Reklama

Niedziela Legnicka

Instalacja proboszczowska w Olszanicy

Parafia w Olszanicy, przeżywała 14 sierpnia 2022 r. uroczystość tzw. instalacji nowego proboszcza. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, a nowym proboszczem jest ks. Piotr Olszówka, dotychczasowy wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Jeleniej Górze.

Uroczystość przeżywał wraz ze swoją mamą, przedstawicielami rodziny, gośćmi i nowymi parafianami.

Obrzęd ma kilka swoich cech, do których należą: kanoniczne wprowadzenie nowego proboszcza do świątyni z odczytaniem dekretu biskupiego, ustanawiającego proboszcza; odśpiewanie Hymnu do Ducha Świętego, z prośbą o Jego towarzyszenie w służbie parafii i życiu nowo ustanowionego proboszcza; oraz wskazaniem przez Biskupa trzech miejsc w świątyni nowemu proboszczowi, charakteryzujące jego posługę: ambonę, ołtarz i miejsce przewodniczenia.

Dekret biskupi informujący że z dniem 27 czerwca 2022 r. ks. Piotr Olszówka został ustanowiony proboszczem parafii w Olszanicy, odczytał ks. Marcin Duda, z sanktuarium Macierzyństwa Matki Bożej w Trzebiatowie, kolega ks. Piotra.

Ksiądz biskup i uroczyście wprowadzony w mury świątyni nowy proboszcz, zostali też powitani przez przedstawicieli parafii.

- Dzisiejsza uroczystość wprowadzenia nowego księdza proboszcza, to jednocześnie wielka modlitwa; i o błogosławieństwo dla księdza który będzie pełnił tę posługę tutaj, dla całej parafialnej wspólnoty, by wspólnie jako lud Boży, gromadzący się, słuchający, świętujący, proszący o przebaczenie, byśmy wspólnie wzrastali – mówił Biskup legnicki w wygłoszonej homilii.

- Parafia bowiem ma na celu nie tylko to, byśmy w wierze trwali, ale byśmy także w wierze wzrastali. Parafia ma na celu tworzenie miejsca, przestrzeni, okazji, do tego, by się miało gdzie spełniać polecenie Pana Jezusa: „Abyście szli i owoc przynosili” (J 15,16). Nie tylko żebyście szli i wracali, to też, ale także szli i owoc przynosili w życiu swojej codzienności – kontynuował Bp Andrzej.

- Niech więc dzisiejszy dzień modlitwy, radości i wiary, przemieni się w dobre uczestniczenie w liturgii, w dobre dawanie świadectwa chrześcijańskiego życia i dobrą współpracę z księdzem proboszczem. Bo przecież posługa tego, który jest prezbiterem pośród ludu Bożego, to także posługa, relacje, nawiązywanie różnych więzi które służą Bożym dziełom, to także obecność we wszystkich radościach ale i smutkach i dramatach ludzkich, które w społeczności parafialnej zawsze się wydarzają. Księdzu proboszczowi pomagajcie. Bądźcie przy nim. Za księdza proboszcza się módlcie. Razem z nim budujcie królestwo Boże - apelował Biskup legnicki.

Reklama

- Dziękuję za zaufanie którym ksiądz Biskup mnie obdarzył, powierzając mi tę wspólnotę parafialną – mówił ks. Piotr Olszówka, w podziękowaniach skierowanych pd adresem uczestników tego wydarzenia i Biskupa, który wprowadził go w urząd. - Dziękuję za sprawowaną Mszę św. w intencji parafian. Muszę pamiętać o tym, że jestem dla tej wspólnoty proboszczem, ale że też razem z nimi jestem chrześcijaninem. I wszystko to, czego będę nauczał, głosił, czynił, żeby to wszystko było zgodne z Bożymi Przykazaniami, głosem Kościoła, głosem Biskupa, tak byśmy wspólnie wypełniając wolę Bożą, doszli do zbawienia – mówił nowo ustanowiony ks. Proboszcz.

Uroczystość zakończyło pasterskie błogosławieństwo bpa Andrzeja.


  

2022-08-14 21:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup obiecuje pomoc w ogrzewaniu obiektów parafialnych

2022-09-29 11:42

[ TEMATY ]

parafia

Bp Wiesław Śmigiel

diecezja toruńska

ogrzewanie

Karol Porwich/Niedziela

W związku z kryzysem finansowym wywołanym pandemią, wojną na Ukrainie oraz inflacją i wzrostem cen biskup toruński Wiesław Śmigiel skierował do wiernych diecezji toruńskiej słowo, w którym informuje, że w trosce o najmniejsze wspólnoty parafialne, nie posiadające innych źródeł utrzymania, zostaną wypłacane jednorazowe dofinansowania na ogrzewanie obiektów parafialnych.

Treść listu biskupa toruńskiego do wiernych poniżej:

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież tłumaczy swoje słowa o Ukrainie

2022-09-28 18:45

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

"Od pierwszego dnia wojny mówię stale o tym konflikcie odnosząc się do cierpienia Ukrainy" - przypomniał papież Franciszek w obszernej wypowiedzi, w której wytłumaczył niektóre swoje stwierdzenia. Zapewnił, że nie złości się, gdy jest źle rozumiany. Wyjaśnił m.in. swoje słowa na temat zabitej córki ideologa Kremla, którą nazwał "biedną dziewczyną".

Wypowiedź papieża przytoczyło jezuickie pismo "La Civilta Cattolica" w najnowszym numerze. Wydawane w Rzymie pismo opublikowało zapis rozmowy Franciszka z jezuitami podczas prywatnego spotkania w Kazachstanie w połowie września.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja Caritas w Żukowicach

W Ośrodku Aktywizującym dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Siostry Faustyny w Żukowicach 29 września odbyła się konferencja prasowa diecezjalnej Caritas.

Tematem spotkania było podsumowanie pierwszego roku projektu "Żukowice pomagają!". Projekt obejmuje działania służące wzmocnieniu aktywności społecznej 25 osób w kryzysie bezdomności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję