Reklama

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Dlaczego cudowny?

“Przyzwyczaili się Polacy ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę ” -  rozważał św. Jan Paweł II i nie jest to tylko tradycja czy impuls serca, ale głębokie pragnie serca, by spotkać się z Matką, której czułe i wnikliwe spojrzenie przenika tajniki duszy, kruszy serca grzeszników i wlewa nadzieję w szukających pomocy w różnorakich problemach.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

WŁĄCZ WERSJĘ AUDIO

Jasna Góra, to sanktuarium naszego Narodu, silne wiarą i modlitwą pielgrzymów, choć nie było tutaj objawień Matki Bożej, jest jednym z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie.

Podziel się cytatem

Według legendy nasz Obraz został namalowany przez św. Łukasza, na desce stołu w Nazarecie, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina…. A przecież św. Łukasz nie był malarzem, w swoim czasie był lekarzem i pisał w ewangelii o Matce Bożej, „namalował” Jej duchowy portret i to zapewne urosło do rangi malarstwa. Wizerunek jest o wiele młodszy… Ikona bizantyjska, typu Hodegetria znaczy Wskazująca Drogę, Przewodniczka do Jezusa, powstała między VIII a XIII wiekiem.

Według historyków w XIII w. książę ruski Lew Daniłowicz przewiózł obraz z Konstantynopola do Bełza na Ruś Czerwoną jako dar od cesarza Konstantyna. W XIV wieku Bełz został wcielony do Królestwa Węgier, a zarządzający zamkiem książę Władysław Opolczyk przewiózł go na Jasną Górę i powierzył opiece Zakonowi Św. Pawła I Pustelnika – Paulinom.

Tak rozpoczęła się historia naszego Sanktuarium w 1382r. Obraz słynął łaskami, a pielgrzymi podążali do Kaplicy Cudownego Obrazu nie tylko z Polski, ale także spoza jej granic.


Podziel się cytatem

Reklama

I tak się dzieje do dziś. Miłość Matki Bożej do wszystkich Jej dzieci przyciąga kolejne pokolenia, a wota błagalne i dziękczynne, które oglądamy na ścianach kaplicy i w obiektach muzealnych, potwierdzają cudowność tego miejsca i umacniają wiarę, każdego kto do Matki przychodzi.

Cykl powstał we współpracy z Jasnogórskim Centrum Informacji i Biurem Prasowym Jasnej Góry.

2020-07-31 22:03

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: odbyła się prezentacja nowych koron i spotkanie z ich twórcą

[ TEMATY ]

obraz

Jasna Góra

obraz

koronacja

Magdalena Pijewska/Niedziela

Aż 300 niebieskich topazów, 105 prawdziwych pereł, 12 mieniących się złotych gwiazd i wiele innych elementów jubilerskich, wszystko ręcznie robione znalazło się na nowych koronach dla Matki Bożej Częstochowskiej. Ich prezentacja i spotkanie z twórcą odbyło się dziś na Jasnej Górze. Diademy to replika pierwszych papieskich koron ofiarowanych przez Klemensa XI dokładnie 300 lat temu. Autorem współczesnych koron jest Michele Affidato, mistrz złotnictwa z włoskiego Crotone.

- Wykonanie koron było jak piękna bajka - wyznał artysta. Podkreślił, że jest ono owocem spotkań ze św. Janem Pawłem II, z którym wiele rozmawiał również o Matce Bożej Jasnogórskiej. - Maryja Częstochowska jawiła mi się jako Ta, która niesie w sobie orędzie pokoju. Kiedy tu przybyłem pomyślałem, że w roku jubileuszowym mógłbym wykonać jakiś dar dla Madonny i tak po rozmowach z paulinami zrodził się pomysł przygotowania koron – powiedział złotnik.

CZYTAJ DALEJ

Kandydatura i akolitat w Paradyżu

2022-12-08 15:37

[ TEMATY ]

akolitat

Paradyż

kandydatura

Bp Adrian Put

Karolina Krasowska

Bp Adrian Put podczas Mszy św. w kościele seminaryjnym w Paradyżu udzielił dziś posługi akolitatu dwóm alumnom Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Trzeci z alumnów został kandydatem do święceń diakonatu.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja rodzinna – krok w kierunku wielopokoleniowych firm rodzinnych

2022-12-09 07:35

[ TEMATY ]

fundacja rodzinna

Adobe Stock

Firmy rodzinne są filarem polskiej gospodarki. Po kilkudziesięciu latach od transformacji ustrojowej i ekonomicznej, polscy przedsiębiorcy muszą myśleć o sukcesji i zapewnieniu swoim firmom możliwości rozwoju przez kolejne dziesięciolecia.

- Budowa silnych firm wymaga czasu. Często zakłóca go konieczność przeprowadzania procesu sukcesji i podziału firmy. Fundacja rodzinna to szansa na kontynuację przez dzieci i wnuki dorobku firm, zbudowanego przez ich rodziców i dziadków – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję