Reklama

Niedziela w Warszawie

Bądźcie świadkami Chrystusa

Kard. Kazimierz Nycz, Przeor Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie, przewodniczył liturgii inwestytury Kawalerów i Dam, którzy zostali włączeni do Zakonu.

2022-06-11 17:46

[ TEMATY ]

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie

Inwestytura

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Koncelebrowana Eucharystia z udziałem Dam i Kawalerów Zakonu z całej Polski odprawiona została w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Wcześniej, członkowie Zakonu w uroczystej procesji i przyśpiewie litanii do Wszystkich Świętych przeszli z dziedzińca Zamku Królewskiego do archikatedry.

W homilii kard. Nycz porównał obrzęd inwestytury do święceń kapłańskich. Podkreślił, że o podobieństwie tym świadczy m.in. śpiew litanii do Wszystkich Świętych.

- Kościół śpiewa ją w momentach ważnych. Dzisiejszy śpiew oznacza, że przywiązujecie do tego wydarzenia wielką wagę, że nie chcecie chować się w getcie i uciekać od problemów świata – zaznaczył metropolita warszawski i dodał, że Damy i Kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie powołani są do spełnienia zadań w świecie jako wspólnota. Jest także drugi wymiar, który wyraża się w duchu autonomii świata i spraw doczesnych.

- Każdy z was jest powołany, aby ten świat kształtować w duchu Ewangelii na każdym jego odcinku. Nie przykrywajcie się waszymi płaszczami niejako odcinając się od świata, ale wręcz przeciwnie – zbliżajcie się od tego, czym świat żyje – wskazywał kard. Nycz.

Metropolita warszawski podkreślił, że Bóg dał człowiekowi rozum i wolną wolę, aby kontynuował dzieło stworzenia, ale na własną odpowiedzialność. – Jeśli człowiek robi to źle, to potem konsekwencjami niedobrych wyborów są wojny i różnorakie nieszczęścia. Nie dzieją się one z powodu Boga, ale dlatego, że my w otrzymanej wolności zawodzimy – wyjaśnił kard. Nycz.

Nawiązując do liturgii słowa, hierarcha zwrócił uwagę, iż wszyscy już tu na ziemi jesteśmy powołani do budowania królestwa Bożego. Jest to nasze najważniejsze zadanie. Nie powinniśmy zrażać się w głoszeniu Ewangelii trudnościami, bo mierzyli się z nimi już pierwsi chrześcijanie – także z problemami wewnątrz własnej wspólnoty. Rozwiązali je w sposób synodalny na Soborze Jerozolimskim. – Trudności już w czasach Apostołów było bardzo wiele, nie brakowało takich białych plam, czyli miejsc bez Chrystusa, również później – podkreślił kard. Nycz i dodał, że staje przed nami dzisiaj nowe zadanie.

Reklama

- Białe plamy są już nie tylko w krajach tradycyjnie misyjnych, ale często wśród nas – na osiedlach wielkich miast, a nawet w środowiskach wiejskich. Potrzeba nowe ewangelizacji. Trzeba głosić Jezusa tym, którzy byli kiedyś ochrzczeni, ale dziś nie są związani z Kościołem – apelował metropolita warszawski.

Przeor Zwierzchnictwa Polskiego podkreślił, jak prężny jest rozwój Zakonu w Polsce, przejawiający się w jego osiągnięciach oraz liczebności. Zwrócił jednocześnie uwagę na to, że w kilkunastu polskich diecezjach nie ma członków Zakonu, co powinno być motywacją do jeszcze większej i intensywniejszej pracy dla królestwa Bożego. – Nie brakuje w tych diecezjach ludzi otwartych, chętnych od działania, kochających Boga i Kościół, tylko trzeba do nich dotrzeć – zachęcał kard. Nycz i dodał, że najlepsza drogą do tego jest współpraca z księżmi w diecezjach.

Metropolita warszawski życzył Damom i Kawalerom Zakonu, aby rozwijali się prężnie jako potężne zwierzchnictwo.

W czasie Mszy św. grono Dam i Kawalerów Zakonu poszerzyło się o trzynastu nowych członków, którzy otrzymali z rąk kard. Nycza krzyże jerozolimskie. Wśród nowych Kawalerów Zakonu jest m.in. ks. dr Matteo Campagnaro, sekretarz metropolity warszawskiego.

Wczoraj podczas gremialnego spotkania członków Zakonu OESSH w kościele Bonifratrów gubernator zakonu, który przybył z Rzymu, zwrócił uwagę, że jest to zakon elitarny podlegający Stolicy Apostolskiej, wspiera Patriarchat Jerozolimski i Ormian w Ziemi Świętej.

Dr Andrzej Sznajder, świecki zwierzchnik Zwierzchnictwa w Polsce, podkreślił, że do Zakonu przyjmowane są osoby, które entuzjastycznie i hojnie chcą wspierać chrześcijan w Ziemi Świętej. Członkowie Zakonu maja być elitą służącą Kościołowi powszechnemu, powinni wspierać biskupów i włączać się w działania ewangelizacyjne w parafiach oraz być świadkami Chrystusa w rodzinach i miejscach pracy.

Reklama

W katedrze polowej Wojska Polskiego odbył się obrzęd poświecenia strojów dla 13 nowych członków Zakonu i złożenie przez nich przyrzeczenia zakonnego. W homilii kard. Nycz, nawiązując do czytań mszalnych, mówił o konieczności wyciszenia na wzór proroka Eliasza. Modlitwa, formacja, służba Ziemi Świętej - to podstawowe zadania członków Zakonu, które trzeba podejmować w codziennej aktywności, a zarazem być świadkiem Chrystusa. Podkreślił, że członkowie Zakonu powinni krzyż widniejący na ich płaszczach przyjąć w życiu i swoim życiem dodawać blasku krzyżowi jerozolimskiemu. Zaznaczył, że nie ma krzyża bez zmartwychwstania, ale także nie ma zmartwychwstania bez krzyża.

Kard. Nycz w czasie sobotniej liturgii czuwania wspomniał także nowych błogosławionych: kard. Stefana Wyszyńskiego i matkę Różę Czacką. Prosił o ich orędownictwo w sprawach Zakonu. Rycerzom i damom zakonu życzył ukochania krzyża na wzór matki Czackiej, niewidomej wpatrującej się w krzyż oczami duszy.

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie liczy na świecie ok. 30 tys. członków w 40 krajach. Zwierzchnictwo w Polsce, po inwestyturze, liczy 295 członków. Jest podzielone na 4 prowincje: warszawską, krakowską, wrocławską i gdańską.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#LudzkieSerceBoga: Święci i ich rozkosze – tu chodzi o ciebie!

2022-06-29 21:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Anna Wiśnicka

Serce Jezusa, rozkoszy wszystkich świętych… To już ostatnie wezwanie litanii i ostatnie nasze czerwcowe rozważanie. Kryje ono w sobie tak wiele treści!

Serce Jezusa, zjednoczenie z Nim na wieczność będzie… rozkoszą. Może nas dziwić nieco użycie tego słowa, które kojarzy nam się przede wszystkim ze sferą zmysłową. Niech więc nas zdziwi. Ma nam bowiem uzmysłowić (sic!), że zbawienie, którego pragniemy, nie będzie tylko „moralnym zwycięstwem”, ale ostatecznym i całkowitym uszczęśliwieniem nas całych. Będzie spełnieniem i nasyceniem wszystkich naszych pragnień i tęsknot. Zjednoczenie z Jezusem „usatysfakcjonuje” nas we wszystkich wymiarach i aspektach naszego człowieczeństwa. Nie tylko duchowo, moralnie czy intelektualnie. Na dodatek – ponieważ Bóg jest nieskończony – nie będzie to „satysfakcja” jednorazowa. Świetnie ujął to C.S. Lewis, fragmenty powieści którego przytoczyliśmy wczoraj, kiedy w zakończeniu sagi, opisując egzystencję zbawionych, „refrenem” swojego opowiadania uczynił wezwanie: „Dalej wzwyż i dalej w głąb!”, sugerując wyraźnie czytelnikowi, że egzystencja ta nie ma w sobie nic statycznego, ale jest niekończącą się podróżą we wciąż przyspieszającym tempie w głąb tego, co Dobre, Prawdziwe i Piękne.

CZYTAJ DALEJ

Bp nominat Adrian Put: Chcę szczególnie prosić o dar jedności

2022-06-29 08:00

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Wiktoria Dmytruk, lubuskaoaza.pl

- Prosząc o modlitwę błagam o dar, który już płynie do mnie szerokim strumieniem. Więc prosząc o nią chcę za nią także podziękować. Chcę prosić o dar jedności w liturgii, głoszeniu słowa i czynienia dobra w Kościele – mówi biskup nominat Adrian Put w rozmowie z Katarzyną Krawcewicz

Katarzyna Krawcewicz: - Co czuje kapłan, gdy ogłoszona zostaje jego nominacja na biskupa?

CZYTAJ DALEJ

W służbie Bogu i ludziom. Złoty jubileusz kapłaństwa ks. Aleksandra Zenia

2022-07-01 08:07

Agnieszka Marek

Rok 2022 to rok złotego jubileuszu dla kapłanów, którzy przyjęli święcenia prezbiteratu 15 czerwca 1972 r. w lubelskiej katedrze z rąk bp. Piotra Kałwy. Dokładnie 50 lat później, w tej samej katedrze, dziękowali Bogu za życie i kapłaństwo, odprawiając uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Złoty jubileusz domaga się świętowania również w tych wspólnotach, z których wyszli i w tych, do których Pan Bóg ich przed laty posłał. Jedna z takich uroczystości odbyła się w parafii św. Brata Alberta w Puławach, gdzie, pomimo przejścia na zasłużoną emeryturę, posługuje jeden ze złotych jubilatów - ks. kan. Aleksander Zeń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję