Reklama

Kościół

Papież wzywa dziennikarzy katolickich do przeciwdziałania kłamstwom i dezinformacji

Do zaangażowania w edukację medialną, tworzenia sieci mediów katolickich oraz przeciwdziałania kłamstwom i dezinformacji zachęcił Ojciec Święty odbywającego się w Seulu kongresu zrzeszającej media katolickie organizacji SIGNIS. Jest to katolickie stowarzyszenie wiernych świeckich, uznane przez Stolicę Apostolską, zrzeszające specjalistów od mediów, w tym radia, telewizji, kina, edukacji medialnej i Internetu. Jest organizacją non-profit obecną w ponad 140 krajach świata. Powstało w 2001 r. Ma status doradczy przy UNESCO, ECOSOC i Radzie Europy.

[ TEMATY ]

Franciszek

Radio Luz El Salvador/facebook

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

Przesyłam pozdrowienia i najlepsze życzenia wszystkim uczestnikom Światowego Kongresu SIGNIS, który odbywa się w tym roku w Seulu, łącząc spotkania twarzą w twarz i konferencje wirtualne. Dobrze się składa, że jako międzynarodowe stowarzyszenie katolickich ekspertów w dziedzinie komunikacji spotykacie się w Korei Południowej, kraju, którego historia ewangelizacji ukazuje moc słowa drukowanego i zasadniczą rolę świeckich w szerzeniu Ewangelii. Niech historia świętego Andrzeja Kima i jego towarzyszy sprzed dwustu lat utwierdzi was w waszych własnych wysiłkach, by głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa językiem współczesnych środków przekazu.

Jest rzeczą właściwą, że w tych dniach naznaczonych nowymi wybuchami przemocy i agresji w naszym świecie, wybraliście jako temat waszego Światowego Kongresu „Pokój w świecie cyfrowym”. Rewolucja mediów cyfrowych w ostatnich dziesięcioleciach okazała się potężnym środkiem wspierania jedności i dialogu w naszej ludzkiej rodzinie. Rzeczywiście, podczas miesięcy blokady spowodowanej pandemią, widzieliśmy wyraźnie, jak media cyfrowe mogą nas zbliżyć, nie tylko poprzez rozpowszechnianie istotnych informacji, ale także poprzez przezwyciężenie samotności izolacji i, w wielu przypadkach, zjednoczenie całych rodzin i wspólnot kościelnych na modlitwie i oddawaniu czci Bogu.

Jednocześnie korzystanie z mediów cyfrowych, zwłaszcza mediów społecznościowych, wywołuje wiele poważnych problemów etycznych, które wymagają mądrego i głębokiego osądu ze strony osób przekazujących informacje i wszystkich zatroskanych o autentyczność i jakość relacji międzyludzkich. Niekiedy i w niektórych miejscach strony internetowe mediów stały się miejscami toksyczności, mowy nienawiści i fake newsów. W sprostaniu temu wyzwaniu SIGNIS może odegrać ważną rolę poprzez edukację medialną, tworzenie sieci mediów katolickich oraz przeciwdziałanie kłamstwom i dezinformacji. Zachęcam Was do wytrwałości w tych wysiłkach, zwracając szczególną uwagę na potrzebę wspomagania ludzi, zwłaszcza młodych, w rozwijaniu zdrowego zmysłu krytycznego, ucząc się odróżniać prawdę od fałszu, dobra od zła i doceniać znaczenie działań na rzecz sprawiedliwości, zgody społecznej i poszanowania dla naszego wspólnego domu. Zachęcam was również do wzięcia pod uwagę wielu wspólnot w naszym świecie, które pozostają wykluczone z przestrzeni cyfrowej, czyniąc integrację cyfrową priorytetem waszego planowania organizacyjnego. Czyniąc to, wnosicie znaczący wkład w szerzenie kultury pokoju opartej na prawdzie Ewangelii.

Reklama

W moim Orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu mówię o słuchaniu jako pierwszym i nieodzownym składniku dialogu i dobrej komunikacji, i prosiłem dziennikarzy, aby rozwijali swoją umiejętność „słuchania uchem serca”. Bardziej niż do kogokolwiek innego, „apostolstwo słuchania” należy do was, jako dziennikarzy katolickich. Komunikacja bowiem jest tylko nie zawodem, ale służbą na rzecz dialogu i porozumienia między jednostkami i większymi wspólnotami w dążeniu do pogodnego i pokojowego współżycia.

Słuchanie jest również niezbędne w podróży synodalnej, którą w tych latach podjął cały Kościół. Mam nadzieję, że w waszej komunikacji przyczynicie się do tego procesu, pomagając świętemu i wiernemu ludowi Bożemu w naszym zaangażowaniu w słuchanie siebie nawzajem, woli Pana i wzrastania w świadomości, że uczestniczymy w komunii, która jest uprzednia względem nas i która nas włącza. Również w ten sposób wasze wysiłki na rzecz pokoju w świecie cyfrowym przyczynią się do tworzenia coraz bardziej „symfonicznego” Kościoła, którego jedność wyraża się w harmonijnej i świętej polifonii.

Drodzy przyjaciele z SIGNIS, z tymi uczuciami przesyłam wam moje modlitewne najlepsze życzenia dobrej pracy i duchowej owocności tego Światowego Kongresu. Dla was, waszych rodzin, waszych współpracowników i wszystkich, którym służycie, wypraszam obfite Boże błogosławieństwo mądrości, radości i pokoju. Proszę was, abyście pamiętali o mnie w modlitwie.

Rzym, u świętego Jana na Lateranie, 15 lipca 2022 r.

2022-07-18 11:00

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież udzielił błogosławieństwa na Boże Narodzenie Miastu i światu

[ TEMATY ]

papież

Boże Narodzenie

błogosławieństwo

Franciszek

Włodziemierz Rędzioch

Niech Jezus przemieni obojętność w bliskość, a odrzucenie w przyjęcie – powiedział papież Franciszek 25 grudnia z loggii bazyliki św. Piotra w Watykanie. Jak co roku w uroczystość Bożego Narodzenia udzielił on błogosławieństwa Urbi et Orbi (Miastu i Światu). W poprzedzającym go przemówieniu poruszył najważniejsze problemy współczesnego świata, szczególnie wiele uwagi poświęcając dzieciom – „ofiarom dzisiejszego Heroda”. Na Placu św. Piotra zgromadziło się ponad 80 tys. wiernych z Włoch i całego świata, m.in. widać było flagi polskie.

Niech Syn Boży, którego narodzenie wspominamy dzisiaj i „który jest zbawieniem każdej osoby i każdego narodu”, skruszy twardość serc wielu mężczyzn i kobiet – życzył Ojciec Święty. Przypomniał, że w czasie tego Bożego Narodzenia „płynie wiele łez wraz ze łzami Jezusa”. Zwrócił również uwagę, że Zbawca tego świata przypomina, że to „osoby pokorne, pełne nadziei w dobroć Boga, przyjmują Jezusa i rozpoznają Go”.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Salezjańska parafia na Stradomiu

2023-01-31 10:19

[ TEMATY ]

parafia

salezjanie

archidiecezja częstochowska

Karol Porwich

Jesteśmy na etapie zbierania sił, by to, co planujemy, zrealizować w sposób odpowiedzialny – mówi ks. Adam Jarząbek.

Niedaleko Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie można zauważyć monumentalną świątynię stradomskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powstała ona w latach powojennych, a jej gospodarzami od zarania jest Towarzystwo św. Franciszka Salezego. Od czerwca 2022 r. funkcję proboszcza i przełożonego częstochowskiej salezjańskiej wspólnoty pełni ks. Adam Jarząbek. – Z wielkim pokojem w sercu, ale też nie bez obaw, przyjąłem propozycję bycia proboszczem i dyrektorem częstochowskiej Wspólnoty Salezjańskiej. Zdawałem sobie sprawę, że moja posługa będzie ode mnie wymagała wiele sił i wzięcia odpowiedzialności za powierzone dzieła. Są one przecież nierozerwalnie związane z życiem wielu pokoleń kapłanów-salezjanów, którzy oddali swoje duszpasterskie serce mieszkańcom Stradomia i całego częstochowskiego regionu – mówi z głęboką troską ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję