Reklama

Polska

Polski misjonarz buduje kaplicę na Jamajce - trwa zbieranie środków

Ks. Kamil Kowalski, kapłan diecezji płockiej, który od 2 lat pracuje misyjnie na Jamajce, wspólnie z lokalnymi mieszkańcami rozpoczął budowę kaplicy dla wiernych na terenie misji. Osoby, które chcą wesprzeć budowę, mogą przesyłać środki na specjalne konto bankowe.

[ TEMATY ]

misjonarz

kaplica

Jamajka

Archiwum ks. Kamila Kowalskiego

Ks. Kamil Kowalski z parafianami Chester Castel.

Ks. Kamil Kowalski z parafianami Chester Castel.

Ks. Kamil Kowalski pracuje w parafii St Mary`s Catholic Mission w Cambridge na Jamajce od sierpnia 2020 roku. Odwiedził rodzimą diecezję płocką podczas letniego urlopu. W kilku parafiach wygłosił kazania misyjne, opowiadał o życiu na Jamajce i swoich doświadczeniach, starał się wzbudzać ducha misyjnego.

Duchowny relacjonuje, że kontrast w warunkach życia na Jamajce i w Europie jest znaczny: tam 80 procent ludzi żyje w skrajnym ubóstwie. - Jeśli chodzi o wiarę, to przez 2 lata nie spotkałem człowieka, który by powiedział, że jest ateistą, oni nie wstydzą się wiary i okazują to, ale z drugiej strony - nie żyją jak chrześcijanie - opowiada misjonarz.

- Jest kryzys rodziny, wiele osób żyje w nieformalnych związkach, panuje duża przestępczość. Młodzi ludzie, żyjący w ubóstwie materialnym, szukają łatwych pieniędzy i są członkami karteli narkotykowych czy gangów – mówi duchowny.

Ksiądz na Jamajce jest jednak osobą szanowaną, na ulicy może czuć się bezpiecznie. Na wyspie jest zaledwie 2 procent katolików. Potrzebują oni opieki duchowej, ale też wsparcia materialnego. Duchowni zajmują się pomocą humanitarną, dystrybucją żywności i darów (najczęściej z Florydy w USA). Siostry zakonne prowadzą stołówki i klinikę w stolicy diecezji Montego Bay.

- Oczkiem w głowie misjonarza jest edukacja. W szkołach publicznych edukacja jest na słabym poziomie. Bywa, że młodzież po ukończeniu szkoły średniej nie umie czytać ani pisać. Jeśli rodzicom zależy na edukacji dzieci, to wysyłają je do szkół katolickich, które w rankingach umieszczane są najwyżej. Są to szkoły prowadzone przez jezuitów czy franciszkanów, ale prowadzą je też księża diecezjalni - mówił duszpasterz.

W 2016 roku fundacja Food for the Poor (Jedzenie dla ubogich) zbudowała w Cambridge przedszkole, częściowo pokrywa też koszty jego funkcjonowania. Uczy się w nim 70 dzieci w wieku 3-9 lat. Na działalność potrzeba środków, ponieważ dzieci z ubogich rodzin uczą się za darmo, a niektóre dzieci płacą za naukę tylko część czesnego. Ponieważ przedszkole jest katolickie, dzieci katolików uczą się za darmo.

Reklama

- Dzieci uczestniczą w katechezie i nabożeństwach w kościele. Potem idą do państwowej szkoły podstawowej albo szkoły katolickiej w mieście Montego Bay, stolicy diecezji, położonej w odległości 50 km od Cambridge – relacjonuje ks. Kowalski.

Razem z lokalnymi mieszkańcami rozpoczął na terenie misji budowę kaplicy - Rose Hill. Teren został już przygotowany, trwa projektowanie i sporządzanie kosztorysu. Osoby, które chciałyby wesprzeć finansowo budowę kaplicy w St Mary`s Roman Catholic Mission w parafii Cambridge na Jamajce, mogą przesyłać środki na konto:

71 020 3974 0000 5202 0126 6618 (Bank PKO BP).

2022-07-08 19:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Joseph Zziwa: Kościół w Afryce ma już własnych misjonarzy

[ TEMATY ]

Afryka

misjonarz

fotolia.com

Słowa św. Pawła VI sprzed 50 laty, gdy przebywał w Ugandzie: „Wy, Afrykanie, jesteście teraz misjonarzami dla siebie”, wzięliśmy sobie do serca i dzięki poważnemu ich potraktowaniu mamy dziś tak dobre wyniki duszpasterskie – powiedział przewodniczący Konferencji Biskupiej Ugandy bp Joseph Zziwa. Uczestniczył on w odbywającym się w Kampali 18. zgromadzeniu plenarnym Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SECAM), które miało charakter dziękczynny za 50 lat istnienia tej organizacji.

Biskup diecezji Kiyinda-Mityana zwrócił uwagę, że w ciągu tego półwiecza na Czarnym Lądzie „wzrosła liczba biskupów, kapłanów, zakonników i wiernych świeckich katolików, a Kościół osiąga także samodzielność finansową”.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję