Reklama

Pielgrzymka katechetów

Niedziela łowicka 41/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

21 września już po raz trzeci odbyła się piesza pielgrzymka katechetów z diecezji łowickiej. W poprzednich latach katecheci wędrowali z Łowicza do Domaniewic i Miedniewic. Tym razem trasa długości 8 km wiodła z Kutna do sanktuarium w Głogowcu, gdzie znajduje się słynąca cudami kopia obrazu z Jasnej Góry. Prognozy meteorologiczne zapowiadały na ten dzień deszcz i zimno, okazało się jednak, że przez całą drogę pielgrzymom towarzyszyła piękna pogoda.
Wszystko zaczęło się o godz. 9.30 w kościele św. Wawrzyńca w Kutnie. Tam przywitał pielgrzymów ks. prał. Stanisław Pisarek i opowiedział historię parafii, a także historię dwóch błogosławionych męczenników - księży pracujących w tamtejszej parafii w czasie wojny - Michała Woźniaka - proboszcza i Michała Oziębłowskiego - wikariusza. Obydwaj zginęli w obozie w Dachau. Wikariusz mógł wcześniej opuścić parafię i miasto, gdyż wiedział, że będzie aresztowany. Nie zrobił tego jednak - chciał bowiem podzielić los swojego proboszcza.
Po wystąpieniu ks. Prałata pielgrzymi wyszli przed kościół, gdzie czekały już na nich dwa wozy policyjne, które eskortowały grupę przez całe Kutno. O bezpieczeństwo na trasie dbała też grupa specjalna porządkowych z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu. Każdy pielgrzym otrzymał tekst Godzinek i teksty pieśni śpiewanych w czasie drogi i podczas Mszy św. Podczas drogi katecheci nieśli krzyż - ten sam, który niosła młodzież w sierpniowej pielgrzymce na Jasną Górę, z napisem : "za siebie i bliźniego". Jest to duży, pięciometrowy krzyż, który musiało nieść 5-6 osób, ale chętnych nie brakowało. Początkowo krzyż znajdował się w specjalnej konstrukcji w kościele św. Wawrzyńca, następnie stawiany był podczas odpoczynku na trasie, a także już w Głogowcu, podczas Mszy św. Krzyż był zatem takim znakiem pielgrzymki. W drodze śpiewane były Godzinki, konferencję na temat przesłania o Bożym Miłosierdziu w czasie ostatniej wizyty Ojca Świętego, wygłosił ks. Sławomir Sobierajski. Głównym tematem konferencji była "wyobraźnia miłosierdzia", o której mówił Papież podczas ostatniej wizyty w Ojczyźnie. "Musimy znaleźć nowe sposoby okazywania miłosierdzia. Miłosierdzie nie może być litością, ale ma być dowartościowaniem, podnoszeniem w górę, przywracaniem człowiekowi godności. Trzeba sobie to miłosierdzie na nowo wyobrazić, szukać nowych sposobów jego wyrażania, tak żeby okazana pomoc nie była jałmużną, która może bardziej upokorzyć, poniżyć tego, który otrzymuje, niż pomóc" - mówił ks. Sobierajski.
Po konferencji był odpoczynek. Wiele osób wykorzystało go na zrobienie pamiątkowej fotografii pod krzyżem. W pielgrzymce, oprócz katechetów, brały także udział siostry zakonne z różnych zgromadzeń. Były siostry Nazaretanki, Urszulanki, Siostry Opatrzności Bożej, Siostry Sercanki.
Po ponownym wyjściu na trasę rozpoczęto modlitwę różańcową. Rozważania różańcowe przygotowane przez katechetów z Kutna nawiązywały do wypowiedzi Papieża dotyczącej miłosierdzia okazywanego dzieciom. Papież w Krakowie powiedział: "Potrzebna jest wyobraźnia miłosierdzia, by przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie; dziewczynie bądź chłopakowi, którzy pogrążyli się w różnego rodzaju uzależnienia". Ten tekst wyjęty z homilii papieskiej był kilkakrotnie podczas pielgrzymki przywoływany. Widać więc było, jak nauczanie Papieża zostało przyjęte i już przynosi pierwsze owoce.
O godz. 12.30 pielgrzymi dotarli do celu swej wędrówki. Przed sanktuarium w Głogowcu witał i błogosławił ich proboszcz ks. Jerzy Modelewski, kustosz sanktuarium. Jest to mały kościółek z cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, w jednej z pierwszych kopii oryginalnego Obrazu Jasnogórskiego. Został on ukoronowany przez Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego 25 lat temu.
Po przywitaniu pielgrzymki cudowny obraz został odsłonięty i rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez ks. S. Sobierajskiego, ks. W. Osiala i ks. R. Wójcika. Kazanie wygłosił ks. dr Wojciech Osial. Homilia bogata była w wiele przykładów z życia katechetów. Przewodnią myślą było motto: "najpierw kochaj, potem nauczaj". Podany został wzruszający przykład pewnej katechetki pracującej w biednej dzielnicy Nowego Jorku, która zapytana pod koniec życia, co zrobiła, że jej uczniowie, mimo iż nie mieli warunków, wygrali życie i udało im się wyrwać z tego środowiska, powiedziała: "Nic wielkiego: codziennie się za nich modliłam, raz w tygodniu pościłam i przynajmniej jedną Komunię św. w tygodniu ofiarowałam w ich intencji".
Po Mszy św. ks. Proboszcz zaprosił wszystkich na wojskową grochówkę. Prawdziwy wojskowy samochód, prawdziwi żołnierze i najprawdziwsza wojskowa grochówka, której na szczęście wystarczyło dla wszystkich, choć frekwencja w tym roku była bardzo wysoka. Organizatorzy szacują, że w pielgrzymce wzięło udział 180 osób, w tym kilkanaście osób towarzyszących katechetom.
W czasie posiłku była okazja do odbycia rozmów, podzielenia się refleksjami. O godzinie 15.00 katecheci spotkali się ponownie w sanktuarium, aby odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Przed modlitwą ks. Proboszcz opowiedział o historii sanktuarium i o cudach, jakie miały miejsce dzięki wstawiennictwu Matki Bożej, której wizerunek widnieje w cudownym obrazie. Pogłębiło to niewątpliwie wiarę słuchaczy i uczyniło modlitwę bardziej gorącą.
O godz. 15.30 podstawiono autokary, które przewiozły pielgrzymów z powrotem do Kutna, na dworzec kolejowy lub pod kościół św. Wawrzyńca.
Organizatorzy już planują trasę przyszłorocznej pielgrzymki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Szarbel. Po Matce Bożej to największy cudotwórca!

Zaraz po Matce Bożej świętym, który czyni najwięcej cudów jest obecnie św. Szarbel. Aktualnie istnieje 45 tysięcy potwierdzonych cudów – powiedział Polskifr.fr bp Samer Nassif, duchowny katolicki obrządku maronickiego, pochodzący z Libanu – ojczyzny św. Szarbela. Dziadek bp. Nassifa i jego wujowie byli świadkami niezwykłych okoliczności, które towarzyszyły otwarciu grobu św. Szarbela po wielu latach od śmierci pustelnika.

Szarbel został ogłoszony świętym w 1977 roku przez św. Pawła VI. Obecnie jest czczony w bardzo wielu miejscach na całym świecie, również w Polsce. Jego grób znajduje się w Annaja – miejscu szczególnie związanym z jego życiem pustelniczym. „Kiedyś byłem w miejscu pochówku Szarbela i spotkałem grupę Chińczyków. Rozmawiałem z kobietą, która krzyczała: Uzdrowił mnie! Uzdrowił!” – opowiedział bp Samer Nassif.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Jak VPN i serwery proxy wpływają na bezpieczeństwo i anonimowość online?

2025-07-28 08:36

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

Materiał sponsora

Cyfrowa transformacja przenosi coraz więcej aspektów życia do internetu. Kwestia prywatności i cyberbezpieczeństwa staje się dziś nie tylko techniczną ciekawostką, ale realnym problemem każdego użytkownika. Wystarczy chwila nieuwagi, by dane osobowe trafiły w niepowołane ręce - dlatego tak istotne jest zrozumienie mechanizmów, które mogą pomóc chronić naszą tożsamość i aktywność w sieci. Dwa najczęściej stosowane narzędzia to VPN i serwery proxy - choć podobne w działaniu, różnią się istotnie pod względem funkcji i zastosowania.

Virtual Private Network (VPN) to rozwiązanie, które pozwala użytkownikowi ukryć swój adres IP i zaszyfrować cały ruch sieciowy. Oznacza to, że połączenie między urządzeniem użytkownika a internetem staje się praktycznie niewidoczne dla osób trzecich - zarówno dostawcy internetu, jak i potencjalnych podsłuchujących. VPN tworzy bezpieczny tunel, który chroni dane przesyłane przez sieć, niezależnie od tego, czy korzystamy z domowego Wi-Fi, czy publicznego hotspotu w kawiarni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję