Reklama

Wiadomości

Prawda ginie pierwsza

[ TEMATY ]

prawda

wojna

BOŻENA SZTAJNER

W zamieszkach, w konfliktach, w „diabelskich kalkulacjach” i na wojnie, prawda ginie pierwsza. Jesteśmy świadkami tej starej sentencji obserwując wydarzenia na Krymie i sposób myślenia, argumentacji oraz mówienia i działania władz Rosji. Prawda ginie na naszych oczach, przy równoczesnej zmowie milczenia cywilizowanego świata. Jeśli nie ma miejsca dla prawdy w życiu osobistym i społecznym oraz międzynarodowym, zaczyna panoszyć się fałsz, błąd i wielopostaciowe kłamstwo, ubierane w szaty wolności rozumianej jako anarchia, tolerancji zacierającej granice między dobrem i złem oraz pluralizmu wrzucającego do jednego „worka” różnorakie przeciwieństwa. Brak prawdy w życiu moralnym prowadzi do relatywizmu, zaś w życiu intelektualnym do agnostycyzmu i sceptycyzmu. Całe zaś życie człowieka pozbawionego prawdy zmierza do bezsensu, absurdu i nihilizmu. Prawda w jej klasycznym rozumieniu oznacza zgodność tego, co myśli się i mówi, z tym, co jest w rzeczywistości. Człowiek nie tworzy prawdy, ale powinien ją poszukiwać i odkrywać na różnych drogach.

Reklama

Brak prawdy służy manipulacji, totalitaryzmom i wszelkim formom terroryzmu i fundamentalizmu. „Mijanie się” z prawdą to cecha schizofrenicznej i paranoidalnej psychiki osoby, która destrukcyjnie wykorzystuje swoją wrodzoną inteligencję. Tak było w przypadku Adolfa Hitlera, który twierdził, że „ziemia jest jak puchar przechodni i dąży przeto do tego, aby znaleźć się zawsze w rękach najsilniejszego od dziesiątków tysięcy lat”. Hitler realizował w praktyce społeczny darwinizm, który głosi, że człowiek, zjawiska psychiczne i kulturowe, podlegają takim samym prawom jak przyroda, przez co w walce o byt, zwyciężają osobniki najlepiej przystosowane, najlepiej wyposażone do walki, rządząc się zasadą doboru naturalnego. Dlatego też gloryfikował instynkty i walkę, stwierdzając, że „jedna istota pije krew innej, jedna umiera, druga żywi się jej ciałem - nie powinniśmy ględzić o człowieczeństwie”. W myśli Fürera społeczeństwo rozwija się zgodnie z prawami natury, a przyroda jest niemoralna. Dlatego w tym kontekście stawiał ironiczne pytanie: „kto jest winien, że kot pożera mysz?”. A dalej zapatrzony w siebie i w swoje irracjonalne idee oraz diabelskie pragnienia pisał, że „każda istota dąży do ekspansji - a każdy naród dąży do panowania nad światem - jest to odbiciem praw natury, gdzie zwycięża silniejszy kosztem zagłady lub bezwarunkowego ujarzmiania słabszego”. Oto myślenie człowieka, który zamiast szukania prawdy, zaczął ją kreować na swój użytek. Myślenie bez prawdy zamienia się w utopię i irracjonalizm. Takie myślenie skutkuje totalitaryzmem i utylitarystycznym działaniem.

Historia jest nauczycielka życia. Broniąc prawdy, bronimy człowieka, społeczeństwo i narody. Bł. Jan Paweł II często przypominał, że podstawowym powołaniem każdego człowieka jest poszukiwanie prawdy, która go przekracza, o czym świadczy starożytna tradycja filozoficzna. Człowiek poruszany wewnętrzną potrzebą rozpoznania sensu własnego istnienia, od początku poszukiwał przede wszystkim prawdy o sobie (Encyklika Fides et ratio, nr 1. 5). Ta podstawowa potrzeba sprawia, że proces poszukiwania i poznawania prawdy jest „rozpisany” na całe ludzkie życie, stając się jednym z wymiarów ludzkiego powołania, przez co człowieka można określić „jako tego, który szuka prawdy” (FR, nr 28). Prawda nas wyzwala, jej brak powoduje degradację człowieczeństwa i relacji międzyludzkich. Stańmy więc wszyscy po stronie prawdy!

2014-03-20 08:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest prawda? Internetowe spotkania KIK-u

[ TEMATY ]

Klub Inteligencji Katolickiej

prawda

spotkanie online

MJscreen

Ks. dr Andrzej Kozubski na internetowym spotkaniu o prawdzie.

Ks. dr Andrzej Kozubski na internetowym spotkaniu o prawdzie.

– Kościół proponuje swoim wiernym różne drogi pogłębiania swojej wiary i łączności z Panem Bogiem. KIK spełnia taką rolę – mówi ks. dr Andrzej Abdank-Kozubski na pierwszym internetowym spotkaniu cieszyńskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, który z powodu epidemii koronawirusa przeniósł spotkania do internetu.

Idziemy za przykładem innych stowarzyszeń i tymczasowo przenosimy się do internetu. Planujemy serię filmików wokół ważnych dla naszego życia wartości – informują członkowie KIK-u.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję