Reklama

Niedziela Lubelska

Dojrzali duchem. Bierzmowanie w parafii św. Kazimierza w Chełmie

Tadeusz Boniecki

Miejcie odwagę iść drogą świętości - powiedział abp Stanisław Budzik do młodzieży.

W parafii wojskowo-cywilnej św. Kazimierza w Chełmie kilkadziesiąt młodych osób przyjęło sakrament bierzmowania. 10 września udzielił go abp Stanisław Budzik. Zgromadzoną licznie młodzież szkolną i zaproszonych gości powitali przedstawiciele rodziców. - Przez posługę księdza arcybiskupa nasze dzieci otrzymają moc i dary Ducha Świętego. Pragniemy, aby umocnione Bogiem mogły odważnie kroczyć drogą życia do świętości oraz drogą wzajemnego szacunku dla drugiego człowieka. Jako rodzice jesteśmy gotowi pomagać im zawsze w pokonywaniu trudności życia oraz ukazywaniu celu właściwego ludzkiego postępowania, a przede wszystkim troszczyć się o ich właściwą religijną postawę, pobożność i wiarę - zapewnili rodzice.

Świętość dla każdego

W homilii abp Stanisław Budzik mówił o świętości życia i ukazał młodym bł. Carla Acutisa, który zmarł na białaczkę w wieku zaledwie 15 lat. Matka chłopca wyraziła nadzieję, że przykład syna pomoże młodym ludziom iść drogą wiary. Carlo w wieku 7 lat rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w Eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi. Był autorem stron internetowych o cudach eucharystycznych i o świętych Kościoła; internet postanowił wykorzystać do szerzenia Ewangelii. Eucharystię nazywał autostradą do nieba; drogowskazem dla niego było Słowo Boże, które nazywał busolą. Życiowym mottem nastolatka były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”. Zwracając uwagę na obecność internetu w różnych dziedzinach życia, abp Budzik przestrzegał, że bezmyślne korzystanie może prowadzić do izolacji i pustej przyjemności, ale też może pomóc czynić dobro, nieść Ewangelię i przekazywać wartości. Wzywając młodych do podążania drogą świętości, ksiądz arcybiskup podkreślił, że wszyscy są powołani, aby być świętymi, czyli „żyć miłością i dawać świadectwo miłości przez wszystkie codzienne czynności i obowiązki zawodowe”. - Jesteś mężem lub żoną, bądź świętym kochając rodzinę. Jesteś urzędnikiem, bądź świętym wykonując dobrze swoje obowiązki zawodowe. Jesteś rodzicem, dziadkiem lub babcią, bądź świętym ucząc cierpliwie dzieci naśladowania Chrystusa - nauczał pasterz. Kandydatom do bierzmowania życzył, by otwarci na natchnienia Ducha Świętego mieli odwagę iść pod prąd, wbrew temu co modne i lansowane w niektórych środkach przekazu. - Miejcie odwagę iść swoją drogą, drogą świętości - zaapelował.

Reklama

Na zakończenie uroczystości młodzi parafianie otrzymali krzyże, które będą przypominały o konieczności bycia dojrzałym chrześcijaninem. W imieniu całej wspólnoty parafialnej proboszcz ks. ppłk Mariusz Antczak podziękował abp. Budzikowi za umocnienie pasterskim słowem i udzielenie sakramentu bierzmowania młodzieży, aby wzrastała w wierze na chwałę Bożą.

Cztery dekady

Parafia wojskowo-cywilna św. Kazimierza w Chełmie została erygowana 40 lat temu. Wierni gromadzą się na modlitwie w kościele wzniesionym w 1856 r. jako prawosławna cerkiew garnizonowa. W okresie międzywojennym przez pewien czas był to rzymskokatolicki kościół garnizonowy, potem budynek służył za magazyn wojskowy. W 1982 r. został przekazany katolikom i w sierpniu 1982 r. poświęcony przez bp. Bolesława Pylaka. Utworzono przy nim samodzielny ośrodek duszpasterski obejmujący zachodnią część miasta, a następnie parafię wojskowo-cywilną. Przez 40 lat duszpasterską opiekę nad wspólnotą sprawowali: ks. Kazimierz Malinowski, ks. Józef Brodaczewski, ks. ppłk Grzegorz Kamiński, ks. ppłk Witold Mach, ks. ppłk Grzegorz Przewrocki i od 2020 r. ks. ppłk Mariusz Antczak.

2022-09-27 07:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

2022-12-04 17:56

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

1/8 finału: Francja - Polska 3:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (44), 2:0 Kylian Mbappe (74), 3:0 Kylian Mbappe (90+1), 3:1 Robert Lewandowski (90+9-karny).

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: XXIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-04 08:58

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Druga niedziela Adwentu w Kościele katolickim w Polsce jest tradycyjnie od 2000 roku Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Chodzi o duchowe i rzeczowe wspieranie naszych sióstr i braci w wierze na terenie dawnego ZSRR, przede wszystkim tuż za naszą wschodnią granica, a więc na Białorusi i Ukrainie, gdzie żyją największe skupiska katolików, w większości zresztą pochodzenia polskiego. Poza tym dotyczy to także Rosji, Kaukazu i Azji Środkowej. Całość działań w tym zakresie koordynuje powołany 30 grudnia 1989 przez kard. Józefa Glempa Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (początkowo jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim; zmiana nastąpiła po rozpadzie ZSRR w 1991).

Jak co roku przez cały ten dzień w świątyniach katolickich w całym kraju sprawowane są Msze św. w intencji naszych współwyznawców i rodaków za wschodnią granicą z kazaniami na ten temat, a pieniądze, zebrane w tym czasie na tacę i do specjalnie wystawionych puszek przeznacza się na materialne wsparcie tamtejszego Kościoła. Obejmuje ona pomoc przy odbudowie i remontach istniejących już, ale na ogół bardzo zniszczonych świątyń i przy budowie nowych, zakup i wysyłanie sprzętu liturgicznego (kielichy, monstrancje, pateny itp.), Mszałów i innych ksiąg świętych, szat liturgicznych, a także literatury religijnej. Należy pamiętać, że po całych dziesięcioleciach prowadzonej przez komunistów bezwzględnej walki z wszelkimi przejawami życia religijnego, a także – w wypadku zachodnich regionów ówczesnego ZSRR – z polskością, duchowe potrzeby tamtejszych wiernych są i długo jeszcze będą ogromne.

CZYTAJ DALEJ

155 lat temu urodził się Józef Piłsudski

2022-12-05 06:30

commons.wikimedia.org, Adobe Stock

155 lat temu, 5 grudnia 1867 r., urodził się Józef Piłsudski. "Odwołując się do Słowackiego, uważał, że bez marzeń niemożliwe jest realizowanie wielkich celów. Takim marzeniem było doprowadzenie do niepodległości Polski, traktowane przez dużą część społeczeństwa jako fanaberia" - mówił prof. Andrzej Chojnowski z Instytutu Historycznego UW.

„Przez jednych uwielbiany, przez innych zajadle zwalczany, był niewątpliwie marszałek główną postacią w dziejach Polski międzywojennej. Jego wieloletnia bezkompromisowa walka o niepodległość, czołowa rola, jaką odegrał w odrodzeniu Polski, a później jako Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny w wojnie z Rosją Radziecką, stanowiły zasługi, których nikt nie mógł kwestionować” – pisał o Józefie Piłsudskim historyk prof. Wojciech Roszkowski. Postać naczelnika, marszałka i twórcy Legionów Polskich wciąż stanowi jeden z głównych punktów odniesienia w polskiej pamięci historycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję