Reklama

Wiadomości

Abp Szewczuk: ostatnia doba była najstraszniejsza od początku wojny

„Ostatnia doba była najstraszniejsza od początku wojny” – powiedział w swoim codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk. Podkreślił, że nigdy wcześniej Rosjanie nie zrzucili na terytorium Ukrainy tylu bomb i rakiet, co w ostatnich 24 godzinach. „W ten sposób wróg «uczcił» rocznicę chrztu Rusi Kijowskiej i święto naszej państwowości” – powiedział zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.

[ TEMATY ]

wojna

PAP/Viacheslav Ratynskyi

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś jest piątek 29 lipca 2022 roku i naród ukraiński przeżywa już 156 dzień wielkiej wojny, pełnoskalowej agresji militarnej Rosji na nasz naród.

Dzień wczorajszy i miniona noc były być może najbardziej przerażające od prawie pół roku. Był to dzień, w którym wróg wypuścił na terytorium Ukrainy największą liczbę rosyjskich bomb i rakiet różnego typu. Tak więc, najwyraźniej nasi wrogowie chcieli pozdrowić wierzących Ukraińców w święto Chrztu Rusi-Ukrainy i dzień naszej państwowości. Nasz Charków zadrżał. Bomby uderzyły w Kropywnycki. W wyniku ataków rakietowych dziesiątki osób zginęły i zostały ranne. I znowu nasz wspaniały Mikołajów doświadczył kolejnej tragedii. Dotarła do nas wiadomość, że kilka godzin temu w swoim mieszkaniu zginął młody wolontariusz, 35-letni Walentyn Łatyniec, wraz ze swoją rodziną, ojcem i matką, która była aktywną wolontariuszką mikołajowskiego oddziału Czerwonego Krzyża. I, niestety, wiele takich historii wydarzyło się na Ukrainie właśnie wczoraj. Najbardziej intensywne walki toczą się w obwodzie donieckim, w okolicach miasta Bachmut.

Ale Ukraina trwa. Ukraina walczy. Ukraina się modli.

Dzisiaj chciałbym kontynuować naszą podróż z wami w tej bardzo szczególnej szkole chrześcijańskiej modlitwy, jako ważnej części zdolności chrześcijanina do zwycięstwa, zwłaszcza do zwycięstwa w niewidzialnej walce z diabłem. Wspominaliśmy już, że modlitwa chrześcijańska może być wspólnotowa lub osobista. Mówiliśmy o pięciu rodzajach modlitwy osobistej, które wyróżniamy jako pięć rodzajów intencji modlitewnych, o tym, co chcemy powiedzieć w naszej modlitwie do Pana.

Dzisiaj chciałbym się z wami zastanowić nad tym, jak się modlić, jakie są różne sposoby modlitwy, jak możemy to wszystko praktycznie realizować w naszym życiu. Sam Pan Jezus Chrystus daje nam kilka kluczowych rad, jak powinniśmy praktycznie realizować naszą osobistą, codzienną modlitwę.

Reklama

Przede wszystkim Pan radzi nam, abyśmy w żadnym wypadku nie modlili się na pokaz, aby w oczach innych ludzi prezentować się jako bardzo rozmodleni, pobożni. Pan Bóg mówi: „Gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie” (Mt 6,6).

Drugą radą, jaką daje nam nasz Zbawiciel, jest to, abyśmy w naszej modlitwie nie byli gadatliwi, bo kiedy za dużo mówimy, używamy zbyt wielu pustych słów, to według słów naszego Zbawiciela stajemy się jak poganie, stajemy się jak ci, którzy nie rozumieją, kim jest wszechwidzący i wszechwidzący Pan Bóg, którego nie trzeba o niczym przekonywać. On czeka tylko na nasze otwarte serce, które w zaufaniu oddaje w Jego ręce życie petenta.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, która pomoże nam prawidłowo praktykować naszą osobistą, codzienną modlitwę. Jeśli chodzi o ten sposób modlitwy, to można wyróżnić trzy jej rodzaje. Są to: modlitwa własnymi słowami; modlitwa z pomocą modlitw ustanowionych przez Kościół święty, które znajdujemy w modlitewnikach lub w innych książkach, w których zebrane są modlitwy chrześcijańskie, jako duchowe doświadczenie tysiącletniej modlitwy Kościoła; i po trzecie - modlitwa psalmami lub modlitewna lektura Pisma Świętego.

Dzisiaj przyjrzyjmy się bliżej temu pierwszemu sposobowi modlitwy - modlitwie spontanicznej własnymi słowami. Oczywiście bardzo ważna jest dla nas otwartość i odwaga w rozmowie z Panem Bogiem, więc nawet gdy nie wiemy, co powiedzieć Bogu, gdy nie jesteśmy przyzwyczajeni do modlenia się jakimiś ustalonymi modlitwami, niech to nas nie zatrzymuje na tej drodze rozmowy z Bogiem. Otwarcie serca na Boga jest jednym ze sposobów modlitwy nawet bez słów, modlitwy w milczeniu, tylko wzajemnej kontemplacji, kiedy wpatrujemy się w oblicze Boga, czy to przedstawione na ikonie, czy też odczuwamy Jego obecność w sposób niewidzialny i w tym momencie uświadamiamy sobie, że Pan Bóg na nas patrzy. Taka prosta wymiana, wymiana bólu, wymiana nawet naszych cierpień, nawet bez słów, też może być modlitwą. Także słowa, które będziesz wypowiadał, wypowiadaj szczerze, otwarcie, nie staraj się przedstawić Bogu siebie inaczej, niż jesteś w rzeczywistości, bo tak czasem robimy, gdy komunikujemy się z ludźmi, chcemy wydawać się lepsi, niż jesteśmy naprawdę. Ukazujmy siebie Bogu takimi, jakimi jesteśmy naprawdę i prośmy o Jego obecność i uzdrawiającą łaskę Ducha Świętego.

Reklama

Boże, usłysz modlitwy Twojego ludu. Usłysz wołanie, płacz Twego ludu, tak jak kiedyś wysłuchałeś modlitw ludu izraelskiego w niewoli egipskiej, bo powiedziałeś do Mojżesza, że głos płaczu Mojego ludu doszedł do Moich uszu. Boże, wysłuchaj nas i spiesz nam z pomocą i ratunkiem.

Niech błogosławieństwo Pana zstąpi na was przez Jego łaskę i miłość do ludzkości, zawsze, teraz i na wieki wieków. Amen.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

2022-07-29 20:56

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: abp Szewczuk wezwał rodaków, aby nie bali się bronić ojczyzny

[ TEMATY ]

wojna

pl.wikipedia.org

Prosimy Boga, aby Ukraińcy nie bali się bronić swej ojczyzny – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk 3 sierpnia na konferencji prasowej w Iwano-Frankowsku. Przebywał on tam w dniach 2-3 bm. w ramach Wszechukraińskiej Pielgrzymki Patriarszej do łaskami słynącej Halickiej Ikony Matki Bożej we wsi Kryłos (Dawny Halicz) w intencji pokoju na Ukrainie.

Po raz pierwszy w powojennych dziejach kraju „zetknęliśmy się z sytuacją, gdy trzeba dawać życie i przelewać krew za niezależność swej ojczyzny” – stwierdził zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Podkreślił, że „w tych warunkach jest oczywiste, iż ludzie czują niepewność, nie wiedzą, co jutro się z nimi stanie, czy ten konflikt będzie przygasał, czy raczej będzie się jeszcze pogarszał”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Premier: decyzje w sprawie wydłużenia wakacji kredytowych zależą od sytuacji inflacyjnej w Polsce

2023-01-30 11:20

[ TEMATY ]

gospodarka

Adobe Stock

Decyzje w sprawie wakacji kredytowych nie zostały jeszcze podjęte, zależą one od ukształtowania się sytuacji inflacyjnej w Polsce w dalszej części tego roku - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek podczas konferencji prasowej odniósł się do możliwości wydłużenia wakacji kredytowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję