Reklama

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Jasna Góra: Zakrystia i Bastion św. Barbary. Brzmi tajemniczo?

Brzmi tajemniczo dla szukających jej pielgrzymów, usytuowana między Kaplica Cudownego Obrazu, a Bazyliką Jasnogórską służy kapłanom do bezpośredniego przygotowania do Mszy świętej.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Zakrystia

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

Dostępna także dla pielgrzymów, którzy pragną zamówić intencje mszalne: indywidualne, zbiorowe, czy wieczyste odprawiane przed Cudownym Obrazem.

jasnagora360.zdjecialotnicze.pl

W zakrystii znajduje się także Księga Wotów. To właśnie tutaj możemy ofiarować Matce Bożej cenne pamiątki biżuteryjne, jako wyraz miłości, wdzięczności za otrzymane łaski lub z innych osobistych przyczyn. Piękne wota są własnością naszej Królowej i mogą się stać elementem nowej sukni czy koron, albo służyć do wykonania naczyń liturgicznych do sprawowania Eucharystii.

Tutaj też możemy poświecić zakupione pamiątki oraz pobrać wodę święconą i oliwę ze świec płonących przy obrazie Matki Bożej.


Podziel się cytatem

Jeśli już znajdziemy się w zakrystii możemy piękną barokowa polichromię zdobiącą ściany i sklepienie, i zadumać się nad życiem duchowym w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Reklama

Bastion św. Barbary

Karol Porwich/Niedziela

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

Po 300 latach udostępniono do zwiedzania Bastion św. Barbary. Przepiękne odrestaurowane mury, kazamaty z długą historią zapierają dech w piersiach. W tym szczególnym miejscu prezentujemy wystawę „Golgota Wschodu” poświęconą cierpieniom Polaków zadanych przez władców Rosji, a potem Związku Radzieckiego, od I rozbioru Polski aż do wyjazdu wojsk radzieckich w 1993 roku.

Monika Książek

Karol Porwich/Niedziela

Trudną lekcję historii: pamięci i przebaczenia, rozpoczyna spotkanie z Matką Bożą Tułaczy i Wygnańców, która towarzyszyła Polakom zesłanym na Syberię w XX wieku, wędrując przez tajgi rosyjskie, Iran i Afrykę, a kończy spotkanie pod Krzyżem w Kaplicy Pokoju i Pojednania. „Przebaczamy, ale nie zapomnimy”.

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Cykl powstał we współpracy z Jasnogórskim Centrum Informacji i Biurem Prasowym Jasnej Góry

2022-08-03 21:00

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeor Jasnej Góry zaprasza na jubileuszowe świętowanie 26 sierpnia

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Archiwum Jasnej Góry

Na Jasnej Górze trwają intensywne przygotowania do sobotnich uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczne święto będzie wyjątkowe, bo 26 sierpnia obchodzić będziemy 300. rocznicę koronacji jasnogórskiego wizerunku. Najważniejszym punktem świętowania będzie Msza św. o godz.11.00 z udziałem najwyższych władz kościelnych i państwowych oraz wieczorne widowisko multimedialne „Jasna Góra - Polska Kana”. - Niech ten dzień będzie dniem jedności wszystkich Polaków w domu Matki, która jest naszą Królową - zachęca przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

- 26 sierpnia to dzień szczególny w życiu Jasnej Góry - zauważa o. Waligóra. Przeor częstochowskiego klasztoru podkreśla, że uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej zawsze jest sposobnością do wyrażenia wdzięczności Maryi za Jej obecność w dziejach naszego Narodu i Kościoła oraz wielkim błaganiem w intencjach naszej Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd. : nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 09:22

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję