Reklama

Kościół

Franciszek podsumował podróż do Kazachstanu i podziękował za nią Bogu

O swojej 28 podróży zagranicznej do Kazachstanu mówił Ojciec Święty wiernym podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał jej poszczególne elementy a także podziękował Bogu i ludziom za możliwość jej odbycia.

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Swoją relację Franciszek rozpoczął od podziękowań władzom Kazachstanu, biskupom oraz ich współpracownikom za możliwość zrealizowania tej podróży. Przypomniał, że głównym jej celem był udział w siódmym Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Podkreślił, że władze Kazachstanu proponują drogę kultury łączącej politykę i religię, nie mieszając ich i nie rozdzielając, wyraźnie potępiając fundamentalizm i ekstremizm. Podkreślił wkład ludzi Kościoła, w tym świętych papieży Jana Pawła II, Jana XXIII i Pawła VI w budowanie świata braterstwa i pokoju. Przypomniał też o świadectwie męczenników, którzy „zapłacili życiem za wierność Bogu pokoju i braterstwa”.

Mówiąc o spotkaniu z przedstawicielami władz Kazachstanu Ojciec Święty zaznaczył, że powołaniem tego kraju jest umożliwienie spotkania osób należących do różnych grup etnicznych czy wyznających różne religie. „Życzyłem też aby mogła być kontynuowana budowa coraz dojrzalszej demokracji, zdolnej do skutecznego odpowiadania na potrzeby całego społeczeństwa” – powiedział papież.

Relacjonując spotkania z katolikami Kazachstanu, będącymi tam ewangeliczną „małą trzódką” Franciszek podkreślił „błogosławieństwo małości, bycia zaczynem, solą i światłem, polegania wyłącznie na Panu, a nie na jakiejś formie ludzkiego znaczenia”. Dodał, że była to też okazja do przypomnienia męczenników, którzy tak wiele wycierpieli za wiarę w długim okresie prześladowania komunistycznego. Mówiąc o Mszy św. sprawowanej w święto Podwyższenia Krzyża Świętego papież stwierdził, że „w świecie, w którym postęp i regres splatają się ze sobą, Krzyż Chrystusa pozostaje kotwicą zbawienia: znakiem nadziei, która nie zawodzi, ponieważ opiera się na miłości Boga, miłosiernego i wiernego”. Temu Bogu Ojciec Święty podziękował za odbytą podróż, modląc się, aby przyniosła ona bogate owoce dla przyszłości Kazachstanu i dla życia Kościoła pielgrzymującego na tej ziemi.

2022-09-21 09:36

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: Franciszek włączył się w modlitwy w intencji chorych na koronawirusa

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W formie modlitwy do Maryi, Uzdrowienia Chorych włączył się za pośrednictwem przesłania wideo Ojciec Święty w obchodzony dziś w diecezji rzymskiej Dzień Modlitwy i Postu w intencji chorych na koronawirusa. Eucharystii bez udziału wiernych w sanktuarium Matki Bożej Miłości przewodniczył papieski wikariusz dla Wiecznego Miasta, kard. Angelo De Donatis.

Publikujemy tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję