Homo sapiens od zarania historycznych dziejów z wielkim szacunkiem odnosił się do zmarłych. Zwykle ludzie grzebali ciała w ziemi lub je spalali. Podobnie zresztą dzieje się do dziś. Obecnie jednak techniki pogrzebowe przybierają dosyć specyficzną formę.
W USA można już za kilkanaście tysięcy USD mieć bliskiego zmarłego zawsze przy sobie. Otóż wystarczy, że proch powstały po kremacji podda się specjalnej obróbce i po stosunkowo krótkim czasie otrzymujemy z niego… diament, który z powodzeniem może stanowić część pierścionka, sygnetu czy naszyjnika.
Ostatnio jednak tryumfy święci wysyłanie prochów zmarłych w… kosmos, zwykle przy okazji konkretnych startów badawczych (od końca lat 90. „pochowano” w kosmosie prawie 200 ludzi). Zajmuje się tym firma Space Services inc. Kosmiczne pogrzeby stanowią osobną dziedzinę biznesu. O szczegółach można poczytać na stronie internetowej
Warto jednak wiedzieć, że lot w przestrzeń kosmiczną (i powrót na Ziemię) jednego grama (!) ludzkich prochów kosztuje 495 USD. Wystrzelenie zaś takiej samej ilości naszych szczątków na orbitę wiąże się z wydatkiem 1 295 USA. Natomiast pogrzeb na Księżycu (1 g) wart jest 12 950 USD. Za dwa lata wymieniona wyżej firma planuje lot w przestrzeń międzygwiazdową specjalnego pojazdu, gdzie umieści prochy zmarłych. Koszt, jak zwykle za jeden gram, wynosi 12 500 USD.
Pomóż w rozwoju naszego portalu