Reklama

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Jasna Góra: Zakrystia i Bastion św. Barbary. Brzmi tajemniczo?

Brzmi tajemniczo dla szukających jej pielgrzymów, usytuowana między Kaplica Cudownego Obrazu, a Bazyliką Jasnogórską służy kapłanom do bezpośredniego przygotowania do Mszy świętej.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Zakrystia

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

Dostępna także dla pielgrzymów, którzy pragną zamówić intencje mszalne: indywidualne, zbiorowe, czy wieczyste odprawiane przed Cudownym Obrazem.

jasnagora360.zdjecialotnicze.pl

W zakrystii znajduje się także Księga Wotów. To właśnie tutaj możemy ofiarować Matce Bożej cenne pamiątki biżuteryjne, jako wyraz miłości, wdzięczności za otrzymane łaski lub z innych osobistych przyczyn. Piękne wota są własnością naszej Królowej i mogą się stać elementem nowej sukni czy koron, albo służyć do wykonania naczyń liturgicznych do sprawowania Eucharystii.

Tutaj też możemy poświecić zakupione pamiątki oraz pobrać wodę święconą i oliwę ze świec płonących przy obrazie Matki Bożej.


Podziel się cytatem

Jeśli już znajdziemy się w zakrystii możemy piękną barokowa polichromię zdobiącą ściany i sklepienie, i zadumać się nad życiem duchowym w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Reklama

Bastion św. Barbary

Karol Porwich/Niedziela

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

Po 300 latach udostępniono do zwiedzania Bastion św. Barbary. Przepiękne odrestaurowane mury, kazamaty z długą historią zapierają dech w piersiach. W tym szczególnym miejscu prezentujemy wystawę „Golgota Wschodu” poświęconą cierpieniom Polaków zadanych przez władców Rosji, a potem Związku Radzieckiego, od I rozbioru Polski aż do wyjazdu wojsk radzieckich w 1993 roku.

Monika Książek

Karol Porwich/Niedziela

Trudną lekcję historii: pamięci i przebaczenia, rozpoczyna spotkanie z Matką Bożą Tułaczy i Wygnańców, która towarzyszyła Polakom zesłanym na Syberię w XX wieku, wędrując przez tajgi rosyjskie, Iran i Afrykę, a kończy spotkanie pod Krzyżem w Kaplicy Pokoju i Pojednania. „Przebaczamy, ale nie zapomnimy”.

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Cykl powstał we współpracy z Jasnogórskim Centrum Informacji i Biurem Prasowym Jasnej Góry

2022-08-03 21:00

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co kryją Muzea Jasnogórskie?

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

W muzeach na Jasnej Górze znajdują się wota wdzięczności dla Matki Bożej Jasnogórskiej, pamiątki związane z wydarzeniami dziejowymi i osobistościami, które odwiedzały Jasną Górę, dzieła artystyczne wytworzone przez Paulinów.

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: dzieci odmawiające różaniec przybyły do Aparecidy

2022-12-08 17:00

[ TEMATY ]

dzieci

różaniec

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Aparecidzie przybyła pierwsza pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec. Temu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Różaniec dzieci: Ewangelizować dzieci w Domu Matki”. Motto towarzyszące tej pielgrzymce przypominało słowa Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” (Mt 19,14).

Pierwsza krajowa pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec rozpoczęła się w sobotnie popołudnie wspólną modlitwą różańcową, której przewodniczył ks. Eduardo Catalfo, redemptorysta, rektor największego sanktuarium maryjnego w Brazylii. Ukoronowaniem pielgrzymki była Msza święta sprawowana przez miejscowego arcybiskupa Orlando Brandesa.

CZYTAJ DALEJ

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie – jak radzić sobie w czasie wojny

2022-12-09 11:25

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

„Nie wiadomo, kiedy i co spowoduje zakończenie wojny w Ukrainie, robimy wszystko, aby godnie ją przetrwać i mimo wszystko myślimy perspektywicznie” – zapewnia ks. Grzegorz Draus, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II w podlwowskich Sokolnikach. Na jej terenie znajduje się Centrum im. Jana Pawła II, które od początku rosyjskiej agresji stało się domem dla 80 uchodźców, wśród których są rodziny Romów.

Parafia jest miejscem symbolicznym, upamiętnienia św. Jana Pawła II, który po drugiej stronie ulicy Stryjskiej, na lwowskim hipodromie odprawił Mszę św. w 2001 r., w której uczestniczyło blisko 1,5 mln wiernych. Było to jak dotychczas największe zgromadzenie ludzi w jednym miejscu w historii Ukrainy. „Stąd jest siedemset metrów do miejsca, gdzie na hipodromie stał ołtarz. Przed kościołem jest krzyż, wokół którego zbierała się na modlitwie grupa wiernych modląca się w intencji budowy świątyni. Dzięki amerykańskim katolikom kupiliśmy działkę i w 2016 r. postawiliśmy kaplicę. Po dwóch latach ruszyła budowa kościoła” – opowiada ks. Grzegorz Draus pochodzący z lubelskiej parafii pw. pw. Niepokalanego Serca Maryi na Poczekajce. Przez 11 lat pracował w Równem. Jest też naczelnym rzymskokatolickim kapelanem więziennictwa w Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję