"Prześladowany jak katolik" – to tytuł konferencji, która odbędzie się w dniu 8 października 2022 r. na Jasnej Górze. Jasnogórskie wydarzenie zainauguruje podjętą oddolnie przez Akcję Katolicką inicjatywę "Kościół w XXI wieku", która odbywać się będzie cyklicznie w różnych miejscach kraju i odnosić się do bieżących wydarzeń i problemów Kościoła i tych, które dostrzegamy w Kościele.
dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej
Konferencja "Prześladowany jak katolik" rozpocznie się panelami w Bastionie św. Barbary o godz. 10.00. Wydarzenie poprowadzą red. Miłosz Manasterski oraz red. Michalina Szymborska.
Temat pierwszego panelu, brzmi: „Czy Polskie prawo zapewnia ochronę katolikom?”
Po zakończeniu drugiego panelu uczestnicy zgromadzą się o godz. 13.30 na Eucharystii w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka -Asystenta Krajowego Akcji Katolickiej.
Zgłoszenia przyjmowane będą pod numerem telefonicznym 725 588 535 - Biura Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej oraz drogą elektroniczną, pisząc na adres prezesakcjikatolickiej@gmail.com
W dniach 19-20 kwietnia 2016 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina przy ulicy Okólnik 2 w Warszawie odbędzie się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa Muzyka Polska i Biblia „Światło Słowa Bożego”.
W konferencji wezmą udział zarówno teoretycy muzyki i muzykolodzy, kompozytorzy i muzycy, jak i przedstawiciele dyscyplin humanistycznych: filozofii, estetyki, teologii, literaturoznawstwa, leksykografii. Reprezentują oni różne ośrodki muzyczne i uniwersyteckie. Ten interdyscyplinarny charakter konferencji doskonale wpisuje się w idee humanizmu, realizowane w kształceniu artystycznym i teoretyczno-naukowym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina od początku istnienia tej Uczelni (XIX wiek).
Jest symbolem jedności, solidarności i pokoju. Betlejemskie Światło pokoju rozbłysło na Jasnej Górze. Tradycyjnie przekazali je harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego podczas Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej. Płomień z Groty Narodzenia Jezusa rozpocznie swoją „sztafetę” po okolicznych miejscowościach. Wydarzeniu towarzyszy hasło i zachęta „Pielęgnuj dobro w sobie”. Mszę św. poprzedziło spotkanie w Bastionie św. Barbary i przełamanie się jasnogórskim opłatkiem.
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego, co roku, odpala się świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie obiega świat. Na Jasnej Górze Płomień odebrał o. Jan Poteralski, kapelan Związku Harcerstwa Polskiego w Częstochowie.
Do sieci trafia finalny zwiastun i plakat thrillera historycznego „Pojedynek”, stworzonego na podstawie prawdziwych wydarzeń przez jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów – Łukasza Palkowskiego („Bogowie”, „Najlepszy”). W filmie, który niepokojąco łączy wydarzenia sprzed lat z aktualną sytuacją międzynarodową, wystąpiła plejada wybitnych aktorów. Na ekranie, oprócz Jakuba Gierszała, zobaczymy gwiazdę „Gry o tron” Aidana Gillena. Towarzyszą im m.in. Bogusław Linda, Julia Pietrucha, Wojciech Mecwaldowski, Antoni Pawlicki, Anna Próchniak, Mateusz Kościukiewicz, a także Tomasz Kot.
Atak Rosjan na Polskę we wrześniu 1939 roku doprowadził do pierwszej masowej próby indoktrynacji tysięcy przedstawicieli polskich elit. „Pojedynek” sięga po nieopowiedzianą część tej historii Polski, a Łukasz Palkowski, autor sukcesu m.in. filmu „Bogowie”, przedstawia ją z charakterystycznymi dla siebie autentyzmem, tempem i energią. „Pojedynek” to pokazana z wielkim rozmachem historia o bohaterach, których widz natychmiast obdarza sympatią i śledzi ich losy z zapartym tchem. To również historia o rosyjskich oprawcach, którzy – w kontekście wydarzeń we współczesnym świecie – zmieniają tylko rodzaj munduru, ale nie metody. Filmowe postaci wzorowane są na autentycznych oficerach i żołnierzach, których dramat rozpoczął się po 17 września 1939 roku – w czasach, w których człowieczeństwo wystawiono na najcięższą próbę.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.