Reklama

Kościół

Papież przyjął prezydenta Fidżi

Ojciec Święty Franciszek przyjął 1 sierpnia na audiencji w Watykańskim Pałacu Apostolskim prezydenta Republiki Fidżi – Ratu Wiliame Maivalili Katonivere. Następnie rozmawiał on z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi abp Paul Richard Gallagher.

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Ogłoszony po wydarzeniu komunikat watykańskiego Biura Prasowego stwierdza, że "w toku serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu skupiono się na niektórych zagadnieniach o charakterze regionalnym, szczególnie na palącym problemie zmian klimatycznych, na jego wymiarze ludzkim i na konieczności większego zaangażowania na rzecz zachowania wspólnego domu". Podkreślono ponadto dobre stosunki istniejące między Stolicą Apostolską a Fidżi oraz wkład Kościoła katolickiego do życia i rozwoju kraju – głosi komunikat.

Ratu Wiliame Maivalili Katonivere urodził się 20 kwietnia 1964 w stolicy kraju – Suvie. W wieku 19 lat wstąpił do Królewskich Sił Zbrojnych Fidżi i m.in. dwukrotnie służył w siłach pokojowych ONZ w Libanie. Doszedł do rangi pułkownika, był dowódcą 7. regimentu piechoty wojsk terytorialnych. W 2020 rozpoczął działalność gospodarczą m.in. w branży spożywczej. 21 października 2021 premier Fidżi Frank Bainimarama nominował Katonivere prezydentem kraju, a nominację tę zatwierdził nazajutrz miejscowy parlament. Swój urząd objął 12 listopada ub.r. jako szósty, a zarazem najmłodszy w historii szef państwa. Jest żonaty, ma dwoje dzieci i troje wnucząt.

Stolica Apostolska i Republika Fidżi nawiązały stosunki dyplomatyczne 12 września 1978. Papieża w tym wyspiarskim państwie na Oceanie Spokojnym reprezentuje nuncjusz apostolski, uurzędujący na co dzień w stolicy Nowej Zelandii – Wellingtonie, którym od 29 marca 2019 jest Tanzańczyk abp Novatus Rugambwa.

R. W. Katonivere jest drugim szefem Fidżi, którego przyjął Franciszek – 24 III 2017 wizytę w Watykanie złożył prezydent Jioji (George) Konousi Konrote.

2022-08-01 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: trzy dekrety o heroiczności cnót, w tym córki błogosławionych małżonków

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji Jego Eminencję kardynała Marcello Semeraro, Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Papież upoważnił tę dykasterię do promulgowania trzech dekretów dotyczących heroiczności cnót trojga sług Bożych. Jedną z nich jest Enrica Beltrame Quattrocchi, córka małżeństwa beatyfikowanego w 2001 r. Luigiego i Maii Beltrame Quattrocchi– podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Jedną z nowych Czcigodnych Służebnic Bożych jest Maria Cristina Cella Mocellin, urodzona 18 sierpnia 1969 roku w Cinisello Balsamo, w prowincji Mediolan. Wychowywała się w kręgu parafialnym, a w latach licealnych rozpoczęła swoją drogę rozeznawania powołania we wspólnocie Córek Maryi Wspomożycielki Księdza Bosko. Kiedy w wieku 16 lat poznała Carlo, poczuła, że jest powołana do małżeństwa, i poślubiła go w 1991 roku. Para miała dwoje dzieci, ale gdy tylko Maria Cristina odkryła, że jest w ciąży z trzecim dzieckiem, pojawił się mięsak na lewej nodze. Zdecydowała się kontynuować ciążę, poddając się leczeniu, które nie zagroziłoby życiu jej dziecka. Zmarła w wieku 26 lat, pewna miłości Ojca, wierna Mu w Jego planach.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu na Mesjasza

2022-12-05 13:13

Ks. Tomasz Lis

Poranna Msza św. roratnia w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem małych parafian.

„Z narodzeniem Jezusa było tak …” pod takim hasłem przebiegają tegoroczne roraty w janowskim sanktuarium. Codziennie o 6.15 mrok świątyni rozświetlają lampiony, które niosą dzieci i starsi jako znak wspólnego czuwania z Maryją przed przyjściem Jezusa Zbawcy. Podobnie jak w latach poprzednich na roraty przybywa codziennie duża grupa dzieci i młodzieży. Rozważania dla najmłodszych prowadzi w tym roku ks. Piotr Niewrzałek, wikariusz parafii. Opowieść o historii zbawienia od stworzenia świata aż do przyjścia obiecanego Mesjasza przybliża dzieciom św. Joachim ojciec Maryi. – Dzieci mają możliwość poznać jak Pan Bóg prowadził ludzi poprzez ich dzieje do momentu narodzenia Bożego Syna. Każdego dnia dzieci mogą poznać kolejną postać ze Starego Testamentu, koleje jej życia i w jaki sposób odkrywano bliskość Pana Boga. Cieszy fakt, że każdego roku duża grupa dzieci wraz z rodzicami i dziadkami uczęszcza na poranne Msze św. roratnie, jest to nasza wspólna droga Adwentowa przygotowująca nas na czas Bożego Narodzenia – mówił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Także i w tym roku nie zabrakło piosenki adwentowej mówiącej właśnie o „wielkim czekaniu” na Zbawiciela. W przygotowanie i prowadzenie rorat włączyły się siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej posługujące w tutejszej parafii. Każdego dnia dzieci przynoszą na roraty serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami jakie każdego dnia podejmują jako duchowe przygotowanie do Bożego Narodzenia. - Każdego dnia losujemy trzy serduszka, a do rodziny dziecka, które je wykonało wędruje figurka Matki Bożej Niepokalanej, patronki adwentu. Mimo wczesnej godziny, w naszej parafii roraty zaczynają się o 6.15, uczestniczy w nich dość spora liczba osób. Szczególnie rodziców, którzy towarzyszą dzieciom w adwentowym wędrowaniu. Zapraszamy od poniedziałku do soboty na godz. 6.15 – dodaje ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję