Reklama

Kościół

Zakończył się I Kongres ks. Popiełuszki. Bratanek: wujek fascynuje ludzi młodych

Ks. Jerzy jest przykładem i drogowskazem dla wielu ludzi.. Mam kontakt z ludźmi młodymi, których on fascynuje. Poznają go i chcą naśladować. To jest niesamowite, że ks.. Jerzy dalej działa. Po śmierci jest bardziej znany niż za życia. To jest ten fenomen, że on dalej jest wśród nas – mówi bratanek ks. Jerzego Popiełuszki, Marek Popiełuszko, pomysłodawca, fundator i prezes zarządu założonej w 2015 r. Fundacji im. Ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”. 17 września na Jasnej Górze zakończył się dwudniowy I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Karol Porwich/Niedziela

Marek Popiełuszko zaznacza, że każde spotkanie z jego wujkiem było bardzo zwyczajne. „Jak tylko mógł, przyjeżdżał na uroczystości rodzinne. Pamiętam jak byłem u dziadków w Okopach w czasie żniw. Gdy ks. Jerzy przyjeżdżał, musiałem zsiąść z maszyny rolniczej, na którą on wsiadał. Zazwyczaj ja ją obsługiwałem jako młody chłopak. Wtedy nie byłem z tego zadowolony, że musiałem ustąpić wujkowi” – wspomina z uśmiechem Marek Popiełuszko.

W miejscu urodzenia ks. Jerzego, w Okopach powstaje Muzeum jego pamięci, które Fundacja „Dobro” planuje otworzyć w 2024 r. Od 5 lat w Okopach organizowane są rocznice urodzin ks. Jerzego.

14 września br. przypadała 75. rocznica urodzin bł. ks.. Jerzego Popiełuszki. Data ta była inspiracją dla współczesnych czcicieli tego polskiego błogosławionego męczennika do zorganizowania 16 i 17 września I edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Celem Kongresu była popularyzacja nauczania ks. Jerzego głównie wśród młodzieży oraz osób, które nie znały go za życia. Jednocześnie jest wydarzeniem, które rozpoczęło tegoroczną Jubileuszową 40. Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę.

Podczas dwóch dni Kongresu odbywały się 2 główne debaty i 12 paneli tematycznych. W charakterze uczestników debat i moderatorów uczestniczyło ponad 70 osób, reprezentujących różnorodne środowiska.

Kongres zakończyło podpisanie Karty Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, będącej zobowiązaniem dla uczestników, aby promować nauczanie ks. Jerzego.

„Podpisanie Karty Kongresowej jest wezwaniem do tego, żeby dziedzictwo ks. Jerzego dzisiaj wybrzmiało na nowo. Bardzo łatwo przychodzi nam obchodzić rocznice, ale trudniejsze jest wcielenie w życie tego, co mówił. Ta Karta Kongresu to jest swoiste zobowiązanie dla uczestników, aby dziedzictwo ks. Jerzego było także dzisiaj żywe” – wyjaśnia ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej, prezes Zarządu Instytutu Niedziela oraz redaktor naczelny portalu niedziela.pl.

Reklama

Kongres był dobrą okazją, szczególnie dla młodego pokolenia, aby lepiej poznać nauczanie ks. Jerzego. „Dla mojego pokolenia Kongres to okazja do poznania tego człowieka, którego nie dane nam było poznać na żywo. To ważne, bo bardzo łatwo ks. Jerzy może stać się dla nas tylko postacią z kart historii” – zaznacza ks. Bakalarz.

Podziel się cytatem

Poznawanie nauczania ks. Popiełuszki jest ważne ze względu na jego aktualność. „Ks. Jerzy bardzo często odnosił się do wolności, która wówczas była ograniczona. Jan Paweł II mówił, że wolności trzeba się uczyć, umieć z niej korzystać. Ks. Popiełuszko często mawiał, że wolność jest w nas, w naszym sumieniu, daje ją Chrystus” – podkreśla rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej.

„Ks. Popiełuszki to przede wszystkim świadek prawdy.. Prawdy rozumianej jako zgodność czynów ze słowami. Tak trudno dzisiaj o takie postawy szczególnie wśród osób publicznych. Ks. Jerzy uczył nas odwagi opartej na prawdzie, która jest źródłem wewnętrznej wolności. Tej wolności tak strasznie bali się komuniści, posuwając się do straszliwej zbrodni. Oczywiście tę prawdę opierał na Ewangelii, bo jako kapłan przede wszystkim prowadził nas do Chrystusa” – mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Reklama

Zdaniem Piotra Dudy ks. Jerzy jest nadal postacią ważną dla „Solidarności” i ludzi pracy. „+Solidarność+ żyje, bo On oddał za nią życie. Ludzie +Solidarności+ kochali Go, bo był z nimi w nawet najtrudniejszych i beznadziejnych chwilach, dając nadzieję. Pozostawił nam testament – coroczne pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę. Wskazał nam, gdzie jest źródło. Gdzie jest pomoc” – podkreśla przewodniczący „Solidarności”. „Przypomnę, że pierwszą pielgrzymkę zorganizował w 1983 roku, gdy poczucie beznadziei i przygnębienia było powszechne. A w takiej sytuacji idzie się do Matki.. Nasz Kapelan ciągle z nami jest. Jest naszym Patronem, o nas zabiega w Niebie” – dodaje.

Organizatorem I Kongresu ks. Jerzego Popiełuszki było Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa z Gdańska przy współudziale Fundacji Instytut Mediów (działającej na rzecz środowiska Tygodnika Katolickiego „Niedziela”). Przygotowania do organizacji Kongresu odbywały się w ścisłej współpracy z Partnerami Strategicznymi Kongresu, czyli Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” oraz Fundacją im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”.

Szczegółowe informacje dotyczące Kongresu zawarte są na stronie www.xjerzy.pl.

19 października 1984 r. ks. Jerzy został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w Górsku k. Torunia i zamordowany. Ciało wrzucono do Wisły. Jego grób przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie stał się miejscem kultu i celem pielgrzymek z Polski i zagranicy. 6 czerwca 2010 r. ks. Popiełuszko został beatyfikowany przez abp. Angelo Amato w imieniu Benedykta XVI.

2022-09-17 20:45

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki - 16 i 17 września

I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki już 16 i 17 września (pt-sb) odbędzie się na Jasnej Górze.

Poprzedzi on tegoroczną jubileuszową 40. Pielgrzymkę Ludzi Pracy. Celem Kongresu jest popularyzacja nauczania bł. ks. Jerzego Popiełuszki, legendarnego kapelana „Solidarności”, także jasnogórskiego pielgrzyma, który w 1982 r. przyprowadził na Jasną Górę robotników Huty „Warszawa” co zapoczątkowało doroczne pielgrzymki Ludzi Pracy do częstochowskiego Sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Kandinsky’ego skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie sprzedany na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro

2022-12-01 20:23

[ TEMATY ]

obraz

obraz

aukcja

kradzież

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Materiały prasowe

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum..." - napisał na twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawiona na sprzedaż przez dom aukcyjny Grisebach akwarela Wassilego Kandinskiego, skradziona w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie, została sprzedana w czwartek w Berlinie za kwotę 310 tys. euro - poinformowała PAP ambasada RP w Niemczech.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję