowska) - Przewodniczący Prezydium
2. Ilona Trojnar (diecezja siedlecka) - Zastępca Przewodniczącego
3. Katarzyna Łasek (diecezja legnicka) - Zastępca Przewodniczącego
4. Łukasz Brodzik (diecezja zielonogórsko – gorzowska) - Skarbnik
5. Maciej Kozak (archidiecezja lubelska) - Sekretarz

KRAJOWA KOMISJA REWIZYJNA KSM:
1. Marcin Nowak (archidiecezja krakowska) - Przewodniczący
2. Paweł Kurasz (diecezja przemyska) - Zastępca Przewodniczącego
3. Mateusz Kuźniar (diecezja przemyska) - Sekretarz

Krajowa Rada KSM jest najwyższą władzą Stowarzyszenia w kraju. W jej skład wchodzi prezes i delegat z każdej diecezji. Do głównych zadań krajowej rady należy koordynacja działań na szczeblu ogólnopolskim, planowanie kierunków formacji, podejmowanie uchwał wiążących całe Stowarzyszenie oraz wybór Prezydium Rady.

2014-02-25 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga

[ TEMATY ]

młodzi

USA

Donald Trump

marsz dla życia

Wikipedia

Każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przemawiając podczas 47. Marszu dla Życia w Waszyngtonie.

Był on pierwszą urzędującą głową państwa, która wzięła udział w tym dorocznym wydarzeniu, organizowanym przez obrońców życia.

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję