Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Francja

Zmarł kard. Jean-Marie Lustiger

5 sierpnia w paryskim szpitalu sióstr lazarystek zmarł w wieku 80 lat kard. Jean-Marie Aaron Lustiger, były metropolita Paryża. Uważany był przez lata za najwybitniejszą postać francuskiego Kościoła katolickiego i jedną z najbardziej znaczących osobistości w Kościele powszechnym.
Kiedy w 2005 r. ustępował z funkcji arcybiskupa Paryża, sam siebie scharakteryzował jako „kardynała, Żyda, syna imigranta”. Przyszły kardynał urodził się 17 września 1926 r. w Paryżu, jako syn pochodzących z Będzina polskich Żydów. Młody Aaron odebrał staranne „francuskie” i świeckie wykształcenie. Podczas II wojny światowej mieszkał początkowo wraz z młodszą siostrą Arletą w Orleanie, miejscu uchodzącym za bezpieczne dla dzieci pochodzenia żydowskiego. W orleańskiej katedrze w Wielki Piątek 1940 r. doznał nawrócenia. Wkrótce przyjął chrzest, przybierając imię Jean-Marie. Rodzina Lustigerów wyszła z wojny ciężko poraniona: matka została zadenuncjowana jako Żydówka, wywieziona do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i stracona w komorze gazowej, ojciec zaś nie potrafił pogodzić się z decyzją dzieci o chrzcie w Kościele katolickim.
Święcenia kapłańskie Jean-Marie Lustiger przyjął w 1954 r. Przez 15 lat był duszpasterzem akademickim na Sorbonie, a później objął parafię św. Joanny de Chantal na obrzeżach Paryża. W 1979 r. został biskupem Orleanu, a po dwóch latach - metropolitą Paryża.

USA

Dzięki za życie!

Guadalupe Lovera, obecnie 11-letnia dziewczynka z amerykańskiego miasta Ponciana na Florydzie, podziękowała publicznie swej matce za to, że ta nie przerwała ciąży i dzięki temu mogła się urodzić. W liście - przesłanym pod adresem działającej w Stanach Zjednoczonych organizacji Priests for Life (Księża za Życiem) - napisała, że cieszy się dobrym zdrowiem i wyraziła również wdzięczność kapłanom z tego stowarzyszenia za pomoc, jakiej udzielili jej matce w okresie ciąży.
12 listopada 1995 r. jej matka Helene przyszła do kliniki w Orlando na Florydzie, aby przerwać dwumiesięczną ciążę, gdyż na dziecko nie zgadzał się jej ówczesny narzeczony. Kobieta miała już dwoje dzieci. W drodze na oddział aborcji natrafiła na grupę manifestantów - obrońców życia, którzy zaoferowali jej pomoc, ona jednak nie dała się przekonać. Kobieta opowiadała później, że gdy leżała już w sali operacyjnej, poczuła, że musi wyjrzeć przez okno.
- Pomyślałam o propozycji pomocy, z którą wystąpili obrońcy życia. Zobaczyłam również księdza, który zatrzymał się obok nich, i zaczęłam się zastanawiać - wspominała matka małej Guadalupe. - W końcu zapytałam samej siebie: Co ja tutaj robię? Muszę stąd wyjść! Poszłam więc, znalazłam się wśród nich i zgodziłam się na ich propozycję pomocy. Żałowałam tylko, że w ogóle tu weszłam - powiedziała Helene.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szwajcaria

Fundusz Wartości Chrześcijańskich

Fundusz Wartości Chrześcijańskich otworzyła druga co do wielkości grupa bankowa Szwajcarii Credit Suisse. W ten sposób klienci Credit Suisse będą mogli uniknąć dylematów moralnych związanych z inwestowaniem pieniędzy w wątpliwe albo trudne do ocenienia przedsięwzięcia. Ze współpracy z nowymi funduszami zostaną zatem wykluczone przedsiębiorstwa zamieszane w łamanie praw człowieka, podejrzane o pranie brudnych pieniędzy, przemysł zbrojeniowy, produkcję używek, pornografię czy hazard.
Firmy mogące skorzystać z chrześcijańskich inwestycji mają być dobierane według kryteriów nieszkodzenia środowisku oraz nieprowadzenia działalności godzącej w ludzkie życie. Tym samym odpadną np. producenci środków antykoncepcyjnych. Ponadto bank ma zadbać, by fundusze nie trafiały do krajów, gdzie panuje nietolerancja polityczna czy religijna. Inwestycje mają być opatrzone specjalnym „certyfikatem zgodności etycznej”, a lista przedsiębiorstw „etycznie pozytywnych” audytowana przez ekspertów z Papieskiego Ateneum „Regina Apostolorum”.

Ludzie

Abp Yannis Spiteris

Metropolita Korfu, Zakinthosu i Kefalonii - w wywiadzie dla ekumenicznej agencji ENI - określił sytuację Kościoła katolickiego w Grecji jako „dosyć beznadziejną”. Zwrócił uwagę, że kraj ten - choć należy do Unii Europejskiej - w zasadzie uznaje wyłącznie prawosławie, które, zgodnie z konstytucją, jest tam religią dominującą.
- Nie mamy tych samych praw co prawosławna większość. Oficjalnie nie istniejemy - stwierdził abp Spiteris, przypominając jednocześnie, że katolicy są w Grecji już od dawna, np. jego archidiecezja Korfu, Zakinthos i Kefalonia istnieje od początku XIV wieku. Katolicy - nawet rdzenni Grecy - są traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Ignorowani są także przez Kościół prawosławny, z którym praktycznie ustał dialog ekumeniczny.
Kościół katolicki w Grecji nadal nie jest oficjalnie uznawany ani nie ma prawa do korzystania z pomocy publicznej, np. w utrzymaniu zabytkowych budowli czy dostępie do ubezpieczeń społecznych.

Krótko

Nieustanne kłopoty w Iraku. Sypie się polityczna konstrukcja rządu, z którego odeszli sunniccy ministrowie. Na dodatek Amerykanie, uzbrajający iracką armię, nie mają pojęcia, gdzie trafiła duża część broni. Najprawdopodobniej do rebeliantów, którzy walczą z Amerykanami.

Czterech polskich żołnierzy służących w Iraku zostało rannych 7 sierpnia w wyniku eksplozji miny pułapki. Rany są niegroźne dla życia. Pojazd, którym jechali Polacy, całkowicie spłonął.

Nasilają się żądania niemieckiej strony o zwrot tzw. Berlinki - zbioru rękopisów i innych białych kruków, które wywiezione z Berlina po 1945 r. znalazły się na ziemiach polskich. Polskie MSZ kategorycznie przeciwstawiło się niemieckim żądaniom, przypominając wielkość strat kulturalnych, jakie poniosła Polska w wyniku niemieckiej napaści.

Kolejny wypadek polskiego autokaru. Też we Francji. W okolicach Dunkierki 8 sierpnia polski autokar jadący z Chełma do Dublina przewrócił się. Śmierć poniosły 3 pasażerki, a 15 osób zostało rannych.

Znowu głośno o Hiszpanii rządzonej przez socjalistów. Od września do szkół ma wejść nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Na lekcjach dzieci będą uczone m.in. tolerancji dla gejów oraz tego, że moralność to rzecz względna. Przeciwnicy pomysłu, w tym Kościół, mówią, że to kolejny przejaw inżynierii społecznej prowadzonej przez socjalistów.

Wiktor Juszczenko opowiedział się za likwidacją immunitetu deputowanych Rady Najwyższej. Prezydent Ukrainy podkreślił, że pozwoli to ograniczyć korupcję na najwyższym poziomie władzy. Juszczenko w specjalnym oświadczeniu telewizyjnym wezwał wszystkie partie, aby poparły tę inicjatywę.

Po wyprawie Rosjan na biegun północny wybuchł międzynarodowy spór o Arktykę. Jako pierwsi ruszyli Kanadyjczycy, którzy zamierzają zbudować osiem uzbrojonych lodołamaczy, które strzegłyby tego terenu, a w przyszłości zbudować bazę wojskową. Gra idzie o bogactwa naturalne, które znajdują się pod lodem.

Chińczycy uroczyście ogłosili, że są gotowi do przeprowadzenia olimpiady. Rok przed igrzyskami w Pekinie większość obiektów jest już gotowych. Niewiadomą pozostaje to, czy poprawi się coś w sprawie przestrzegania praw człowieka.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Camino

świadectwa

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa. Dziękują także za trójkę swych dzieci, za pozostałych członków rodziny, za przyjaciół i za to, co ich w życiu spotkało. Andrychowskie małżeństwo znane jest z wieloletniego zaangażowania w Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Małżonkowie przyznają, że po raz pierwszy znaleźli się na tym jednym z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych 10 lat temu. „Było to dla nas bardzo głębokie doświadczenie duchowe, powiązane wtedy z wdzięcznością za 25 lat wspólnego życia małżeńskiego. Okazało się, że Camino wpisało się głęboko w nasze serca, a my wpisaliśmy je w serca naszych dzieci i ich przyjaciół. Za nami 6 takich wędrówek trasą północną i portugalską” - opowiadają na swym facebookowym profilu, który nazwali „Camino Wdzięczności”.

CZYTAJ DALEJ

Nakładają Europejczykom ciężary nie do uniesienia, których oni sami nie dźwigają

2024-05-15 07:00

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

O co chodzi w nadchodzących wyborach europejskich? Dotyczą głównie dwóch instytucji: Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które od lat są zdominowane przez jedną stronę europejskiej sceny politycznej, więc sam akt wyborczy teoretycznie powinien wzbudzać raczej nikłe zainteresowanie wyborców, a jednak przynajmniej w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat frekwencja przy eurowyborach wzrosła dwukrotnie.

Panowało również do niedawna przekonanie, że przy tych wyborach lepsze wyniki osiągają partie sprzyjające unijnemu mainstreamowi, a jednak pięć lat temu stało się inaczej i to Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 45,38% głosów, co jest jak dotąd rekordowym poparciem wyborczym w Polsce od 1989 roku. Takiego wyniku od czasu reglamentowanej rewolucji z 1989 roku nie zdobyło żadne ugrupowanie. Jakie były przyczyny takiego wyniku? Powodów było kilka, ale najistotniejszym była chęć pokazania Unii Europejskiej żółtej kartki. Ściślej rzecz biorąc nie UE, tylko politykom sprawującym władzę w unijnych instytucjach, co jest istotnym rozróżnieniem, bo bycie przeciwnikiem ich polityki nie jest równoznaczne z byciem przeciwko samej Wspólnocie, co od lat próbują sugerować niektórzy politycy w naszym kraju.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

[ TEMATY ]

premier

Słowacja

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Emisję swojego codziennego programu przerwała słowacka telewizja publiczna RTVS, która na bieżąco podaje najnowsze informacje przekazywane przez lokalne władze oraz organy ścigania. Transmituje również wystąpienia najważniejszych słowackich polityków i urzędników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję