Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Przyłączeni do Chrystusa. Ruszyła Ewangelizacja w Beskidach

Jubileuszowa 10. edycja Ewangelizacji w Beskidach pod hasłem: „Na zawsze razem” rozpoczęła się 2 lipca na Hali Rysiance.

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Hala Rysianka

Monika Jaworska

Błogosławieństwo na 4 strony świata.

Błogosławieństwo na 4 strony świata.

W tej edycji organizatorzy zwracają szczególną uwagę na rodzinę. Inspiracją do podjęcia zagadnienia stało się „25 praw i zasad budowania pięknych więzi małżeńskich”, które opracował o. Bogdan Kocańda z Fundacji RSC z Rychwałdu, oraz motto Jacka Pulikowskiego: „Najważniejsza dla ratowania świata jest budowa pięknych więzi małżeńskich”.

10 lat temu o. Bogdan na jednej z Mszy św. zaprosił osoby, które nie mają pomysłu na wakacje, do udziału w cosobotniej EwB. I tak się zaczęło nasze rodzinne chodzenie po górach. EwB mobilizuje nas do wyjścia z domu, pozwala w sposób radosny i błogosławiony spędzić czas, uczestniczyć w Eucharystii, mieć chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków – mówi Niedzieli Agnieszka Elżbieciak, która wraz z mężem Romanem od 8 lat należy do Domowego Kościoła przy konkatedrze w Żywcu. Wraz z małżeństwami z Domowego Kościoła regionu żywieckiego zaangażowała się w przygotowanie spotkania na Rysiance.

Co roku widzimy, że na każdym szczycie służy inna wspólnota. Cieszymy się, że my, jako Domowy Kościół, podjęliśmy tę posługę, pierwszy raz na EwB – dodaje p. Agnieszka.

Mszy św. poprzedzonej modlitwą za małżonków przewodniczył ks. Grzegorz Piekiełko z parafii Matki Bożej Pocieszenia w Straconce w koncelebrze z ks. Adamem Wandzelem z Bestwiny. – Słowo Boże daje prawdę, oczyszcza nas, pozwala odnaleźć prawdę o sobie. Każdy z nas jest takim Bożym puzzlem – ważne jest to, aby być zawsze przyłączonym do Chrystusa, żeby być w łączności z Bogiem – mówił w kazaniu ks. Grzegorz Piekiełko. Słowa z kazania obrazował dużymi puzzlami. – Bóg patrzy na małżonków jako na jedno ciało, jak na te dwa połączone puzzle. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela – to jest ważne, moja relacja z Bogiem, oddanie się Jemu w małżeństwie, by moja relacja z Nim się rozwijała. Kiedy Bóg, dobro, miłość jest w centrum, wtedy znajduję siłę, by kochać, by unieść nawet najtrudniejsze wydarzenia – zauważył.

Reklama

Po Mszy św. uczestnicy błogosławili na 4 strony świata. Kapłani namaścili wiernych olejkiem radości. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe obrazki z modlitwami rodzinnymi i foldery z „25 prawami”.

Wśród uczestników znalazła się p. Ewa z Jawiszowic, której udało się zmobilizować, by tu przywędrować, mimo brzydkiej pogody. Ucieszyła się ze spotkania wielu znajomych i modlitwy się we wspólnocie.

P. Barbara z Ujsół dodała, że ma tu bardzo blisko, więc wyjście w góry nie było kłopotem, a jeśli tylko zdrowie pozwoli, to wzorem ubiegłych lat będzie chciała uczestniczyć w EwB na każdym szczycie.

Najbliższe spotkania zaplanowano: 9 lipca - Kotarz, 16 lipca – Trzy Kopce Wiślańskie, 23 lipca – Słowianka.

Zdjęcia na Facebooku Niedziela bielsko-żywiecka - tutaj.

2022-07-08 21:16

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizacja w Beskidach. Do zdobycia 8 gór

[ TEMATY ]

Beskidy

Góry

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Centralnym punktem Ewangelizacji w Beskidach znów będzie Msza św.

Centralnym punktem Ewangelizacji w Beskidach znów będzie Msza św.

Stecówka jest pierwszą górą, którą wędrowcy będą zdobywać w najbliższą sobotę w ramach 9. Ewangelizacji w Beskidach.

To już 9. edycja górskiej ewangelizacji, której nie zatrzymała nawet epidemia Covid-19. Pomysł zrodził się kilka lat temu u oo. franciszkanów w Rychwałdzie na czele z ówczesnym kustoszem sanktuarium o. Bogdanem Kocańdą OFMConv. Akcją Ewangelizacji w Beskidach chcą odpowiedzieć Bogu na wezwanie głoszenia Dobrej Nowiny, a poprzez zdobywanie górskich szczytów chcą zdobywać i zapalać ogień miłości Bożej w sercu bliźniego.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję