Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski modlił się w Żytnie o beatyfikację Wandy Malczewskiej

– Maryjo, daj nam wszystkim Boga – prosił bp Andrzej Przybylski. 16 lipca w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żytnie biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Podczas liturgii modlił się o beatyfikację Wandy Malczewskiej w 200. rocznicę urodzin mistyczki, która właśnie w tej świątyni przeżywała swoje najważniejsze wizje.

– Myślę, że za mało bierzemy to sobie do serca i za mało uświadamiamy sobie to, co się wydarzyło, kiedy do tego kościoła przychodziła przed laty Wanda Malczewska – przyznał w kazaniu bp Przybylski. – Kiedy klęczę tutaj, przed ołtarzem, przypominam sobie, że nie gdzie indziej, ale właśnie w tym kościele, przed tym samym ołtarzem i tymi samymi obrazami klęczała wiele lat ta kobieta, która może w odróżnieniu od nas inaczej widziała Jezusa, spotykała inaczej Matkę Najświętszą – zaznaczył.

Celebrans zachęcał wiernych, aby przychodząc do kościoła w Żytnie, przypominali sobie nie tylko osobę Wandy Malczewskiej, ale szczególnie to, że tutaj objawiał jej się Jezus i „mówił takie słowa, które Kościół przyjął za autentyczne”. – To nie były tylko prywatne wizje. To nie były tylko wyobrażenia pobożnej kobiety (...), ale prawdziwe spotkania. Najważniejsze duchowe rzeczy ona przeżyła tutaj – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

Bp Przybylski przytoczył zapiski Wandy Malczewskiej opisujące doświadczenie, które przeżyła w kościele w Żytnie 150 lat temu, 16 lipca 1872 r., podczas odpustu Matki Bożej Szkaplerznej. Wspominał, że mistyczka widziała Jezusa, a obok Niego Matkę Bożą, która spod błękitnego płaszcza wyciągała rozłożone ręce i mówiła, że chce wszystkich przygarnąć do siebie i że bardzo pragnie, aby wszyscy przyszli do Jezusa. Ponadto Maryja trzymała różaniec z błyszczącym krzyżykiem i mówiła, że tylko krzyż złączony z modlitwą poprowadzi do nieba. – Zanieśmy to przesłanie Matki Bożej do innych: mój Syn chce przygarnąć każdego człowieka. Chcę was osłonić moim płaszczem – apelował biskup. Zwrócił również uwagę, że Maryja pyta nas m.in. o to, czy modlimy się na Różańcu i czy jesteśmy gotowi przekreślać siebie, żeby iść do nieba.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup przybliżył również inne widzenie Wandy Malczewskiej, które miało miejsce w 1874 r., także podczas odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Przed Komunią św. mistyczka usłyszała w duszy głos Jezusa, który pytał, dlaczego ludzie tak mało Mu ufają, i który przypomniał, że temu, kto ufa, Maryja może wszystko wyjednać. Biskup Przybylski wskazał, że w czasie procesji z Najświętszym Sakramentem zamiast monstrancji Malczewska widziała tylko światło, w którym Jezus ukazał się jako dziecko ze szkaplerzem w ręku, i powiedział: „Oto herb mojej Matki, a waszej Królowej. Noś go z wiarą i z ufnością”. Celebrans dodał, że Jezus prosił o to, by ludzie odmawiali Różaniec i prosili o zwalczenie grzechów głównych, a jeśli będą to czynić, otrzymają dary Ducha Świętego.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– Naprawdę tu jest Jezus, naprawdę tu jest Maryja. Ona dzisiaj znowu wyciąga do nas swoje ręce i mówi: przychodźcie do mnie. Jezus pragnie was wszystkich. Módlcie się dużo na Różańcu. Przyjmujcie swoje małe krzyże i ofiarujcie je Bogu. Noście szkaplerz jak herb, a on was obroni – wskazał bp Przybylski. – Jeżeli będziecie się modlić i nosić szkaplerz, Matka Boża pozwoli wam zwyciężyć nad głównymi grzechami i wyprosi dary Ducha Świętego dla was, żeby wasze życie było mądre, rozumne, odważne i pobożne – dodał.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie Mszy św. ks. Grzegorz Gajek, administrator parafii w Żytnie, podziękował bp. Przybylskiemu za przypomnienie tej wspólnocie, „która nosi imię Maryi, o tym, że Ona nieustannie dla każdego z nas ma otwarte ręce i że każdego z nas prowadzi do Syna”. – Obyśmy każdego dnia z tego przypomnienia chcieli korzystać, aby nasze drogi do kościoła i do Pana Boga nigdy nie zarastały, ale by były zawsze otwarte na przyjęcie Go w naszym życiu – powiedział kapłan.

Maciej Orman/Niedziela

Zwieńczeniem liturgii były: Litania Loretańska, procesja eucharystyczna i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Maciej Orman/Niedziela

Na frontowej ścianie kościoła w Żytnie znajduje się tablica pamiątkowa o następującej treści: „Czcigodna sługa Boża Wanda Malczewska, mistyczka, wizjonerka, opiekunka ludu wiejskiego. Urodzona 15 maja 1822 roku w Radomiu. W latach 1870-1881 przebywała w Żytnie. Mieszkając u rodziny Siemieńskich, modliła się w tym kościele i doznawała od Boga wielu niezwykłych łask, wizji i objawień. Po tragedii powstania styczniowego (1864) jej prorocze przepowiednie o rychłym zmartwychwstaniu Polski budziły nadzieję w udręczonym narodzie. Umiała czytać w sumieniach i znała przyszłe zdarzenia. Przez dar stygmatów uczestniczyła w cierpieniach Chrystusa we wszystkie piątki Wielkiego Postu. Zmarła 25 września 1896 roku w Parznie. Za jej pośrednictwem wielu ludzi doznaje pomocy Bożej w nadzwyczajnych potrzebach”.

Reklama

Wanda Malczewska pozostawiła po sobie wiele przesłań od Pana Boga, dotyczących m.in. Eucharystii i męki Pana Jezusa. Wielokrotnie przeżywała ekstatyczne doświadczenie jedności z ukrzyżowanym Jezusem. Prawie 50 lat przed Cudem nad Wisłą usłyszała od Matki Bożej, że 15 sierpnia „stanie się świętem waszym narodowym, bo w tym dniu odrodzona Polska odniesie świetne zwycięstwo nad wrogami, dążącymi do jej zagłady”. Mistyczka usłyszała również, że „Polska zawsze będzie przedmurzem Kościoła – o ile sobie nie da wiary odebrać” oraz następujące słowa: „Rosję spotka kara Boska za krew przelaną, wołającą o pomstę do nieba. Straszne klęski spadną na Polskę, ale jej nie zgniotą”.

Maciej Orman/Niedziela

Potrafiła również rozeznać dusze – wiedziała, kto świętokradzko przyjmuje Komunię św.

Na terenie parafii w Żytnie Wanda Malczewska prowadziła działalność apostolską, katechizowała dzieci, udzielała duchowej i medycznej pomocy chorym, jednoczyła skłócone małżeństwa i wspierała posługę kapłanów.

2022-07-16 19:16

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: kiedy człowiek idzie za Bogiem, staje się wolny

– Bóg rozrywa łańcuchy, jeśli się za Nim pójdzie. Kiedy człowiek idzie za Bogiem, staje się wolny – powiedział bp Andrzej Przybylski, który 22 lutego przewodniczył Mszy św. w kościele stacyjnym Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie – sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej.

Eucharystię koncelebrowali rezydent ks. Eugeniusz Wieczorek i wikariusz ks. Marcin Szczypiór.

CZYTAJ DALEJ

Towarzyszyła synowi w śmiertelnej chorobie. Mama Carla Acutisa: "To syn zaprowadził mnie do Boga"

2023-05-26 12:36

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

Ks. Daniel Plewka

Antonia Acutis żyła z dala od Boga. We Mszy Świętej uczestniczyła zaledwie trzy razy: w dniu chrztu, w dniu Pierwszej Komunii Świętej i w dniu ślubu. To jej syn doprowadził ją do Boga. Zapytana o to w jaki sposób jej syn odkrył wiarę odpowiada: „Na pewno nie dzięki nam, rodzicom. Nie uczęszczaliśmy na niedzielną Mszę Świętą. Dużą rolę odegrała Beata, polska niania oddana Papieżowi Wojtyle, ale w Carlo była też taka naturalna skłonność do świętości. Kiedy miał 3 i pół roku poprosił mnie żebyśmy weszli do Kościoła, aby pozdrowić Jezusa. W mediolańskich parkach zbierał kwiaty, aby ofiarować je Madonnie. Ja byłam analfabetką, jeśli chodzi o wiarę, to on mnie uratował i przyprowadził do Boga”.

Powstało już wiele biografii opisujących niezwykłość piętnastoletniego Carlo, ale żadna z nich nie poprowadziła nas jeszcze tak blisko, jak historia jego matki, która żyła u jego boku. Antonia towarzyszyła swojemu synowi, w najtrudniejszym doświadczeniu – w śmiertelnej chorobie. Doświadczała razem z nim bólu i samotności. Jak przeżyć ze świadomością, że ukochane dziecko umiera? Jak poradzić sobie z tą niewyobrażalną udręką? Jak zaufać Bogu? Jak sama mówi: To Carlo rozproszył mrok tej najciemniejszej godziny w moim życiu, złagodził wstrząs spowodowany straszną wieścią. Nie wpadł w przerażenie. Nie pozwolił, żeby owładnął nim lęk. Zamiast tego zwrócił się ku Bogu. […] Na diagnozę zareagował łagodnie i powiedział: „Pan dał mi miłą pobudkę”. Matka i autorka dzisiaj ma odwagę dzielić się z nami historią życia Carlo, który pomimo cierpienia, nie stracił radości życia. Odsłania przed nami tajemnice swojego syna, dla którego Bóg był w centrum życia aż do końca.

CZYTAJ DALEJ

“Pielgrzymka Nadziei” u Ojca Świętego

2023-05-29 21:47

Materiały uczestników „Pielgrzymki Nadziei”

dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej z papieżem Franciszkiem

dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej z papieżem Franciszkiem

Przebywające na pielgrzymce w Rzymie dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej wraz z rodzicami, lekarzami i pielęgniarkami uczestniczyły w audiencji Ojca Świętego Franciszka.

Papież, zwrócił się bezpośrednio do dzieci z Wrocławia, zachęcając je, aby dostrzegały bliskość Pana Jezusa - Wasza droga przez życie jest trudna, musicie pokonywać chorobę czy żyć z nią, to niełatwe. Wiele razy w życiu znajdujemy się w sytuacji, gdy nie mamy siły, aby iść dalej. Ale Wy nigdy nie jesteście sami! Jezus jest blisko, mówi do Was: “Idź, idź naprzód. Ja jestem z Tobą. Wezmę Cię za rękę, tak jak wtedy, gdy byłeś dzieckiem, uczącym się stawiać pierwsze kroki” - mówił Franciszek, dodając: - Drogie Dzieci, Jezus zawsze jest obok nas, aby dać nam nadzieję. Zawsze, nawet w czasie choroby, nawet w najbardziej bolesnych chwilach, nawet w najtrudniejszych momentach: Pan jest przy nas! Także Wasze rodziny, Wasi lekarze, Wasi przyjaciele pomogą Wam iść naprzód. Pomyślcie o Waszej Matce, która Was urodziła, i o Waszym Ojcu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję