Reklama

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Bazylika Jasnogórska, jakiej nie znacie!

Kiedy przybywamy do Częstochowy z daleka widzimy wieżę jasnogórską, która wskazuje kierunek wędrówki na Jasną Górę.

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

WŁĄCZ WERSJĘ AUDIO

Na dziedzińcu widzimy piękny portal z dwoma zegarami słonecznymi – wejście do głównego kościoła jasnogórskiego. Tytuł bazyliki mniejszej otrzymał kościół w 1906 roku. Po wielkim pożarze z 1690 roku, kiedy spłonął kościół gotycki z wnętrzem renesansowym (spłonęło wówczas ¾ klasztoru), odbudowano w stylu późnego baroku.

Karol Porwich/Niedziela

Kościół ma dwa tytuły – Znalezienia Krzyża św. i Narodzenia NMP. Freski na sklepieniu kościoła są dziełem Karola Dankwarta. W prezbiterium malowidła przedstawiają historię Krzyża św., a w nawie głównej chwałę, moc, wielkość Matki Bożej.

Ołtarz główny, wykonany w latach 1725 -28, przedstawia scenę Wniebowzięcia NMP. Autorami ołtarza są włoscy artyści Carlo Antonio Bai i Giacomo Antonio Buzzini, zaś wykonawca Johann Adam Karinger – rzeźbiarz i kamieniarz z Wrocławia.

Bożena Sztajner/Niedziela

Wielkie organy mistrza Adama Horacego Caspariniego niestety nie zachowały się. Po generalnym remoncie i rozbudowie poprzedniego instrumentu (w latach 2011-12) dzisiaj rozbrzmiewają organy wykonane przez firmę Zdzisława Mollina z Odrów.

Bazylika Jasnogórska ma cztery kaplice boczne. Najważniejszą boczną kaplicą jest Kaplica Matki Bożej, która ma trzy części.

Karol Porwich/Niedziela

Najmłodsza część – tzw „ przybudówka” – pochodzi z początku dwudziestego wieku. Tutaj na ścianach widzimy stacje Drogi Krzyżowej z XVIII wieku, na górze – znajduje się nowoczesna Droga Krzyżowa Jerzego Dudy-Gracza „Golgota Jasnogórska”.

jasnagora360.zdjecialotnicze.pl

Druga część Kaplicy Matki Bożej pochodzi z połowy XVII wieku. Na ścianach widzimy dary wotywne przekazywane przez pokolenia czcicieli Królowej Polski. Tu także pielgrzymi rozpoczynają przejście na kolanach wokół Ołtarza Matki Bożej. Polacy przychodzą tutaj, do tronu Matki i Królowej z wszystkimi swoimi sprawami i prośbami. Idąc na kolanach „po ofierze” proszą Maryję o wstawiennictwo u Jej Boskiego Syna.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

Za kratą znajduje się najstarsza, pochodząca z początku XV wieku, część Kaplicy Matki Bożej. Ściany pokryte kurdybanami, a z hebanowego ołtarza łagodnie, ale z wielką powagą spogląda na nas Królowa Polski.

Karol Porwich/Niedziela

A wracając jeszcze raz do samej bazyliki, po prawej stronie jedną z pierwszych jest Kaplica św. Pawła Pierwszego Pustelnika – Patrona i Patriarchy Zakonu Paulińskiego.

Karol Porwich/Niedziela

Zbudowana została w latach 1644-76. Nad wejściem umieszczony jest wykonany z metalu herb pauliński. Taki herb, ale już jako płaskorzeźbę można zobaczyć nad wejście do Kaplicy Matki Bożej, a w łuku poniżej umieszczona jest scena spotkania św. Pawła I-go Pustelnika i św. Antoniego Opata na Pustyni Tebańskiej – nawiązująca do historii życia patriarchy Zakonu Paulińskiego. Kaplica ta, nazywana jest też od nazwiska fundatorów Kaplicą Denhoffów.

Następna z kaplic po prawej stronie to Kaplica Serca Pana Jezusa, nazywana też Jabłonowskich (wcześniej Aniołów Stróżów) pochodzi z XVII wieku. Pod nią znajduje się pochodząca z I poł XVII w. Kaplica św. Relikwii (początkowo Bractwa Różańcowego). Ściany tej kaplicy pokryte są drewnianymi szafkami, gdzie za szkłem umieszczone są relikwie świętych.

jasnagora.com

Karol Porwich/Niedziela

W kruchcie - wejściu do bazyliki znajduje się Kaplica św. Antoniego z Padwy. Tutaj pielgrzymi proszą tego Świętego o pomoc w znalezieniu zgubionych na Jasnej Górze osób lub rzeczy.

Karol Porwich/Niedziela

Cykl powstał we współpracy z Jasnogórskim Centrum Informacji i Biurem Prasowym Jasnej Góry.

2022-08-02 21:10

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złote róże - jeden z symboli Jasnej Góry

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II zawierzył siebie i Kościół święty Jasnogórskiej Pani słowami „Totus Tuus” - „Cały Twój” i 04 czerwca 1979 r. podarował dla Matki Bożej i Sanktuarium Jasnogórskiego pierwszą złotą różę (jest bardzo duża i umieszczona jest tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej).

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Woda Jordanu jest uświęcona!

2022-12-09 12:27

Maria Fortuna- Sudor

Miejsce chrztu Jezusa

Miejsce chrztu Jezusa

    To moja pierwsza wyprawa do Jordanii. Jakoś wcześniej nie było mi po drodze. Ale oto jestem na krakowskich Balicach i czekam na lot do Ammanu…

    Ze zdziwieniem stwierdzam, że w listopadowy czas aż tyle osób wybiera się do kraju nazywanego „ziemią proroków”. Z informacjami zdobytymi w Internecie i w przewodnikach wsiadam do samolotu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję