Reklama

Kościół

Pielgrzymka kleryków etapu propedeutycznego na Jasną Górę - 21 czerwca

Klerycy z siedmiu ośrodków propedeutycznych z całej Polski będą pielgrzymować we wtorek 21 czerwca na Jasną Górę. - Obecność kleryków na Jasnej Górze będzie znakiem. W obliczu zmieniających się uwarunkowań Kościół podejmuje wielki wysiłek z myślą o dobrym przygotowaniu przyszłych kapłanów - mówi KAI ks. dr Piotr Kot, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych, która jest organizatorem pielgrzymki.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

klerycy

Maciej Krawcewicz

Klerycy podczas pieszej modlitwy o nowe powołania kapłańskie

Klerycy podczas pieszej modlitwy o nowe powołania kapłańskie

W pielgrzymce weźmie udział 45 kleryków z 7 ośrodków propedeutycznych: Gniezno - Kalisz - Poznań, Kraków - Bielsko Biała, Legnica - Świdnica, Białystok, Gdańsk, Siedlce, Płock. Organizatorem pielgrzymki jest Konferencja Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.

Pielgrzymka jest pierwszą okazją do modlitwy i spotkania kandydatów z różnych ośrodków propedeutycznych w Polsce po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską nowego programu formacji seminaryjnej dla Kościoła w Polsce "Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”.

Podziel się cytatem

- Po tej decyzji powstało kilka nowych ośrodków propedeutycznych, które coraz częściej mają wymiar regionalny. Ośrodki propedeutyczne są częścią seminariów, ale z racji specyfiki określonej przez Ratio, mają odrębne domy - wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr Piotr Kot, rektor WSD w Legnicy i przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.

Pielgrzymka na Jasną Górę będzie czasem dziękczynienia za dar powołania oraz za rok pracy formacyjnej. Będzie to też okazja do dzielenia się osobistym doświadczeniem.

Reklama

- Jednocześnie obecność kleryków na Jasnej Górze będzie znakiem. W obliczu zmieniających się uwarunkowań Kościół podejmuje wielki wysiłek z myślą o dobrym przygotowaniu przyszłych kapłanów. To powinno przenikać do innych wymiarów życia Kościoła, m.in. do duszpasterstwa rodzin, duszpasterstwa młodzieży i innych. Potrzeba intensywnego i aktywnego zaangażowania na rzecz solidnej formacji prochrzcielnej, żeby Kościół stawał się coraz wyraźniejszym znakiem prowadzącym ludzi do Boga - dodaje ks. dr Piotr Kot.

Podczas pielgrzymki klerycy będą mieli czas na medytację słowa Bożego, dzielenie w grupach, wysłuchają konferencji biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Andrzeja Przybylskiego oraz będą wspólnie celebrowali Mszę Świętą przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej.

Rok propedeutyczny to czas poprzedzający I rok formacji w seminarium duchownym. Jest rozumiany jako „rok pomostowy” pomiędzy światem, z którego przychodzą kandydaci, a początkiem właściwych studiów. Zgodnie z "Ratio studiorum" powinien to być czas pogłębionego rozeznawania decyzji i położenia solidnych, kerygmatycznych podwalin pod życie duchowe. Etap propedeutyczny został wprowadzony jako odpowiedź na deficyty w formacji chrześcijańskiej współczesnego kandydata do seminarium. Jest czasem odłączonym od studiów filozoficzno-teologicznych, ale wypełnionym innymi zajęciami o charakterze warsztatowym. Jego celem jest nauczenie młodego człowieka funkcjonowania we wspólnocie tak, aby w bardziej dojrzały sposób rozpoczął właściwą formację ku kapłaństwu.

2022-06-17 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieci pielgrzymowały do Barda

Niedziela świdnicka 28/2017, str. 1

[ TEMATY ]

dzieci

pielgrzymka

Anna Lutz

Mimo deszczu wszyscy doskonale się bawili

Mimo deszczu wszyscy
doskonale się bawili

Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych oraz Eucharystycznego Ruchu Młodych do Barda zgromadziła około tysiąca uczestników. Oprócz dzieci wzięli w niej udział rodzice, dziadkowie, opiekunowie, katecheci i duszpasterze. Na początku przybyłych powitał kustosz sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej o. Mirosław Grakowicz CSsR ze Zgromadzenia Ojców Redemptorystów.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Chasydzi będą modlić się przy grobie słynnego cadyka z Lelowa

2023-01-27 07:41

[ TEMATY ]

Żydzi

Lelów

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Chasydzi z wielu krajów świata, jak co roku, przybyli do kilkutysięcznego Lelowa k. Częstochowy, by w rocznicę śmierci sławnego cadyka Dawida Bidermana modlić się przy jego grobie. Zgodnie z tradycją modlitwom będą towarzyszyć tańce i śpiewanie psalmów.

28 stycznia przypada 209. rocznica śmierci Bidermana – pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelow i jednego z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana do dziś cytowane są przez chasydów na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję