Reklama

Kościół

Wadowice: Modlitwa dziękczynna za powołania oraz o nowe powołania kapłańskie

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach Mszy św., w czasie której dziękowano za dar powołania oraz modlono się o nowe powołania kapłańskie i zakonne przez wstawiennictwo Sług Bożych Emilii i Karola Wojtyłów.

[ TEMATY ]

powołanie

Wadowice

Karol Porwich/Niedziela

We wspomnienie imienia Najświętszej Maryi Panny w wadowickiej świątyni zgromadzili się księża neoprezbiterzу ze swoimi rodzicami.

W homilii metropolita krakowski odwołał się do domu rodziny Wojtyłów, w którym Edmund dojrzewał do bycia lekarzem, a Karol – księdzem. Po latach, ten właśnie dom rodzinny, późniejszy papież nazwał swoim „pierwszym seminarium”, „pierwszym domem formacji” – formacji do miłości Boga i kochania ludzi, także wywodzących się z innego narodu i żyjących wg innych tradycji.

Abp Jędraszewski podziękował proboszczowi parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny za ideę modlitwy dziękczynnej za dar powołania oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne przez wstawiennictwo Emilii i Karola Wojtyłów.

Reklama

Odnosząc się do pouczeń św. Pawła do Koryntian w sprawie zachowania na Eucharystii, arcybiskup nazwał je „wielkim upomnieniem”, zwłaszcza dla kapłanów: „Czym dla mnie jest Eucharystia? Jak ja się do niej przygotowuję? Jak ją przeżywam? Jak odnoszę się do tych trzech słów: śmierć, zmartwychwstanie, powtórne przyjście, które określają istotę zbawczego dzieła Pana naszego Jezusa Chrystusa?”.

Komentując fragment Ewangelii wg św. Łukasza o uzdrowieniu sługi setnika z Kafarnaum metropolita krakowski zwrócił uwagę, w jaki sposób słowo Jezusa, pełne mocy, spotykało się z ludzką wolnością, z ludzkim oporem. W tym kontekście przywołał także postać bogatego młodzieńca, który usłyszawszy od Jezusa, że ma ubogim rozdać wszystko, co posiada, odszedł zasmucony. – Tajemnica Bożej łaski, Bożego słowa, ludzkiej wolności – podsumował hierarcha podkreślając, że przyjaciel Chrystusa musi wierzyć w potęgę Jego słowa.

Na koniec homilii metropolita krakowski przypomniał zwycięstwo Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem 12 września 1683 r. i słowa króla: „przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył”.

– Wszystkie nasze kapłańskie sprawy, związane ze służbą Eucharystii, z głoszeniem Słowa; to nasze „veni – przybyłem” jako sługa Chrystusowy, „vidi – zobaczyłem” niekiedy tę wielką biedę ludzką oczekującą od Boga pomocy, to wszystko musi być omodlone za przyczyną Matki Najświętszej, matki kapłanów, tak ukochanej przez Jana Pawła II, omodlone, by móc – i tego wam drodzy bracia w kapłaństwie życzę – często stwierdzić: Bóg zwyciężył, przez moją pokorną, cichą, ale wierną posługę kapłańską – zakończył abp Jędraszewski.

2022-09-12 20:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowice: w papieskim muzeum niebawem ścieżka zwiedzania w polskim języku migowym

[ TEMATY ]

muzeum

Wadowice

św. Jan Paweł II

Julia A. Lewandowska

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach nieustannie stara się wdrażać rozwiązania umożliwiające zwiedzanie wszystkim grupom turystów. Już niebawem zostanie w nim udostępniona ścieżka zwiedzania w polskim języku migowym.

„Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach to miejsce aspirujące do tego, by być dostępne dla każdego, kto zechce je odwiedzić. Stale pracujemy nad tym, by udoskonalać naszą ofertę skierowaną do osób z niepełnosprawnościami oraz ze szczególnymi potrzebami” - poinformowało wadowickie muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję